biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Rolnicy też chcą deregulacji.

29 maja 2025
Rolnicy też chcą deregulacji.

 Warsaw Enterprise Institute zainaugurował 27.05.2025 roku nową inicjatywę mającą na celu uproszczenie i deregulację przepisów dotyczących polskiego rolnictwa. Podczas wydarzenia zaprezentowano „Pakiet 21 postulatów dla wolności rolnictwa” – zestaw postulatów, których realizacja ma poprawić warunki pracy rolników oraz zwiększyć konkurencyjność polskiego sektora rolnego. Całą debatę można obejrzeć na YouTube.

 

 

Postanowiliśmy wskazać na jeden obszar, gdzie deregulacja i odbiurokratyzowanie są konieczne, a zaniedbane. [...] Polscy rolnicy to też są przedsiębiorcy działający w wyjątkowo trudnej branży, w której niejeden prezes korporacji by bardzo szybko poległ – podkreślił Sebastian Stodolak, wiceprezes WEI

Wśród najważniejszych postulatów znalazły się m.in. legalizacja agrodronów, zwolnienie z pozwoleń na budowę dla wiatraków antyprzymrozkowych, wprowadzenie rolniczego paliwa z obniżoną akcyzą czy ujednolicenie norm zużycia wody dla zwierząt. Według autorów raportu te zmiany mogłyby przynieść nawet do 120 mln zł oszczędności rocznie i znacznie uprościć funkcjonowanie gospodarstw.

 Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, wskazała na dramatyczną skalę problemu: Nasze prowadzenie gospodarstw nie polega tylko na gospodarowaniu. Niestety, ta druga, bardziej biurokratyczna i administracyjna strefa zajmuje nam ogromnie dużo czasu. [...] Kreatywność urzędników nie zna granic.

Podczas wydarzenia głos zabrali także eksperci współtworzący raport, m.in. prof. Krzysztof Koźmiński z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Roman Gurbiel z Klubu Jagiellońskiego oraz praktycy – rolnicy i działacze organizacji branżowych.

 Prof. Koźmiński zwrócił uwagę na nieproporcjonalność przepisów: Prawo powinno być jak antybiotyk – stosowane ostrożnie i tylko wtedy, gdy naprawdę jest potrzebne. Tymczasem mamy do czynienia z nadregulacją i rygorystyczną praktyką egzekwowania przepisów.

Z kolei Mirosław Korzeniowski, prezes Agroekotonu, podkreślił rolę innowacji w rolnictwie i wskazał, że: Agrodrony w Polsce są traktowane jak jumbo-jety. Administracja nie nadąża za zmianami technologicznymi. Tymczasem w sąsiedniej Ukrainie są one już powszechnie wykorzystywane.

W trakcie spotkania wielokrotnie padała też krytyka wobec zjawiska tzw. gold platingu – nadmiernego uszczegóławiania przepisów unijnych przez polskich legislatorów, co prowadzi do absurdalnego obciążenia rolników biurokracją.

Wydarzenie zakończyła dyskusja o potrzebie lepszej reprezentacji rolników w procesie legislacyjnym oraz konieczności większego zaangażowania administracji w rzeczywisty dialog z sektorem. Uczestnicy zgodzili się, że zmiany są możliwe – pod warunkiem presji społecznej i konsekwentnej egzekucji propozycji.

Opublikowana petycja oraz raport z postulatami są dostępne online. Organizatorzy zachęcają do ich podpisywania i szerokiego udostępniania.

Chcemy, żeby jak najwięcej ludzi, nie tylko rolników, ale też tych, którzy po prostu myślą zdroworozsądkowo, dowiedziało się o tej inicjatywie – podsumował Stodolak.

oprac, e-red, ppr.pl na podst źródło: WEI


POWIĄZANE

Współczesna hodowla zwierząt stawia coraz wyższe wymagania w zakresie higieny pr...

W pierwszym półroczu 2025 r. zlikwidowano w Polsce 2 707 stad świń, co przełożył...

Raport ekspercki dla PPR.pl Opracowanie na podstawie raportu USDA „Spanish Dried...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę