Świadomość zachodzących zmian klimatycznych jest powszechna. Mimo to, po optymistycznych ustaleniach paryskiej konferencji ONZ z 2015 roku wydaje się, że karta się odwróciła i nad myśleniem o przyszłych pokoleniach górę biorą krótkoterminowe, partykularne interesy. Co zaskakujące, jednym z krajów, które zdecydowały się wewnętrznymi regulacjami dążyć do radykalnego obniżenia emisji CO2 jest kojarzony z ropą Dubaj.
W ostatnim wydaniu Global Metro Monitor, rankingu miast charakteryzujących się najszybszym rozwojem ekonomicznym, Dubaj awansował o 13 miejsc i po raz pierwszy znalazł w czołowej piątce zestawienia. Bajeczne bogactwa Emiratu, znajdujące odzwierciedlenie w architektonicznych ekstrawagancjach (jak choćby widoczny z księżyca kompleks hotelowy w kształcie palmy), zgromadzono w dużej mierze dzięki dochodom z handlu ropą. Jednak w związku ze stopniowym wyczerpywaniem się złóż, rząd Dubaju od lat wspiera ewolucję gospodarki i uniezależnienie jej od przemysłu wydobywczego. Ważnymi filarami ekonomii są dziś usługi finansowe i IT oraz turystyka i handel. By sprostać wymaganiom tych sektorów rynku, konieczny był rozwój transportu – także lotniczego. W 1985 roku stworzono kontrolującą go spółkę Emirates Airline, a 1996 powołano Ekonomiczną Strefę Wolnocłową (zarządza nią Dubai Airport Free Zone Authority - DAFZA) i otwarto ją dla inwestorów. Przy porcie lotniczym, według doniesień Międzynarodowej Rady Lotnisk zajmującego na świecie trzecie miejsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów (po Atlancie i Pekinie), powstał spektakularny kompleks biurowy, w którym inwestujące w Dubaju firmy chętnie zakładają swoje przedstawicielstwa. Co może zaskakiwać, region który zbudował swoją potęgę gospodarczą na ropie, dziś stawia z całą mocą na ekologiczne rozwiązania – także w budownictwie.
Zielony Dubaj
Choć nie jest to oczywisty kierunek rozwoju w przypadku regionu, w którym paliwa kopalne są jednym z najłatwiej dostępnych surowców, w Dubaju przywiązuje się wielką wagę do efektywności energetycznej. Wbrew pozorom ma to mnóstwo sensu. Jak wynika z wypowiedzi Sekretarza Stanu Zjednoczonych Emiratów Arabskich zawartej w raporcie „State of Green Economy 2016”, Rada Krajów Zatoki (Perskiej - przyp. red) ma świadomość konieczności obniżania własnego zużycia ropy i gazu z przyczyn ekonomicznych i jest przekonana, że stanowiąc główny towar eksportowy regionu nie powinny być one marnotrawione. Efektem i praktycznym wyrazem tej polityki są bardzo ambitne plany ograniczania poborów energetycznych, wyrażające się w restrykcyjnych normach. Wdrożono je między innymi w biurowcu przy dubajskim lotnisku. – Odpowiadam za kwestie środowiska i zrównoważonego rozwoju, więc poszukiwanie oszczędności i optymalizacja funkcjonowania budynku to jedno z moich podstawowych zadań – mówi Faisal Abdullah Al Belooshi – Starszy Dyrektor ds. Facility Management w DAFZA. – Ostatnio, w ramach rządowej inicjatywy zakładającej ograniczenie zużycia energii o 30% do 2030 roku, kompleksowo zmodernizowaliśmy system oświetlenia w naszym biurowcu – dodaje.
Modernizacja energetyczna DAFZA
Tak, jak w przypadku programów na rzecz efektywności energetycznej, tak i w przypadku procedury doboru rozwiązań, ściśle opisano decydujące wymagania i oczekiwania względem dostawy. – Partnerów technologicznych selekcjonujemy w oparciu o kilka jasno sprecyzowanych kryteriów. Najważniejsze z nich to innowacyjność, zgodność z koncepcjami równoważonego rozwoju i smart solutions, wiarygodność i doświadczenie biznesowe w ofertowanym obszarze oraz jakość serwisu posprzedażnego – mówi Ahmad Ali Al Mahmoud, Senior Manager działu Projektów DAFZA. Na podstawie analizy oferty pod kątem zgodnością z tak dookreślonymi wymogami zdecydowano się nawiązać współpracę z firmą TRILUX. – Na prośbę zarządców wolnocłowej strefy ekonomicznej lotniska w Dubaju opracowano kompleksową ofertę oświetlenia całego obiektu, pozwalającą w oparciu o zindywidualizowane rozwiązania znacząco poprawić całościową efektywność energetyczną obiektu. Ze względu na fakt, że oświetlenie jest obok systemów HVAC jednym z głównych obszarów generujących koszty energetyczne w przestrzeniach biurowych, wdrożone innowacje są istotnym krokiem w realizacji planu zmniejszenia poboru prądu – mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia TRILUX Polska. – I tak, w pomieszczeniach z komputerowymi stanowiskami pracy wykorzystano nowoczesne oprawy rastrowe LED z układami mikropryzmatycznymi, gwarantujące niski wskaźnik olśnienia i charakteryzujące się wyższą o ponad 50 proc. od konwencjonalnych rozwiązań skutecznością świetlną. Jeszcze większą skalę oszczędności uzyskano w parkingu podziemnym. Stosując rozwiązania o bardzo szerokim rozsyle światła i wysokiej efektywności, nie tylko poprawiono natężenie światła na powierzchniach poziomych, a co za tym idzie – bezpieczeństwo manewrowania, ale także o 55 proc. zmniejszono pobory energetyczne opraw działających w tej strefie – relacjonuje Gronert. Jak skwitował kwestię modernizacji i doboru partnera technologicznego Starszy Dyrektor ds. Facility Management w DAFZA: „Tylko dzięki innowacyjnym rozwiązaniom można przygotować się na wyzwania przyszłości.” Może dobrze byłoby, gdyby opierający się proekologicznym ustaleniom paryskiej Konferencji ONZ z 2015 roku światowi liderzy przemyśleli słowa i czyny Dubajczyków?
Newseria Innowacje