Produkcja warzyw pod osłonami – co było, jest i będzie – mgr T. Smoleński
Podłoża organiczne do upraw bezglebowych – dr T. Kleiber
W uprawach bezglebowych najczęściej stosowanymi podłożami organicznymi są: torf wysoki, słoma, kora, trociny, włókno drzewne, włókno kokosowe i węgiel brunatny. Dobre podłoże organiczne powinno spełniać wiele wymagań. W nawożeniu roślin należy uwzględniać właściwości sorpcyjne oraz buforowe podłoża.
Słoma – dobre podłoże do uprawy pomidorów – dr J. Dyśko
Obecnie dzięki wprowadzeniu systematycznej fertygacji (skorelowanie potrzeb pokarmowych z wodnymi) słoma stanowi samodzielne podłoże w uprawie bezglebowej pomidorów.
Produkty firmy Grodan do przygotowania rozsady warzyw (art. sponsorowany)
Europejskie standardy w polskiej szklarni – H. Czerwiński
Nawożenie marchwi – prof. dr hab. J. Rumpel
W artykule podane są zasady nawożenia marchwi przeznaczonej głównie na zbiór jesienny i do przechowywania. Przestrzeganie tych zaleceń zapewnia uzyskanie wysokiego plonu korzeni bez nadmiernej ilości azotanów i metali ciężkich.
Przygotowanie marchwi do sprzedaży – prof. dr hab. F. Adamicki
Od producenta oczekuje się dostarczania na rynek warzyw o wysokiej wartości handlowej, odpowiadającej normom jakościowym, jednocześnie przygotowanych w taki sposób, aby zachęcić klientów do zakupu.
Dzień Otwarty w Instytucie Warzywnictwa – A. Jóźwicka
Zbliża się jesienny sezon szkółkarski (cz. I) – mgr P. Bielicki
Nadchodzący jesienny sezon szkółkarski skłania do udzielania sadownikom ważnych porad związanych z zakupem drzewek do zakładania nowych sadów lub uzupełniania wypadów w istniejących już kwaterach.
O produkcji wyjściowego materiału szkółkarskiego w OEMS – J. Kowalska
Jesienne wzmacnianie pąków kwiatowych mocznikiem – prof. dr hab. A. Basak
W miarę jak przybywało naukowych informacji potwierdzających ścisłą zależność między jakością pąków kwiatowych i kwiatów a ich wrażliwością na wiosenne mrozy i ostateczną wielkością owoców podczas zbioru, podjęto działania, których celem było wzmocnienie pąków kwiatowych. Jednym z zabiegów, który ma szerokie zastosowanie w praktyce jest dolistne nawożenie mocznikiem.
Śliwy do długiego przechowywania – dr E. Rozpara
Czy dobrze wykorzystamy dopłaty do truskawek i malin? – mgr J. Świetlik
Na wniosek Polski producenci truskawek i malin do przetwórstwa będą otrzymywali przez okres pięciu lat dopłaty obszarowe w wysokości 230 euro/ha, finansowane z budżetu UE. Warunkiem wypłacenia dopłat jest zakontraktowanie truskawek i malin w zakładach przetwórczych.
Inwestycje w Grupie Producentów Owoców RAJPOL – J. Kowalska
Pierwiosnek w stylu retro (cz. I) – dr M. Szmagara
Pierwiosnek przezywa swój renesans. Kupowany jest najczęściej jesienią i zimą. Ze względu na dużą wartość dekoracyjną, różnorodność barw i trwałość kwiatów oraz niewielkie wymagania zasługuje na częstsze stosowanie w dekoracjach roślinnych wnętrz. Jego dodatkową zaletą jest niska cena i łatwa uprawa.
Falenopsis (cz. IV). Pielęgnowanie falenopsisu w mieszkaniu – dr B. Marcinek
Storczyki właściwie pielęgnowane w domu przez wiele lat zachowują walory dekoracyjne, powtarzając kwitnienie. Najczęstszym błędem jest źle pojęta – „nadmierna” ich pielegnacja.
Nawożenie anturium w podłożach organicznych (cz. I) – dr T. Kleiber
W artykule autor opisał komponenty podłoży organicznych, przygotowanie podłoża do uprawy anturium oraz ogólne zasady stosowania nawozów.
Dobry start dla młodych rolników – bezzwrotna pomoc finansowa – J. Depa
Młodzi ludzie, którzy chcą rozpocząć działalność w rolnictwie na własny rachunek, mogą otrzymać bezzwrotną pomoc finansową (w postaci premii w wysokości 50 tys. zł). Udzielana jest ona jednorazowo osobie, która po raz pierwszy podejmuje prowadzenie gospodarstwa rolnego i spełnia określone warunki.
Producenci pytają – KRUS odpowiada – E. Jaworska-Spicak
Wymagania w zakresie bezpieczeństwa i jakości owoców i warzyw – D. Tomala
PROW na lata 2007 – 2013. Grupy producentów rolnych
Pomoc krajowa dla rolników (cz. II). Najważniejsze zmiany – M. Milewska
Pomoc krajowa dla rolnictwa, kontynuowana przez ARiMR na nowych zasadach, obejmuje m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów, a także gwarancje i poręczenia spłat kredytów. W artykule autorka podała najistotniejsze zmiany w porównaniu z okresem przed 1 maja br.
W następnym numerze m.in.:
Przygotowanie rozsady pomidorów w wełnie mineralnej
Szczepienie pomidorów – opinie producentów
Pianka poliuretanowa w uprawie pomidorów
Nieinfekcyjne zaburzenia na warzywach polowych
Przechowalnie i chłodnie przed sezonem
Jesienny sezon szkółkarski (cz. II)
Przypominamy o jesiennym zabiegu mocznikiem
Kierunki produkcji w INSAD-Prusy
Czynniki wpływające na jakość handlową owoców (cz. II)
Nawożenie cebulowych roślin ozdobnych podczas pędzenia pod osłonami (cz. I)