Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Owoce Warzywa Kwiaty numer 22/2007

11 grudnia 2007
W numerze:
Gorszy rok, lepsze prognozy – A. Jóźwicka
Miniony rok w uprawie pomidorów pod osłonami (cz. I) – dr M. Wysocka-Owczarek
Okres wiosenny charakteryzował się niedoborem światła, dużymi różnicami w nasłonecznieniu oraz bardzo niską temperaturą zewnętrzną. Warunki te utrudniały utrzymanie wysokiej temperatury wewnątrz obiektów, zwłaszcza w szklarniach wielonawowych i tunelach foliowych starszego typu.

„Pomidor dziś i jutro” – A. Jóźwicka

Płodozmian w warzywnictwie – dr J. Babik
Celem płodozmianu jest zachowanie naturalnej równowagi w środowisku, utrzymanie wysokiej żyzności gleb, zapobieganie erozji powodowanej przez wodę i wiatr, przeciwdziałanie wypłukiwaniu składników pokarmowych oraz ograniczenie zużycia nawozów mineralnych. Bez płodozmianu niemożliwe jest prowadzenie nie tylko upraw integrowanych i ekologicznych, ale również zwykłej produkcji.

Zabiegi fitosanitarne w szklarni po sezonie – doc. dr hab. C. Ślusarski
W uprawach pod osłonami zarówno dezynfekcja podłoża, jak i pustych pomieszczeń oraz sprzętu i materiałów wielokrotnego użytku stanowi niezwykle istotny element strategii walki z chorobami infekcyjnymi i niektórymi szkodnikami. Zabieg ten znacznie ogranicza nasilenie chorób oraz opóźnia termin ich wystąpienia, a tym samym bezpośrednio decyduje o zdrowotności roślin i plonach w kolejnym cyklu uprawowym.

Zwalczanie agrofagów w uprawach pod osłonami – kiedy „biologia”, a kiedy „chemia”? – dr hab. J. Piątkowski
Jak podejmować decyzje o stosowaniu poszczególnych środków ochrony roślin? Jak określać, czy dany preparat chemiczny nie będzie toksyczny dla organizmów pożytecznych? Kiedy i jak można połączyć „chemię” z „biologią”? O szkodliwym działaniu substancji chemicznej dla organizmów pożytecznych nie decyduje jedynie bezpośrednia toksyczność preparatu, ale wiele innych czynników.

Rak bakteryjny pomidora (cz. II) – dr W. Macias

Pomidory przemysłowe w przededniu reformy rynku – mgr T. Smoleński

Sady po zbiorach owoców – prof. dr hab. A. Mika
Kondycja drzew w sadach jest obecnie bardzo dobra. Zagoiły się rany po uszkodzeniach mrozowych zimą 2005/2006 i nie ma już wycieków z pni i konarów spowodowanych przez czynniki chorobotwórcze. Z powodu niskich plonów i dosyć obfitych opadów w połowie lata we wszystkich sadach jabłonie wydały bardzo dużo młodych pędów.

Mszyce – problemy z ich zwalczaniem – dr A. Maciesiak
W sezonie wegetacyjnym 2007 r. w sadach jabłoniowych bardzo licznie występowały mszyce. Przeciwko tym szkodnikom wykonywano najczęściej kilka zabiegów zwalczających, a mimo to wciąż były one obecne w sadach.

Pamiętajmy o zwalczaniu kędzierzawości liści brzoskwini – dr B. Meszka
Od dwóch sezonów w sadach brzoskwiniowych obserwuje się silne występowanie kędzierzawości liści brzoskwini. Jest ono spowodowane zarówno warunkami atmosferycznymi sprzyjającymi namnażaniu się patogena, jak również ograniczeniem ochrony chemicznej.

Co roku pięć nowych produktów – J. Kowalska

W szkółkarskim gospodarstwie – J. Kowalska

Szkody łowieckie w sadownictwie – mgr K. Jaworska
W sadownictwie notuje się duże starty z powodu żerowania zwierzyny łownej. Szkody mogą być lokalnie bardzo duże, a w niektórych sezonach wręcz klęskowe. Szkody łowieckie w sadownictwie wyrządzają dwie grupy zwierząt – zającowate i jeleniowate.

Agro Show 2007 – H. Czerwiński

Spotkanie sadowników w firmie Elfruit – H. Czerwiński

Petuniowe nowości – prof. dr hab. Z. Pindel
Wprowadzenie 3 lat temu na polski rynek nowych odmian petunii o nazwie Surfinia® rozpoczęło nową erę w dekorowaniu domów i ich otoczenia. Tak obficie nie kwitły wcześniej chyba żadne gatunki roślin ozdobnych. Surfinie® wywołały zainteresowanie innymi gatunkami roślin balkonowych o odmiennych kolorach i pokroju.

Rośliny cebulowe i bulwiaste – zmieniać stereotypy – D. Pyza-Grzybowska

Najpopularniejsze gatunki palm (cz. II) – prof. dr hab. M. Czekalski
Palmy przeżywają swój renesans. Są coraz popularniejsze zarówno w produkcji, jak i w handlu. Służą do dekoracji wnętrz, a ich liście wykorzystywane są w bukieciarstwie.

Spotkanie ministra rolnictwa z członkami Komitetu ds. Owoców i Warzyw RGŻ – D. Pyza-Grzybowska

II Zjazd Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych – prof. dr hab. J. Piróg

Pomoc krajowa dla przetwórstwa produktów rolnych – nowe zasady i warunki (art. sponsorowany)

Jak zapobiegać wypadkom przy pracy rolniczej? – E. Jaworska-Spicak
Działania prewencyjne prowadzone przez różne instytucje i organizacje (m.in. przez KRUS) wpływają na zmniejszenie wydatków ponoszonych na wypłatę świadczeń przysługujących z tytułu wypadków przy pracy rolniczej i chorób zawodowych, a co najważniejsze – przyczyniają się do ochrony zdrowia i życia rolników.

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego – J. Depa
Od dawna znany jest problem ze zgodnością zapisów w Kodeksie cywilnym w zakresie dziedziczenia gospodarstwa rolnego z zapisami w Konstytucji. Przepisy Kodeksu uzależniały dziedziczenie gospodarstwa rolnego od spełnienia określonych warunków. Niedawno Trybunał Konstytucyjny dodatkowo orzekł, że przepisy wprowadzające Kodeks cywilny w życie w 1964 roku rażąco naruszają konstytucyjne prawo spadkobierców do równego traktowania i ochrony praw nabytych.

Na krajowym i światowym rynku – mgr T. Smoleński

POWIĄZANE

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

Praca dla opiekunek w Niemczech to nie tylko źródło dochodu, ale także możliwość...

Każda firma z sektora rolniczego wie, jak trudno jest walczyć o uwagę klientów, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę