Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Prezydent: będziemy chcieli zwiększyć eksport żywności do Chin

15 czerwca 2016
Prezydent: będziemy chcieli zwiększyć eksport żywności do Chin
PAP / Jacek Turczyk

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział we wtorek, że z prezydentem Xi Jinpingiem będzie chciał rozmawiać w Warszawie o zwiększeniu eksportu polskiej żywności do Chin. Polska żywność jest w stanie podbić świat - dodał prezydent.

Prezydent Xi przybędzie do Polski w niedzielę; jego wizyta zakończy się we wtorek.

"Będziemy chcieli zwiększyć eksport polskiej żywności do Chin" - powiedział prezydent podczas gali konkursu AgroLiga 2015, która odbyła się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.

Zaznaczył, że rozmawiał na ten temat podczas ubiegłorocznej wizyty w Szanghaju i Pekinie, gdzie spotkał się z prezydentem Xi. "Będziemy go gościli w Warszawie już niedługo. Będziemy nadal podnosili ten temat. To wielki rynek zbytu, na którym mam nadzieję, że znajdzie się miejsce jak największe dla polskiej żywności, która - w moim najgłębszym przekonaniu - jest w stanie podbić świat" - powiedział prezydent. Dodał, że polska żywność jest produkowana dobrze, bezpiecznie, jest zdrowa. "Wierzę, że na wielu rynkach światowych zostanie doceniona" - zaznaczył.

Zdaniem Andrzeja Dudy rolnictwo jako specyficzna branża produkcji, specyficzny rodzaj przedsiębiorczości, potrzebuje cały czas wsparcia ze strony państwa. Choćby dlatego - mówił prezydent - że jest wrażliwe na koniunkturę oraz na "elementy związane z naturą". Jak dodał, pogoda jest zagrożeniem dla rolnictwa, bo nie jesteśmy w stanie nad nią zapanować. W ubiegłym roku na zbiory miała wpływ susza.

"Produkcja rolna, ten ogromny polski rynek, to także kwestia naszego bezpieczeństwa, podstawowego, egzystencjonalnego, bezpieczeństwa żywieniowego i można śmiało powiedzieć, że to państwo jesteście tego bezpieczeństwa strażnikami" - powiedział prezydent zwracając się do tegorocznych laureatów AgroLigi.

Konkurs AgroLiga, organizowany od 23 lat, wyłania i promuje najlepszych polskich rolników oraz najlepsze firmy z branży rolno-spożywczej.

Edycja konkursu dotyczą 2015 roku została zorganizowana na szczeblu wojewódzkim przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zaś na szczeblu krajowym przez Redakcję Audycji Rolnych TVP1 i Stowarzyszenie AgroBiznes Klub. Laureatów wyłania kapituła złożona z mistrzów AgroLigi z poprzednich lat.

W tym roku wybór mistrza AgroLigi był bardzo trudny, jak zaznaczają organizatorzy, dlatego wyłoniono nie jednego, a dwóch mistrzów w kategorii rolnictwa i jednego w kategorii firmy.

Tytuł mistrzów w rolnictwie przypadł Annie i Sylwestrowi Jaszczołtom z woj. podlaskiego, specjalizujących się w produkcji mleka oraz Sylwii i Zdzisławowi Wawrzyńczykom z Nowego Miasteczka (woj. lubuskie) prowadzącym gospodarstwo specjalizujące się w uprawie warzyw gruntowych, a głównie w produkcji rzodkiewki.

Natomiast mistrzowski tytuł otrzymała firma Dramiński SA z Olsztyna produkująca zaawansowane technologicznie urządzenia elektroniczne dla rolnictwa, hodowli i weterynarii. Została ona założona w 1987 r. przez Janusza Dramińskiego. Dzisiaj produkty tej firmy sprzedawane są na wszystkich kontynentach.

W sumie w obu kategoriach wyróżnionych zostało kilkadziesiąt osób.

Specjalne podziękowania od prezydenta otrzymał prof. Jimmy Mazurkiewicz - Amerykanin polskiego pochodzenia. Został on odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej, naukowej i uczelnianej oraz za działalność polonijną.

(PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę