Stan odpoczynku, w jakim zastyga świat roślinny w okresie zimy, daje miłośnikom ogrodów więcej czasu, w którym spokojnie mogą na nowo planować aranżację ogrodu na kolejny sezon i przygotować się do najbliższych aktywności, jak zimowe przycinanie żywopłotów i drzew. Staranne zaplanowanie zimowego cięcia oznacza bezpieczeństwo roślin, a dla wykonawcy – sprawną realizację. Jednym z częstych błędów w pielęgnacji roślin jest pośpiech i nie przywiązywanie uwagi do terminów cięć, techniki cięcia, ani do jakości narzędzia.
Przygotowanie narzędzi
Pierwszym krokiem prawidłowego przygotowania narzędzi do użytku jest jego prawidłowe przechowanie przez okres bezczynności. Narzędzia spalinowe do przycinania jak nożyce do żywopłotów czy podkrzesywarka do cięcia gałęzi warto poddać jeszcze teraz przeglądowi technicznemu, zwłaszcza jeśli nie był on zrobiony w ciągu ostatniego roku. Jeśli narzędzia te nie będą używane przez przynajmniej miesiąc, należy w nich
opróżnić zbiornik paliwa i gaźnik,
wymienić olej,
sprawdzić filtr powietrza i wymienić go w przypadku zużycia lub uszkodzenia,
sprawdzić świecę zapłonową,
oczyścić całe narzędzie
Te zasady dotyczą każdego urządzenia z osobna, dlatego wygodnym rozwiązaniem jest wielofunkcyjne narzędzie Honda Versatool, w którym nożyce, krótkie i długie, oraz podkrzesywarka są łączone z jedną jednostką napędową i powyższe czynności wykonuje się tylko raz.
Warto również już teraz sprawdzić stan techniczny części roboczych wymienionych narzędzi i jednocześnie przygotować je do kolejnego użycia. W nożycach do przycinania żywopłotów, krótkich Honda SSHE SE i długich – SSHE LE stanowiących elementy Honda Versatool, należy oczyścić ostrze szmatką lub odrobiną oleju oraz nasmarować obudowę przekładni napędowej i zębatej. Natomiast w podkrzesywarce SSPP E, czyli pilarce na wysięgniku, należy sprawdzić stan techniczny łańcucha tnącego i dokładnie wyczyścić łańcuch oraz rowek prowadnicy. Jeśli podkrzesywarka nie będzie używana przez dłuższy czas warto też zlać olej smarujący łańcuch.
W przypadku urządzeń akumulatorowych należy oczyścić narzędzia, zwłaszcza ostrza, i zadbać, by akumulator przebywał w stanie naładowania, czyli podłączyć ładowarkę do zasilania w suchym, zadaszonym pomieszczeniu i umieścić w niej akumulator. Dzięki tym prostym zabiegom, po pierwsze zapewniamy narzędziom dłuższą żywotność, a po drugie jesteśmy pewni, że narzędzia nie odmówią współpracy na początku lub w trakcie pracy.
Co i kiedy można przycinać?
Do momentu przycinania należy obserwować krzewy i drzewa, by ocenić jak przetrwały okres zimy. Należ także ocenić co im dolega, czyli czy mają połamane, chore, uschnięte gałęzie oraz czy widoczne są oprzędy zimujących szkodników lub tzw. mumie na drzewach owocowych.
Zimowe cięcie można zacząć wykonywać już w drugiej połowie stycznia, jeśli pogoda na to pozwala. W lutym i marcu można formować żywopłoty z tui skracając o połowę ubiegłoroczne pędy oraz buki pospolite. W marcu zazwyczaj przycina się w ten sam sposób bukszpan, cis i ligustr. Zależnie od pogody i wysokości temperatury można także przeprowadzać cięcia formujące i odmładzające iglaków - sosen, świerków i modrzewi. Drzewa liściaste, jak kasztanowce, brzozy, orzechy włoskie, wiązy, klony wymagają uważnej obserwacji i szybkich decyzji, ponieważ ich soki zaczynają krążyć już pod koniec zimy. Zbyt późne przycięcie narazi te drzewa na osłabienie lub chorobę wskutek tzw. płaczu, czyli sączenia się po korze wody z solami mineralnymi, które miały trafić do korony drzewa.
Wśród drzew owocowych w tym okresie przycina się gatunki mrozoodporne, jak jabłonie, śliwy i grusze. Warto również pamiętać, że podczas jednego zabiegu prześwietlania drzew można przyciąć nie więcej niż 15% korony. Lepiej jest przycinać rośliny etapami, niż zbyt drastycznie za jednym razem, co naraża rośliny na choroby i może prowadzić do zamierania. W prawidłowej technice cięcia liczy się również wybór odpowiedniego dnia, który powinien być słoneczny, suchy i niezbyt mroźny – temperatura powietrza ok. 0 stopni.
Przycinać czy nie przycinać?
Przycinanie, wykonywane zgodnie ze sztuką, służy roślinie. Celem cięcia zimowego jest głównie usunięcie starych i chorych pędów, usunięcie gałązek krzyżujących się w taki sposób, że ich wzajemne ocieranie się podczas wiatru uszkadza korę, prześwietlenie koron drzew owocowych i pobudzenie do dynamicznego wzrostu nowych i zdrowych pędów. Jednym z błędów jest zaniechanie cięcia, a efekty takiego podejścia są najlepiej widoczne na przykładzie młodych krzewów, w których przycinane gałązki są dobrze rozkrzewione i gęsto pokryte liśćmi w kontrze do „łysych” nieprzycinanych dolnych partii.
Jeśli przyczyną tego typu zaniechania jest trudność techniczna przycinania najniższych stref krzewu, warto sięgnąć po nożyce na wysięgniku typu nożyce krótkie SSHE SE lub długie SSHE LE z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool. Koncept tego narzędzia polega na łączeniu jednostki napędowej wyposażonej w przyjazny dla otoczenia silnik 4-suwowy o mocy 1 lub 1,3KM wedle potrzeb z nożycami, podkrzesywarką lub innym elementem roboczym jak głowica żyłkowa, glebogryzarka, krawędziarka czy dmuchawa. Nożyce krótkie przeznaczone do przycinania gałązek o do 1,5 cm oraz nożyce długie służące do cięcia gałązek o do 2,4 cm wraz z jednostką napędową znacznie ułatwiają przycinanie wszystkich powierzchni żywopłotów, a regulacja kąta pracy (54°- nożyce krótkie, 90° - nożyce długie) zapewnia łatwe wykonanie cięcia w każdej płaszczyźnie i wygodne, bez konieczności schylania się lub posługiwania się drabiną, sięganie najniższych i najwyższych partii krzewów. To rozwiązanie, wraz z lekkością i dobrym wyważeniem narzędzia, jest bardzo praktycznym udogodnieniem zwłaszcza w przypadku pielęgnacji topiarów, ponieważ umożliwia precyzyjne i łatwe kształtowanie krzewów według własnej wyobraźni.
Taką samą wygodę w przycinaniu gałęzi i prześwietlaniu koron drzew zapewnia podkrzesywarka SSPP E należąca do Honda Versatool. Jest to idealnie wyważona i lekka pilarka (dł. ostrza 28 cm) na wysięgniku przeznaczona do precyzyjnego cięcia gałęzi o 15 cm. Zasięg nożyc i podkrzesywarki może być zwiększony za pomocą przedłużek (50 i 100 cm). Podkrzesywarka wraz z przedłużką 100 cm i z uwzględnieniem przeciętnego wzrostu operatora, sięga na wysokość do ok. 350 cm. Dodatkową zaletą podkrzesywarki jest to, że ścięte gałęzie można od razu nią pociąć na mniejsze kawałki, bez konieczności korzystania z siekiery lub piły.
Podstawową zasadą prawidłowego cięcia jest jakość ostrzy, które zawsze powinny być idealnie czyste i ostre. Tępe ostrze rozszarpują tkanki roślin i wówczas zamiast gładkiego cięcia powstaje poszarpana powierzchnia, która ciężko się zabliźnia, a przez powstałą ranę z łatwością wnikają choroby i szkodniki.
Systematyczne przycinanie drzew i krzewów, wykonywane zgodnie ze sztuką przyczyniają się do zdrowego rozwoju tych roślin, a każdy miłośnik ogrodu przyzna, że zadbane drzewa i żywopłoty, topiary nie tylko zdobią ogród, ale również wpływają na tworzenie korzystnych warunków środowiska: zmniejszają ilość dwutlenku węgla, produkują tlen, oczyszczają powietrze, tłumią hałas świata zewnętrznego. Są też schronieniem dla ptaków, bez których ogród traci swój urok.
Aries Power Equipment jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce i od 1992 r. wprowadza na polski rynek szeroką gamę produktów HONDA – lidera światowej myśli technologicznej i marki znanej na świecie z wysokiej jakości produkowanych maszyn. W 2012 r. Honda została uznana przez prestiżową firmę doradczą INTERBRAND za jedną z najbardziej ekologicznych firm na świecie, przyznając marce 3. miejsce w światowym rankingu. Od wielu lat HONDA znajduje się także w światowej czołówce najlepszych marek. W najnowszym rankingu „Best Global Brands 2017” (Najlepsze Marki Świata), Honda ponownie zajęła 20. pozycję. Wartość marki wzrosła w ciągu ostatnich 5 lat o 31%.
Aries Power Equipment od lat jest uznanym dostawcą najwyższej jakości produktów dla osób indywidualnych oraz instytucji publicznych i służb państwowych. Firma oferuje nowoczesne i przyjazne dla otoczenia urządzenia HONDA do pielęgnacji ogrodów, jak inteligentny robot koszący Honda Miimo, wielozadaniowe kosiarki Super Komfort oraz IZY, narzędzie wielofunkcyjne Honda Versatool do kompleksowej pielęgnacji zieleni, profesjonalny zestaw Multipro do pielęgnacji zieleni i utrzymania przestrzeni miejskich oraz silniki do maszyn, agregaty prądotwórcze, motopompy, odśnieżarki oraz kosiarki do wysokich traw OREC i maszyny do zrębkowania GTS wyposażone w niezawodne silniki Honda. Aries Power Equipment dostarcza także produkty HONDA MARINE, tj. silniki zaburtowe i łodzie motorowe oraz maszyny innych japońskich marek, jak: maszyny budowlane MIKASA, motopompy MATSUSAKA i DAISHIN, agregaty prądotwórcze światowych potentatów HIMOINSA i EUROPOWER oraz wysokoprężne silniki KUBOTA. Oferta firmy jest dostępna w ponad 200 Autoryzowanych Punktach Dilerskich i Serwisowych w Polsce. www.mojahonda.pl
Biuro prasowe Aries Power Equipment / Honda
1039 hPa
20 km/h
1039 hPa
20 km/h
Wybór Prezydenta RP 2025. Aby polskim rolnikom żyło się lepiej to Kto powinien zostać Prezydentem Polski