Przedsiewne nawożenie zbóż jarych – W. Szczepaniak
Zboża jare są roślinami, które często plonują poniżej oczekiwań. Jest to spowodowane pokutującym wśród rolników poglądem o niewielkich wymaganiach pokarmowych zbóż jarych. Tymczasem niezbędnym warunkiem uzyskania wysokich plonów tych roślin jest nawożenie fosforem, potasem, magnezem, siarką i mikroelementami, które musi być traktowane jako podstawowe, na równi z nawożeniem azotem.
Nawożenie mikroelementami roślin uprawnych – G. Kulczycki
Nawożenie mineralne ziemniaków – K. Jabłoński
W przeciętnych warunkach klimatyczno-glebowych przy nawożeniu wyłącznie organicznym można uzyskać plon ziemniaków do 25 t/ha. Warunkiem uzyskania wyższych plonów jest dostarczenie odpowiednich dawek nawozów mineralnych jedno- lub wieloskładnikowych albo dolistnych.
Nawożenie ziemniaków – ENTEC 25-15
RSM – idealny nawóz azotowy? – W. Grzebisz
Wobec zrównania się cen jednostkowych większości nośników azotu trzeba tak opracować technologię nawożenia roślin uprawnych, aby zastosowany nawóz był maksymalnie efektywny. Tych możliwości można szukać w nawozach zawierających mocznik, których klasycznym przykładem jest roztwór saletro-amonowo-mocznikowy RSM.
Kukurydza w monokulturze – zagrożenia – H. Sulewska
Kukurydza należy do nielicznych gatunków, które słabo reagują na uprawę po sobie. Stąd bierze się opinia o rzekomej „bezkarności” jej wieloletniej uprawy w monokulturze. Okazuje się jednak, że kukurydza uprawiana w płodozmianie plonuje nawet o 30% lepiej niż uprawiana w monokulturze.
Herbicyd Mocarz 75 WG do zwalczania chwastów w kukurydzy – R. Warzecha
Pozorne oszczędności na ziarnie – H. Sulewska
W poszukiwaniu oszczędności w nakładach związanych z uprawą kukurydzy rolnicy coraz częściej produkują materiał siewny we własnych gospodarstwach. Są to jednak pozorne korzyści, a rzeczywiste efekty takiego postępowania łatwo zauważyć na plantacjach w postaci mocno zróżnicowanego pod względem wysokości roślin łanu.
Odmiany kukurydzy w PDO – T. Michalski
Nowe odmiany kukurydzy – J. Siódmiak
W przeprowadzonych w latach 2005 i 2006 badaniach kryteria rejestrowe spełniło 19 odmian, w większości wyhodowanych z przeznaczeniem na ziarno. Zostały one wpisane do rejestru, uzyskując zezwolenie na reprodukcję nasion i sprzedaż.
Hodowla odmian kukurydzy – R. Warzecha
Biopaliwa z kukurydzy – T. Michalski
W grupie tzw. surowców odnawialnych kukurydza należy do podstawowych i najbardziej przyszłościowych roślin energetycznych. Z powodzeniem może być przetwarzana na etanol lub biogaz, a także wykorzystywana jako paliwo stałe.
Mieszanki zbożowo-stączkowe – K. Noworolnik
Uprawa mieszanek zbożowych i zbożowo-strączkowych spotyka się z coraz większym zainteresowaniem rolników ze względu na wierne plonowanie w zmiennych warunkach siedliska.
PIN alarmuje – M. Kurantowicz
Sekator OD – dobry wybór – J. Grabiński
Biostymulatory w nowoczesnej uprawie – B. Szyndel
Miotła zbożowa – podejmij walkę – A. Paradowski
Miotła zbożowa to najgroźniejszy po perzu właściwym chwast z rodziny jednoliściennych. Pola, na których uprawia się zboża ozime, bez miotły zbożowej praktycznie nie istnieją, różnią się jedynie intensywnością jej występowania.
TECHNIKA ROLNICZA
Polagra – Premiery 2008 – J. Przyrowski
GPS do pomiaru parametrów gleby – A. Lisowski, A. Wojewoda
Najczęściej stosowaną na potrzeby rolnictwa precyzyjnego metodą pomiarów parametrów gleby jest badanie zlokalizowanych próbek glebowych. Ponieważ ręczne ich pobieranie jest bardzo pracochłonne, więc czynność tę coraz częściej mechanizuje się.
Bezpieczne opryskiwanie – G. Doruchowski
PORADY
Rośliny jednoroczne – czas na rozsadę – A. Schroeter-Zakrzewska
Lukrowane rarytasy – R. Chojnacka
PRAWO
Rolnicy pytają, KRUS odpowiada – E. Jaworska-Spicak