Szanowni Państwo, Za nami poznańskie targowe spotkanie na FARMIE - Międzynarodowych Targach Hodowli Ogrodnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Więcej o tym spotkaniu przeczytać można będzie w listopadowym wydaniu Informatora. Tymczasem pamiętajmy - Na jesieni świat się mieni. Kolorowe liście, wędrówki, grzyby...Oddając się urokom złotej polskiej jesieni, zachęcamy do lektury Informatora.
Intensywna selekcja genetyczna w przypadku kurcząt brojlerów obejmuje ostatnie 40 lat, w przypadku indyków ponad 20 lat. Jako rezultat tych prac uzyskano u kurcząt brojlerów poprawę następujących współczynników odnoszących się do hodowli: skrócenie okresu tuczu obniżenie wartości współczynnika zużycia paszy na kilogram przyrostu masy ciała, obniżenie % śmiertelności i brakowań oraz poprawę współczynnika uzysku masy mięśni w trakcie uboju. W stadach indyków postęp genetyczny przyczynił się do uzyskiwania większych mas ciała bez potrzeby wydłużania cyklu tuczu. Szczegółowe informacje w artykule dr Piotra Bugajaka Zaburzenia w pracy przewodu pokarmowego u kurcząt brojlerów i indyków w następstwie wycofania z żywienia antybiotykowych stymulatorów wzrostu.
Bakterii chorobotwórczych powodujących zatrucia nie można całkowicie wyeliminować. Zawsze jednak należy dążyć do ograniczenia ich ilości, niszczenia oraz hamowania wzrostu.
Najczęściej spotykane zatrucia pokarmowe wywoływane są przez Salmonellę, Staphylococcus, Clostridium botulinum i Clostridium perfringens oraz Campylobacter. O szczegółach więcej w Kąciku Młodego Farmera dr Rachwał.
Zapraszamy także na dalszy ciąg artykułu prof. S. Ignatowicza Trojszyki w kurnikach i ich zwalczanie.