Jak podaje związek producentów trzody chlewnej "POLSUS" (za PKO BP), spadek przeciętnego poziomu cen podstawowych produktów rolnych (GUS) w trzecim kwartale 2020, sugeruje pogorszenie sytuacji gospodarstw w drugiej połowie 2020. Niemniej jednak, stabilizacja wartości skupu i nieznaczna poprawa oczekiwań producentów rolnych w zakresie opłacalności produkcji sugerują, że spadek ten nie będzie tak znaczący. Negatywnym czynnikiem dla sektora rolnego jest spadek popytu spowodowany pandemią COVID-19.
Przyczyną ogólnego pogorszenia koniunktury w rolnictwie są przede wszystkim gorsze notowania cen żywca (trzoda chlewna, drób)wywołane spadkiem zapotrzebowania w sektorze HoReCa oraz ograniczeniami w unijnym eksporcie wieprzowiny od września’20 w związku z wystąpieniem ASF w Niemczech. Utrzymanie ujemnej dynamiki cen ropy na światowych rynkach ogranicza wzrosty cen surowców oleistych oraz cen Z kolei wyższe ceny zbóż, w połączeniu z lepszymi zbiorami w kraju, wpływają na poprawę sytuacji w gospodarstwach prowadzących produkcję roślinną. Spadki cen ominęły producentów mleka – branża mleczarska stosunkowo łagodnie przeszła przez pierwszy etap pandemii COVID-19.
W kolejnych kwartałach prawdopodobne jest utrzymanie ujemnej dynamiki cen produktów rolnych, z uwagi na konsekwencje drugiej fali zachorowań w UE i związany z nią ponowny szeroki lockdown w sektorze HoReCa. Niemniej, odporność gospodarki na drugą falę COVID-19 może być większa. Pogorszenie sytuacji gospodarczej może skutkować dalszą obniżką popytu na niektóre produkty żywnościowe, w tym m.in. mięso czerwone. W kierunku spadku cen będą oddziaływać także negatywne efekty ASF w Niemczech, w warunkach odbudowy światowego pogłowia świń (Chiny). Możliwe jest natomiast utrzymanie wzrostów cen zbóż z uwagi na wysoki popyt wśród największych importerów ziarna (zabezpieczanie zapasów z uwagi na COVID-19), oraz większy import Chin, mimo ograniczającego efektu większych zbiorów zbóż na świecie.
Możliwe jest utrzymanie tendencji wzrostowej w sprzedaży zagranicznej produktów rolno-spożywczych. Osłabienie PLN wpływa pozytywnie na konkurencyjność polskiego eksportu.
Spadki cen paliw (taniejąca ropa) oraz nawozów będą łagodzić spadki opłacalności produkcji rolniczej.
polsus.pl