fot. Marek Bbrawski/KPRP
"Nie ma żadnych wątpliwości, że miał tutaj miejsce jeden z najstraszniejszych w całym okresie II wojny światowej aktów terroru niemieckiego na polskiej wsi" – mówił Prezydent RP Andrzej Duda podczas obchodów 80. rocznicy pacyfikacji wsi Wanaty (woj. mazowieckie, gm. Łaskarzew).
Uroczystości z udziałem Prezydenta odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Pamięci Wanat w Dąbrowie z siedzibą w Woli Łaskarzewskiej.
Andrzej Duda przywołał dane z opracowania historycznego opisującego tragedię w Wanatach, w którym napisano, że w czasie niemieckiej okupacji we wsi mieszkały 33 rodziny, a 17 spośród nich zostało w całości wymordowanych. Do pacyfikacji wsi doszło 28 lutego 1944 roku. Funkcjonariusze SS i niemieckiej policji spalili wieś i zamordowali 108 jej mieszkańców, w tym 35 kobiet i 46 dzieci.
Prezydent wspomniał, że dziś wręczył odznaczenia autorom i twórcom Raportu o stratach wojennych, w ramach którego sporządzono listę miejsc niemieckich zbrodni – na 180 stronie tego opracowania wymienione są Wanaty, jako jedna z 817 polskich wsi, które w okresie II wojny światowej zostały spacyfikowane przez Niemców.
– Pamiętajcie Państwo, że za zbrodnie należy się kara i nie ma znaczenia, czy było wybaczenie, czy nie – powiedział Prezydent.
Wybaczyć to jedno, a ukarać zbrodniarzy, to zupełnie co innego. Zadośćuczynić krzywdzie to też, mimo wszystko, co innego – ten obowiązek naprawienia szkód, w miarę możliwości wyrównania strat – nigdy jeszcze, jak do tej pory, nie nastąpił – zaznaczył.
Gdyby tak się stało, dodał Andrzej Duda, może Wanaty wyglądałyby dzisiaj inaczej, może stałoby tu więcej domów, może łatwiej byłoby je odbudować.
oprac, e-red, ppr.pl źródło- KPRP