fot. Przemysław Keler/KPRP
Polsko–katarska współpraca gospodarcza w sektorze inwestycji i energii, a także kwestie zapewnienia bezpieczeństwa w Europie w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę to tematy rozmów Prezydenta Andrzeja Dudy w Dosze. Polski przywódca na zaproszenie Emira Kataru Szejka Tamima bin Hamada bin Khalifa Al Thaniego wziął udział w Katarskim Forum Ekonomicznym.
Podczas sesji „Head of State & Government Spotlight” Prezydent zwrócił uwagę, że w Europie odradza się rosyjski imperializm.
Jeśli zwyciężą, jeśli wolny świat pozwoli Putinowi wygrać wojnę na Ukrainie, to będziemy mieli do czynienia z kolejną rosyjską agresją – wskazał Andrzej Duda.
Polski przywódca podkreślił, że od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę Polska udziela swojemu sąsiadowi znacznej pomocy militarnej. – Byliśmy pierwszym krajemy, który wysłał na Ukrainę poważne uzbrojenie – mówił. Zauważył, że dzisiaj Polska znajduje się w strefie zagrożenia, dlatego konieczne jest przeznaczanie ponad 4 proc. PKB na zbrojenie oraz przeprowadzanie modernizacji naszej armii. – Kupujemy w tej chwili nowoczesne systemy obronne – w Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej, uzupełniając ten zasób, którego potrzebujemy – mówił Prezydent.
Stany Zjednoczone udzielają dzisiaj Ukrainie największego wsparcia, i to wsparcie amerykańskie jest absolutnie kluczowe – mówił Andrzej Duda, odnosząc się do ostatnich decyzji Prezydenta Joe Bidena o przekazaniu środków finansowych na obronność walczącej Ukrainie.
Polski przywódca podkreślił, że podczas marcowej wizyty w USA podejmował w tej sprawie rozmowy na różnych szczeblach. Wówczas spotkał się w Białym Domu z Prezydentem USA Joe Bidenem oraz w amerykańskim Kongresie ze spikerem Izby Reprezentantów Michaelem Johnsonem, a także z liderami Republikanów i Demokratów. – W moim przekonaniu obowiązkiem polskich władz jest utrzymywanie jak najlepszych stosunków z USA. To jest interes dwustronny – mówił.
My jako społeczność wolnego świata powinniśmy dążyć do takiej sytuacji, aby Ukraina odzyskała kontrolę nad wszystkimi ukraińskimi terytoriami uznawanymi międzynarodowo – mówił Prezydent podczas panelu. Zauważył, że rosyjska agresja na Ukrainie jest spektakularnym naruszeniem zasad prawa międzynarodowego – największym od czasów II wojny światowej – którego obawiała się Europa. – Trzeba przywrócić prymat prawa międzynarodowego – akcentował.
Następnie Andrzej Duda odniósł się do organizowanego przez Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Szczytu Pokojowego w Szwajcarii. Dodał, że kluczowe jest, aby temat był dyskutowany na szerokim forum, z udziałem jak największego grona polityków i przywódców z całego świata.
Prezydent przypomniał, że jest zwolennikiem „polityki otwartych drzwi” w ramach Unii Europejskiej, dlatego wspiera dążenia Ukrainy, Mołdawii i państw Bałkanów Zachodnich w aspiracjach do pełnego członkostwa w strukturach unijnych. Jednym z trzech głównych celów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 roku – obok zacieśnienia współpracy między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi oraz transformacją energetyczną – jest akcesja nowych członków.
OPRRAC, e-mk, ppr.pl; źródło KPRP