Jak dowiadujemy się z komunikatu PSPO (Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju) Przerób rzepaku w 2022 roku utrzymał się na rekordowym poziomie podobnie jak w roku poprzednim, 2021. Dotyczy to produkcji w zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłoczniach. Wyniósł on łącznie 3,27 mln ton pozostając praktycznie na takim samym poziomie jak w rekordowym pod tym względem2021 roku.Utrzymanie tak dużego poziomu przerobu nasion przez krajową branżę ma szczególne znaczenie dla rolnictwa wobec wysokiej podaży surowców na rynku polskim i europejskim.
Szczególnie wysoka podaż rzepaku po zbiorach przełożyła się na rekordowy przerób nasion z perspektywyII półrocza, kiedy to członkowie PSPO zagospodarowali 1,69 mln ton tj. o ok. 40 tys. ton więcej w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku. Na uwagę zwraca również większa podaż oleju surowego, którego w całym 2022 roku wyprodukowano 1,35 mln ton wobec 1,32 w roku 2021. Oznacza to, że przetwarzany rzepak był dobrej jakości icharakteryzował się wyższym niżw poprzednich latachśrednim zaolejeniem nasion.
Z kolei produkcja oleju rafinowanego w 2022 roku wyniosła547 tys. ton, a więc wzrosła wporównaniu dopoprzedniego roku o 22 tys. ton.
„Całkowity przerób rzepaku w 2022 roku przez firmy zrzeszone w naszym Stowarzyszeniu był praktycznie na tym samym poziomie co w roku 2021, więc można powiedzieć, że nadrobiliśmy powiedzieć, że nadrobiliśmy nieco mniejszy przerób w pierwszej połowie roku wynikającym m.in. z zawirowańń na europejskim rynku surowcowym związanych z wybuchem wojny w Ukrainie. Wysokie zbiory krajowe i generalnie zmiana sytuacji narynkach rolnych zwiększyły dynamikę działalności krajowych tłoczni, która miejmy nadzieję będzie się utrzymywać w 2023 roku wspomagając stabilizację sytuacji w rolnictwie. Dzięki wysokiemu przerobowi w 2022 byliśmy także głównym dostawcą krajowych pasz wysokobiałkowych w postaci śruty i makuchu rzepakowego w ilości prawie 1,9 mln ton”-powiedział Mariusz Szeliga, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.
„W II kwartale 2022 roku zaobserwowaliśmy rekordowy, bo ponad 46%, udział oleju rzepakowego rafinowanego, co było bezpośrednią reakcją krajowej branży na dodatkowe zapotrzebowanie wobec przerwanych wojną łańcuchów dostaw oleju spożywczego na europejskim rynku. Sytuacja w II połowie roku szybko jednak ustabilizowała się i odsetek rafinatu spadł do niecałych 38%, co wzmaga rolę sektora biopaliw w zagospodarowaniu uprawianego w Polsce rzepaku i wskazuje na duże możliwości w tym zakresie ze strony krajowego łańcucha produkcyjnego biodiesla” – podsumował Adam Stępień, Dyrektor Generalny PSPO.
źródło: PSPO (Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju)