Początek wiosny niezmiennie oznacza początek intensywnych prac ogrodniczych. To niestety również sezon walki z chwastami. Szkółkarze korzystają z różnych metod, by zapobiegać rozwojowi niepożądanych roślin w doniczkach. Coraz częściej sięgają po rozwiązania ekologiczne, takie jak, w 100% biologiczny mulcz z łusek gryki, z powodzeniem wprowadzony na rynek przez firmę Ceres.
Chwasty stanowią jeden z licznych problemów występujących w szkółkach, dlatego ważne jest, aby móc im zapobiegać sprawdzonymi metodami oraz – jeśli to możliwe – niewywierającymi negatywnego wpływu na środowisko.
- Jedną z metod walki z chwastami w doniczkach jest używanie różnego rodzaju herbicydów. Naszym zdaniem ograniczenie ilości stosowanej chemii w produkcji roślin powinno być priorytetem wśród producentów, a mulczowanie jest narzędziem, które to umożliwia. W Ceres zdecydowaliśmy się wykorzystać do tego łuski gryki, które posłużyły jako baza do innowacyjnego mulczu SAN TOP – mówi Michał Stuchlik, Dyrektor Działu Handlowego Ceres International. - Produkt jest w 100% biologiczny, nie zawiera nasion chwastów czy szkodników. Skutecznie chroni powierzchnię doniczek i multiplatów, nie pozwalając niechcianym roślinom na wybijanie się ponad powierzchnię ziemi – dodaje.
Zalety stosowania łusek gryki
Łuski gryki są wymieszane z ekologicznym klejem, który zostaje aktywowany po kontakcie z wodą. Dzięki takiemu rozwiązaniu, po zroszeniu, mulcz tworzy zwartą skorupkę. To z kolei znacznie ułatwia transport roślin (w przypadku tradycyjnych rozwiązań musimy liczyć się z ryzykiem obsypywania się produktu). Dodatkowo, przez zwartą skorupkę nie tylko nie dostają się do ziemi promienie słoneczne, ale także zdecydowanie zmniejsza się ryzyko rozwoju chwastów.
- Skuteczność SAN TOPU potwierdzają liczne testy laboratoryjne oraz te prowadzone na plantacjach. W zeszłym roku wielu szkółkarzy zaufało temu produktowi – ze względu nie tylko na jakość, ale także cenę porównywalną z innymi, mniej wydajnymi produktami o niższej skuteczności. To zdecydowany dowód na to, że SAN TOP trafia w punkt – mówi Maciej Juchacz, Prezes Ceres International.
Wydajność na pierwszym miejscu
Istotna, zarówno w aspekcie finansowym jak i środowiskowym, jest wydajność produktów używanych przez producentów roślin. Zastosowanie SAN TOPU w produkcji oznacza korzyści także i w tych obszarach. Wystarczy cienka, 6-milimetrowa warstwa produktu – jest to znaczna różnica w porównaniu z rozwiązaniami, do których szkółkarze są od lat przyzwyczajeni, czyli produktami wymagającymi znacznie grubszej warstwy środków do mulczowania.
- Przykładowo, 1 m3 SAN TOPU wystarcza do obsypania około 20500 doniczek P9, a 1 m3 produktów wymagających warstwy 30 mm spełnia zapotrzebowanie na około 4000 doniczek. To różnica niemal 17 tys. sztuk. Osiągamy więc niespotykaną dotąd wydajność – tłumaczy Michał Stuchlik. Do pakowania mulczu zastosowano opakowania typu big bag, dzięki czemu nie gromadzi się wielu dodatkowych odpadów.
Usprawnienie pracy w szkółkach
Stosowanie SAN TOPU jest korzystne dla szkółkarzy także z innych względów. Chwasty pobierają wodę i składniki odżywcze, przez co ograniczają je roślinom. W trakcie plewienia ubywa także podłoża. Dzięki zastosowaniu mulczu, oszczędzane są woda, nawozy i podłoże, ale i maszyny, miejsce magazynowe, koszty logistyczne związane z rozładunkiem i transportem palet. Rośliny nie wymagają częstego nawadniania, ponieważ skorupka z łusek gryki ogranicza przesuszanie doniczek, jednocześnie nie wywierając wpływu na wzrost roślin oraz ich zdrowie. Skuteczność w ograniczaniu rozwoju chwastów oznacza też ograniczenie kosztów pracy i strat związanych z koniecznością plewienia doniczek.
- To, na co szczególnie zwracają uwagę końcowi odbiorcy, to estetyka kupowanego produktu. Zdrowe rośliny są gwarancją doskonałej sprzedaży, jednak gdy produkt nie tylko nie generuje konieczności sprzątania po transporcie, ale i dobrze się prezentuje, rośliny w doniczkach utrzymanych w czystości chętniej kupowane są przez klientów – dodaje Michał Stuchlik.
Mulcz SAN TOP przepuszcza wodę, powietrze i nawozy, tworząc zwartą strukturę. Jest sypki, lekki i łatwy w użyciu – może być podawany zarówno maszynowo, jak i ręcznie. Nadaje się do wszystkich rodzajów doniczek: okrągłych, kwadratowych, a także multiplatów. Jego wydajność oraz skład to odpowiedź zarówno na potrzeby szkółkarzy, jak też ich klientów.
Więcej informacji:
https://www.youtube.com/watch?v=MwT8d10lySg
***
Michał Stuchlik
Dyrektor Działu Handlowego w firmie Ceres International. Posiada wyższe wykształcenie ogrodnicze. Specjalizuje się w tematach związanych z techniką szklarniową, projektowaniem linii produkcyjnych, mulczowaniem. Ma szeroką wiedzę związaną ze specjalistycznymi produktami dla ogrodnictwa czy szkółkarstwa, takimi jak: multiplaty, paper poty, siatki cieniujące, folie, agrotkaniny, agrowłókniny, sekatory.
Od ponad 15 lat związany z branżą ogrodniczą.