Agrotechnika uprawy pomidorów w okresie jesiennym – dr M. Wysocka-Owczarek
Jest to ostatni, bardzo ważny etap uprawy przedłużonej, ponieważ zbiory we wrześniu i w październiku stanowią około 20% plonu ogólnego. Niedostosowanie agrotechniki do szybko zmieniającej się pogody przyczynia się do zmniejszenia zbiorów i obniżenia jakości owoców.
Odmiany pomidorów i ogórków firmy De Ruiter Seeds (art. sponsorowany)
Flexxion F1 – uniwersalna odmiana pomidorów na rynek polski i eksport (art. sponsorowany) – mgr A. Pawłowska
Pomidory krzeszowickie – nowe odmiany (art. sponsorowany) – Małgorzata Fryt
O problemach i tendencjach w warzywnictwie szklarniowym – Aleksandra Jóźwicka
Nowa szklarnia doświadczalna – Aleksandra Jóźwicka
Uprawa bezglebowa pomidorów w podłożach torfowych – dr J. Dyśko Obecnie najlepszym sposobem uprawy w tym podłożu jest uprawa w workach foliowych lub matach uprawowych. Za pomocą tych metod znacznie łatwiej uzyskuje się właściwe warunki uprawowe w porównaniu z uprawą w pierścieniach, korytach lub innych pojemnikach. W workach łatwiej jest osiągnąć optymalną wilgotność, temperaturę oraz odpowiednią koncentrację składników odżywczych.
Tunele wysokie rodzimej produkcji – dr hab. P. Siwek
Folia na tunelach wysokich – dr hab. P. Siwek Większość tuneli w Polsce przykrywa się folią polietylenową, której trwałość wynosi od dwóch do pięciu sezonów. W ostatnich latach niewiele zmienił się asortyment krajowych folii ogrodniczych, natomiast systematycznie wzrastają ceny. Dlatego warto dołożyć starań, aby ich eksploatacja była jak najdłuższa.
Trudny rok dla producentów pomidorów spod osłon – dr M. Trzęsowski
Wyższe ceny ogórków spod osłon – dr M. Trzęsowski
W interesie ogrodników – Stanisław Zabarski
Uwaga na choroby warzyw kapustnych – prof. dr hab. J. Robak Tegoroczna sucha i ciepła wiosna, a następnie chłodny i bardzo deszczowy początek lata spowodowały nasilenie chorób bakteryjnych i wirusowych. Na warzywach kapustnych masowo wystąpił mączniak rzekomy, były także problemy z kiłą kapusty.
Wskaźniki dojrzałości zbiorczej jabłek ‘Elise’ – prof. dr hab. K. Tomala, dr I. Słowińska Na rynku poszukuje się nowych odmian późnozimowych, odznaczających się wysoką trwałością przechowalniczą oraz atrakcyjnym wyglądem i smakiem. Jedną z takich odmian jest ‘Elise’ – jej owoce zyskują coraz większe uznanie wśród handlowców i konsumentów. Jest coraz powszechniej sadzona w polskich sadach.
Zalecenia dotyczące chemicznej defoliacji – prof. dr hab. A. Basak W Polsce wciąż drzewa sadzone są jesienią, pomimo że warunki klimatyczne nie sprzyjają wczesnemu naturalnemu zrzucaniu liści przed wykopywaniem ich ze szkółki tej samej jesieni. Z tego powodu należy stosować środki chemiczne, aby przyspieszyć starzenie się i opadanie liści z roślin stanowiących materiał szkółkarski.
Nadkoronowe deszczowanie pomaga ochronić plony – Jolanta Kowalska
Czynniki wpływające na jakość handlową owoców (cz. I) – dr K. Rutkowski, dr A. Wawrzyńczak
Warunki klimatyczne a uprawa winorośli – dr hab. J. Lisek O powodzeniu uprawy winorośli w Polsce decydują czynniki klimatyczne, takie jak: minimalne temperatury zimowe, przebieg temperatury w okresie wegetacji jako tzw. suma temperatur aktywnych.
Nawożenie cebulowych roślin ozdobnych podczas reprodukcji – dr J. Treder Podczas reprodukcji cebulowych roślin ozdobnych odpowiednie przygotowanie stanowiska (przedplon, nawozy zielone, obornik oraz uprawki), a także nawożenie mineralne dostosowane do wymagań poszczególnych gatunków mają ogromny wpływ na wielkość i jakość plonu. Rośliny cebulowe mają na ogół małe lub umiarkowane wymagania pokarmowe.
Wpływ nawozu PENTAKEEP-V® na wzrost i kwitnienie chryzantemy (art. sponsorowany) – prof. dr hab. J. Nowak
Dzwonki (cz. III). Uprawa dzwonków – dr hab. E. Pogroszewska, mgr P. Sadkowska Bardzo popularna jest grupa dzwonków uprawianych w doniczkach. Dzwonki na kwiat cięty uprawia się tradycyjnie w gruncie, ale w celu uzyskania wcześniejszego plonu lepszej jakości stosuje się często uprawę pod osłonami, m.in. w nieogrzewanym tunelu foliowym. Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin w pomieszczeniach zamkniętych – zagrożenia – prof. dr hab. R. Górski Zabiegi ochrony roślin w ponad 90% wykonywane są z wykorzystaniem chemicznych środków ochrony roślin. Ich niewłaściwe stosowanie może spowodować przewlekłe oraz ostre zatrucia, w tym śmiertelne.
Pomoc krajowa dla rolników (cz. I). Nowe zasady kredytowania – Maria Milewska Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i kierunków działań ARiMR oraz sposobów ich realizacji, które weszło w życie 1 maja br., daje podstawę do kontynuowania przez ARiMR udzielania pomocy krajowej na nowych warunkach, m.in. w formie dopłat do oprocentowania kredytów inwestycyjnych i klęskowych, a także gwarancji i poręczeń spłat kredytów. Kiedy sprzedaż gruntu rolnego jest opodatkowana VAT? – Jakub Depa Przy rosnących cenach ziemi wielu rolników posiadających niezagospodarowane grunty, na których nie planuje prowadzenia działalności, decyduje się je sprzedać pod zabudowę mieszkalną. W niektórych przypadkach będą oni musieli zapłacić dodatkowy podatek od tej czynników, czyli VAT.
Producenci pytają – KRUS odpowiada – Ewa Jaworska-Spicak Na krajowym i światowym rynku – mgr T. Smoleński