Owoce i warzywa oraz ich przetwory stanowią ważny element codziennej diety i fundament dobrego zdrowia. Ich uprawa to także istotny sektor gospodarki, zapewniający prace dużej części społeczeństwa. Nie dziwi więc fakt, że Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło rok 2021 Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw (IYFV).
Mając na uwadze powyższe, Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) rozpoczęła wzmożoną akcję zachęcającą rządy państw do prowadzenia edukacji w zakresie korzyści zdrowotnych wynikających ze spożywania owoców i warzyw. Powyższe działania powinny zwrócić również naszą uwagę, ze względu na mało optymistyczne statystki dotyczące udziału tych produktów w codziennej diecie, także u mieszkańców Europy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i FAO zalecają, aby każda dorosła osoba codziennie spożywała około 400 g owoców i warzyw, przy czym przeciętny Europejczyk dziennie spożywa ich około 340 g, a statystyczny Polak już tylko 280 g. Korzystając z możliwości jakie daje nam lato i obecnie trwający szczyt sezonu na wiele świeżych owoców i warzyw, warto poprawić nasz krajowy wynik dotyczący spożycia.
Międzynarodowy Rok Owoców i Warzyw to także okazja to dyskusji na temat przeciwdziałania marnotrawieniu żywności i ograniczania strat oraz odpadów, a także dobry moment na promowanie inwestycji w innowacje i rozwój infrastruktury, czy wsparcie technologiczne dla rolników z krajów rozwijających się.
Zachęcamy do zapoznania się z przewodnikiem po obchodach tego wydarzenia oraz do odwiedzenia dedykowanej podstrony FAO.
IJHARS