Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Publikacja planu działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń

19 maja 2021
Publikacja planu działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń

Plan działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń jest ważnym elementem Zielonego Ładu. Popieramy jego ogólne założenia, zważywszy, że zmniejszenie aktywności gospodarczej nie jest najlepszym sposobem na zapobieganie zanieczyszczeniom i ich ograniczenie. W rzeczy samej, europejski sektor rolny znacznie zmniejszył zanieczyszczenie amoniakiem oraz zredukował emisje innych substancji, jednocześnie zwiększając swoją wydajność i nieustannie dążąc do jeszcze bardziej zrównoważonej produkcji żywności.

Jesteśmy zadowoleni z ujęcia w części komunikatu odnoszącej się do rolnictwa celu w zakresie zapobiegania zanieczyszczeniom i ich ograniczenia za pomocą integrowanej ochrony roślin. Jednym z możliwych rozwiązań jest wprowadzanie i rozszerzenie narzędzi integrowanej ochrony roślin wraz ze stosowaniem innych realistycznych alternatyw, takich jak nowe techniki genomiczne. Potrzebujemy jednak szeroko zakrojonych badań naukowych i rozwoju, prowadzonych przy wsparciu odpowiednich agencji UE i programu Horyzont Europa.

W kontekście ochrony gleby - musimy utrzymać możliwość zwiększenia powierzchni gruntów rolnych i leśnych i zapobiegać porzucaniu żyznych gruntów uprawnych, które stanowią podstawę naszego bezpieczeństwa żywnościowego i dostaw surowców odnawialnych i które mają duże znaczenie dla utrzymania różnorodności biologicznej. Najskuteczniejsze środki ochrony gleby powstają na szczeblu lokalnym i zależą od miejscowych warunków glebowo-klimatycznych - dlatego doświadczenia rolników i pobieranie próbek gleby mają kluczowe znaczenie dla wyboru najlepiej dopasowanych praktyk. Uważamy stworzenie Platformy zainteresowanych stron ds. eliminacji zanieczyszczeń za korzystną inicjatywę. Narzędzia te muszą być dostępne i szeroko stosowane, jeśli chcemy utrzymać zrównoważoną produkcję rolną w UE, a także konkurencyjność na rynku światowym.

Jesteśmy zadowoleni z celu dotyczącego zbadania możliwości w zakresie symbiozy przemysłowej i polityk, by w ten sposób wzmocnić biogospodarkę o obiegu zamkniętym na szczeblu MŚP. Współprodukty i pozostałości z produkcji rolniczej, a także obiekty rolne mają niesamowity potencjał synergii (np. w zakresie niskoemisyjnej produkcji energii czy wykorzystania nadwyżki energii cieplnej przez lokalne i regionalne ciepłownie), który może się jeszcze zwiększyć.

Każdy medal ma jednak dwie strony - zdaniem Copa-Cogeca zwalczanie zanieczyszczenia amoniakiem w rolnictwie poprzez rozszerzenie zakresu dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych o dodatkowe sektory rolne nie jest odpowiednim rozwiązaniem, gdyż wiązałoby się to z podwójnymi uregulowaniami i nie doprowadziłoby do wzrostu ambicji lecz jedynie do zwiększenia obciążeń administracyjnych.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę