CLAAS zmodyfikował przyrządy żniwne VARIO w zakresie wydajności, łatwości obsługi, czasu przezbrajania i konserwacji. Dla dużych szerokości roboczych – od 10,8 m – dostępne są również nowe kosy pionowe do rzepaku z napędem mechanicznym.
CLAAS do swoich kombajnów oferuje obecnie przyrządy żniwne VARIO o szerokościach roboczych od 5 m do 13,8 m. Trzy duże szerokości robocze od 10,8 m do 13,8 m w ramach aktualizacji modelu otrzymują nowe wyposażenie dodatkowe i zoptymalizowane funkcje dostępne w standardzie. Ponadto wszystkie przyrządy żniwne VARIO są teraz zaopatrzone w nowy napęd nagarniacza oraz oferują lepszy dostęp do zgarniaczy ślimaka wciągającego.
Mocne kosy do rzepaku z montażem bez konieczności użycia narzędzi
Od roku modelowego 2022 dla przyrządów żniwnych: VARIO 1080, VARIO 1230 i VARIO 1380 dostępne będą nowe kosy pionowe do rzepaku. Charakteryzują się one mechanicznymi napędami ze zintegrowanym sprzęgłem przeciążeniowym oraz zwiększoną o 50% siłą cięcia. Pozwala to niezawodnie i bez zakłóceń pokonywać nawet najtrudniejsze obszary na krawędziach pól, zakrętach lub w miejscach silnego zachwaszczenia. Dzięki przemyślanemu systemowi połączenia z szybkozłączami kosy do rzepaku można w ciągu kilku sekund zamontować po obu stronach bez użycia narzędzi. Operatorzy korzystają przy tym na obniżonej o 33% masie, co jeszcze bardziej ułatwia montaż.
Nowy mechanizm zaciskowy usprawnia również montaż i demontaż rozdzielaczy łanu do omłotu zboża. Rozdzielacze łanu nadal są dostępne w trzech wersjach i długościach.
Regulacja wysokości ślimaka wciągającego poprzez CEBIS
Kolejne ulepszenie poprawiające komfort stanowi hydrauliczna regulacja wysokości ślimaka wciągającego poprzez terminal CEBIS. Dzięki temu operator może bezpośrednio i za dotknięciem palca reagować na niejednorodne warunki zbioru z poziomu kabiny. Dzielony ślimak ma przy tym możliwość bezstopniowego hydraulicznego podnoszenia do 25 mm i opuszczania o 10 mm poprzez centralny siłownik. Zoptymalizowana została także jednostka obsługowa do regulacji wysokości bezpośrednio na przyrządzie żniwnym. Oprócz aktywacji i dezaktywacji odpowiednich reflektorów kombajnu w celu montażu i demontażu przyrządu żniwnego podczas pracy w nocy za pomocą przełącznika obrotowego można też łatwo ustawić pozycję transportową i pozycję do czyszczenia ślimaka. Ponadto kolejny przełącznik obrotowy pozwala na bezstopniową regulację wysokości ślimaka – zsynchronizowaną z tą samą funkcją w CEBIS.
We wszystkich przyrządach żniwnych VARIO od szerokości roboczej 5 m poprawiono również dostęp do zgarniaczy. Teraz w łatwy sposób można się do nich dostać i ustawić z tyłu zespołu żniwnego.
Nowy napęd nagarniacza
Do wszystkich szerokości roboczych VARIO seryjnie oferowany jest też nowy napęd nagarniacza. Dzięki bezpośredniemu przeniesieniu momentu obrotowego z silnika olejowego na nagarniacz jednostka napędowa w porównaniu z dotychczasowym napędem łańcuchowym niemal nie wystaje na boki. Umożliwia to wykorzystanie pełnego zakresu regulacji stołu VARIO wynoszącego 700 mm również przy zamontowanych kosach do rzepaku. Kolejną zaletą jest wydłużenie okresów między przeglądami napędu ze 100 do 500 godzin pracy.
Nowością jest także zależna od ciśnienia hydraulicznego regulacja wysokości nagarniacza, dostępna seryjnie we wszystkich przyrządach żniwnych VARIO. Podczas korzystania z automatyki nagarniacza, która samoczynnie dostosowuje prędkość obrotową nagarniacza do prędkości jazdy, czujnik mierzy ciśnienie hydrauliczne w napędzie nagarniacza. Jeśli z powodu wysokiego plonu wzrośnie ono na tyle, że napęd nie będzie w stanie utrzymać wymaganej prędkości obrotowej nagarniacza, wówczas nagarniacz zostanie automatycznie nieco podniesiony do momentu ponownego osiągnięcia wymaganej prędkości obrotowej. Jeśli ciśnienie spadnie, układ automatyczny obniży nagarniacz z powrotem do ustawionej wysokości. Zarówno poziom momentu napędowego do uruchomienia regulacji, jak i sposób reagowania można oddzielnie ustawić w CEBIS. Funkcja ta jest już znana z przyrządów żniwnych taśmowych CONVIO i CONVIO FLEX firmy CLAAS.
infowire.pl