Prezydent podpisał nowelę ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy mają ułatwić i przyspieszyć pozyskiwanie unijnych środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Chodzi o znowelizowaną 15 grudnia 2016 r. ustawę o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oraz niektórych innych ustaw.
Konieczność zmiany obowiązującej ustawy jest konsekwencją zmian wprowadzonych do PROW 2014-2020 oraz wynika z dotychczasowych doświadczeń z wdrażania Programu. Zmiany mają również na celu wprowadzenie uproszczeń dla beneficjentów poszczególnych instrumentów wsparcia w ramach PROW 2014-2020.
Ustawa przekazuje zadania dotyczące wdrażania działania: transfer wiedzy i działalność informacyjna, usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem i usługi z zakresu zastępstw będzie wykonywać Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zamiast podmiotu wdrażającego wybranego w trybie przepisów o zamówieniach publicznych.
Ustawa przenosi obsługę spraw związanych z przyznawaniem i wypłatą pomocy oraz realizacją zobowiązań wieloletnich dla młodych rolników oraz pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla małych gospodarstw z biur powiatowych ARiMR do oddziałów regionalnych Agencji.
Ustawa ujednolica przepisy dotyczące wdrażania dopłat bezpośrednich, płatności rolnośrodowiskowych i do rolnictwa ekologicznego, dzięki czemu wnioski na te działania można składać na jednym formularzu w tym samym terminie.
Kolejna zmiana dotyczy zwiększenia zakresu wiedzy doradców rolniczych poprzez specjalizację w zakresie rolnictwa ekologicznego, przedsiębiorczości i ekonomiki gospodarstwa rolnego. Ma to pomóc rolnikom w uzyskaniu bardziej ukierunkowanej i specjalistycznej pomocy.
Uchwalone przepisy mają ponadto zwiększyć zasięg monitoringu gleb. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie przekazywać wyniki analiz chemicznych gleb do Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.
Znowelizowane przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
(PAP)