Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ogólnopolski Informator Drobiarski 5(164) maj 2005

12 sierpnia 2005

Wydawnictwo: Masterpress
Rok wydania: 2005
ISSN: 1234-7450

Szanowni Państwo,

Tematem przewodnim majowej edycji Informatora są brojlery, ich żywienie i hodowla.

Poruszymy problem wycofywania antybiotykowych stymulatorów wzrostu i zastępowania ich ziołowymi dodatkami. Na pytanie, czy to zjawisko jest korzystne i dla kogo – spróbujemy odpowiedzieć w artykule Dr Katarzyny Połtowicz (str. 33).

Cieplejsze dni i noce majowe są czasem nie tylko kwitnących kwiatów i kasztanów, ale również uciążliwych, zwłaszcza dla rolników insektów.

Każdego roku hodowcy stają przed niełatwym zadaniem nierównej walki z muchami i innymi uciążliwymi insektami. Czy jest na to skuteczny sposób? Jak to robić? Jakich preparatów użyć, żeby nie ucierpiały stada hodowlane? W majowym wydaniu spróbujemy pomóc hodowcom wskazując najbardziej skuteczne i bezpieczne preparaty.

Przypominamy również o możliwości prenumeraty Informatora Weterynaryjnego (IW)– bezpłatnego dodatku Ogólnopolskiego Informatora Drobiarskiego.

Jeśli chcą Państwo go otrzymywać – proszę o wypełnienie dołączonej karty zwrotnej (niebieskiej) i wrzucenie jej do skrzynki pocztowej. Przyjmujemy również zamówienia telefoniczne, mailem oraz faxem (adresy i numery telefonów w stopce redakcyjnej)

W 2 numerze IW dr Bugajak porusza problem nowych metod leczenia kokcydiozy oraz publikujemy, obiecaną wcześniej, pełną wersję artykułu Dr Werteleckiego nt. Wpływu wybranych czynników na strawność składników pokarmowych u kurcząt brojlerów.

Życzymy
Redakcja

  • Nowy partner w Grupie Grimaud La Corbiere
    Grupa Grimaud La Corbiere SA poinformowała o sfinalizowaniu zakupu firmy Hubbard, filii Grupy Merial. Hubbard jest jedną z wiodących firm w dziedzinie hodowli kur mięsnych. Transakcja zawarta 25 marca odbyła się na zasadzie przejęcia udziałów Hubbard SAS (Francja), Hubbard LLC (USA) and Hubbard BV (Holandia).
  • Egzogenne enzymy mikrobiologiczne - nowoczesna grupa dodatków paszowych w żywieniu drobiu
    Dodatki paszowe stosuje się w celu poprawienia wykorzystania składników pokarmowych paszy, polepszenia stanu zdrowia zwierząt, zwiększenia tempa wzrostu kurcząt brojlerów lub wydajności nieśnej. Ułatwiają proces granulacji i ograniczają pylistość mieszanek. Podnoszą też smakowitość diety, względnie przyczyniają się do efektownego zabarwienia żółtka jaj, albo skóry kurcząt. KĄCIK MŁODEGO FARMERA
  • Praktyczne informacje dotyczące opłacalnej produkcji brojlerów
    Rozwój i potrzeba doskonalenia technologii wychowu brojlerów, umożliwia producentom mięsa drobiowego zwiększenie opłacalności produkcji, co z kolei sprzyja zainteresowaniu tym kierunkiem chowu drobiu.
  • Antybiotyki paszowe - czym je zastąpić?
    Zdecydowany sprzeciw konsumentów wobec obecności antybiotyków w żywieniu zwierząt doprowadzi¸ do istotnego ograniczenia ich stosowania. W niektórych krajach takich jak Dania, Szwecja czy Portugalia, już dawno zakazano dodawania antybiotykowych stymulatorów wzrostu do paszy dla zwierząt. Wkrótce zakaz ten wprowadzony zostanie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jak wiadomo Komisja Europejska zaproponowała wycofanie z użytku antybiotyków jako dodatków do pasz i premiksów od stycznia 2006 roku.
  • Nowa propozycja profilaktyki kokcydiozy w stadach kurcząt brojlerów
    Kokcydioza jako choroba dotyka wszystkie gatunki ptaków domowych. Jest bardzo ważnym schorzeniem atakującym kurczęta brojlery i ostatnio jest główną przyczyną niepowodzeń ekonomicznych ich produkcji. W trakcie odchowu kurek na kury nioski kokcydioza często pojawia się w momencie wchodzenia ich w nieśność. Ona jest również przyczyną ponad normatywnych upadków oraz pogorszenia przyrostów masy ciała w hodowlach bażantów, a w hodowli gołębi pocztowych i ozdobnych powoduje uporczywe biegunki, utratą masy ciała, wyniszczenia i w końcu upadki.
  • Insectron - lampa owadobójcza firmy BERSON
    Insectron to jedno z wielu rodzajów urządzeń niszczących owady za pomocą emitowania światła ultrafioletowego i zielonego przyciągających owady latające, głównie muchy będące szczególnie wrażliwe na te dwa źródła światła. Insectron został specjalnie zaprojektowany dla przemysłu spożywczego i rolnictwa, a w szczególności na fermy drobiu i do innych budynków inwentarskich.
  • Nowoczesne, drewniane wiązary dachowe na budynki inwentarskie
    Firma Inter - Lers Sp. z o.o. zajmuje się projektowaniem, produkowaniem i montowaniem wiązarów dachowych z litego drewna łączonych płytkami kolczastymi, jest to nowa technologia, która w Europie przyjęła się w latach sześćdziesiątych najpierw w Szwajcarii, Norwegii, Belgii. W 1976 powstały pierwsze europejskie zakłady płytek kolczastych (do tej pory importowanych z USA). System zdobywa¸ sobie coraz większą popularność w budownictwie np. w Szwecji w 1970r. w tej technologii wykonano zaledwie 1% więźb, w 1980 - już 40% a obecnie 99%. W Europie Środkowej system najszybciej przyjął się w Czechach, gdzie jego udział w rynku wynosi obecnie 55%.
  • VIII Międzynarodowe Targi „Ferma Świń i Drobiu” Poznań 22-24.04.2005
    W tym roku Hala Arena zgromadziła 120 wystawców: firmy paszowe, weterynaryjne, produkujące preparaty dezynfekcyjne oraz sprzęt dla drobiu i trzody chlewnej. Czy ktoś liczył zwiedzających? - tego nie wiadomo. Ale z naszych obserwacji dopisywały zarówno wycieczki szkolne, jak i hodowcy poszukujący nowych rozwiązań dla swoich farm.

Adres redakcji:
Ogólnopolski Informator Drobiarski
"MASTERPRESS" Sp. z o.o.
ul. Metalowa 4
10-603 Olsztyn
tel. (89) 533 44 04
fax (89) 533 43 30
e-mail: drobiarski@masterpress.com.pl
Internet: http://www.masterpress.com.pl/


POWIĄZANE

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

Praca dla opiekunek w Niemczech to nie tylko źródło dochodu, ale także możliwość...

Każda firma z sektora rolniczego wie, jak trudno jest walczyć o uwagę klientów, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę