Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Praca ratowników wspierana przez Gator od Johna Deere’a

25 sierpnia 2021
Praca ratowników wspierana przez Gator od Johna Deere’a

Odwiedzamy plażę Gdańsk-Stogi, jedno z najbardziej popularnych miejsc w Trójmieście, chętnie odwiedzane przez całe rodziny. Sezon wakacyjny rozpoczyna się tu jeszcze w czerwcu i trwa do końca sierpnia, choć i we wrześniu nie brakuje chętnych, by zregenerować siły przed ostatnimi miesiącami w roku. Latem kąpielisko jest czynne w godz. 9:30-17:30. W tym czasie na długości 300 metrów linii brzegowej dzieje się bardzo wiele, a w każdy słoneczny dzień przez kąpielisko przewija się nawet 10-12 tys. osób tylko w godzinach pracy zespołu ratowników. Nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy rozmieszczeni na 3 wieżach, co 100m na skraju wody oraz ratownicy w więzy głównej na wejściu na plażę. Na każdym ze stanowisk znajduje się łódź wiosłowa, a na całe kąpielisko przypada łódź motorowa oraz pojazd Gator.

– Dzień każdego ratownika zaczyna się od sprawdzenia temperatury wody, powietrza, sondowania dna. Jeżeli uważamy, że wszystko jest w porządku, możemy oznaczyć kąpielisko białą flagą, która oznacza pozwolenie na kąpanie się. Dodatkowo przy pomocy pojazdu Gator transportujemy łódź na brzeg. Wraz z łodzią i przy pomocy pojazdu Gator patrolujemy na początku dnia nabrzeże pod kątem czystości wody, pod kątem bezpieczeństwa nad brzegiem i następnie udajemy się do bazy, oczekując na wezwanie dokonywane przez ratowników – mówi Marcin Masiulaniec, ratownik WOPR z kąpieliska w Stogach.

Na plaży liczy się… czas

Niestety, nad wodą zdarzają się niebezpieczne sytuacje. Do najczęstszych przypadków należą interwencja wobec plażowiczów, którzy zasłabli nad brzegiem wody. Dodatkowo osoby zażywające alkohol najczęściej przeceniają swoje umiejętności, przez co zaczynają się topić.

– Musimy wówczas bardzo szybko reagować na nadchodzące niebezpieczeństwo. Między innymi przy pomocy pojazdu Gator możemy zrobić to naprawdę sprawnie – dodaje Marcin Masiulaniec.

Jednym z częstszych przypadków jest poszukiwanie dzieci zaginionych rodzicom nad brzegiem wody. Ratownicy w Stogach przeprowadzili akcję „Mamo, tu jestem” polegającą na kolportażu opasek z imieniem i numerem telefonu do rodzica. Dziecko samo nie może ściągnąć sobie tej opaski, jest ona wodoodporna. Co ciekawe wprowadzenie opasek spowodowało spadek zaginięć o 60 proc. w ostatnich 10 latach, odkąd trwa akcja.

– Zachęcamy do korzystania tylko z kąpielisk strzeżonych, gdzie każdy znajduje się pod czujnym okiem ratownika. Tylko dzięki temu możemy zapobiec tragediom, które się dzieją. Dodatkowo pamiętajcie, aby nie spożywać alkoholu i następnie nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu. Pamiętajmy, aby pilnować swoich pociech nad brzegiem wody, gdyż wystarczy drobna chwila, aby doszło do tragedii – kontynuuje Marcin Masiulaniec.

Gator, będący ważnym narzędziem w pracy ratowników WOPR, to pojazd gwarantujący sprawne przemieszczanie się w trudnym terenie jak również posiadający wiele walorów użytkowych

– Dwuwahaczowe zawieszenie przedniej i tylnej osi Gatora, napęd na 4 koła czy blokada dyferencjału sprawdzają się nawet w najcięższych warunkach dając kierowcy pewność i komfort pracy. Stabilizator poprzeczny na tylnej osi ogranicza wychylenia nadwozia w ekstremalnych sytuacjach i daje pewność stabilności.

Pojazd ten wykorzystywany jest do przewożenia różnych ładunków (na uchylnej skrzyni ładunkowej lub doczepianej przyczepie) lub, na przykład, do wyciągania łódki za pomocą zamontowanej na przedzie wyciągarki.

W zależności od wersji, Gator może  być wyposażony w dwa lub  cztery siedzenia oraz posiadać szczelną kabinę z klimatyzacją.  Dzięki bezstopniowej przekładni, nowoczesnemu wspomaganiu kierownicy czy cyfrowej desce rozdzielczej komfort jazdy porównywalny jest do tego znanego z samochodów osobowych – mówi Michał Kufel, John Deere Polska.

Uniwersalność, czyli maszyna do wielu zadań

Gator to pojazd, który został przez konstruktorów John Deere zaprojektowany w taki sposób, by można było go wykorzystać nie tylko do przemieszczania się w terenie, ale też we wszelkich pracach związanych z porządkowaniem przestrzeni, dbaniem o tereny zielone itd.

– Jest to maszyna niezwykle przydatna, której wszechstronność potrafi być ważnym wsparciem w takich zadaniach, jak: transport materiałów (kory, ziemi, roślin etc.),  transport sprzętu do niedostępnych dla innych maszyn miejsc czy też wsparcie w pracach stanowiąc ważny czynnik  w dbałości o tereny zielone – dodaje Michał Kufel.

Co bardzo ważne maszyna może być też wykorzystywana do prac porządkowych w miastach, np. na terenach należących do wspólnot mieszkaniowych. Często firmom komunalnym zleca się zadania utrzymywania porządku części wspólnych i zapewnianie mieszkańcom osiedli bezpieczeństwa związanego z infrastrukturą zewnętrzną, a także pielęgnowanie zieleni, a w okresie zimowym odśnieżanie. Tym samym Gator może być wykorzystywany do odśnieżania obsługiwanych alejek nieruchomości, zaś w okresie letnim będzie służył do transportu, np. piasku do piaskownicy, żwiru lub kory.

Fabrycznie Gator posiada ładowność skrzyni nawet do 907 kg (opcjonalnie można podwyższyć ścianki skrzyni lub w przypadku szerokich ładunków – zdemontować ścianki uzyskując tym samym płaską platforma), a uciąg to nawet kolejne 680 kg, co pozwala skutecznie pracować bez nadrabiania drogi.

Pojazd może poruszać się z prędkością aż do 60 km/h po drogach publicznych, co w praktyce oznacza skrócenie czasochłonności wielu prac i możliwość wykonywania prac w odległych od siebie miejscach. Silnik dostępny w modelu XUV835M napędzany silnikiem benzynowym z elektrycznym wtryskiem paliwa sprawia, że maszyna ma błyskawiczne przyspieszenie przy niewielkim zużyciu paliwa. Niewielka waga  gabaryty maszyny sprawiają, że może on dotrzeć nawet do najmniej dostępnych miejsc. Dostępna jest również wersja TE o napędzie elektrycznym, w której dzięki pakietowi ośmiu baterii możemy nieprzerwanie pracować 7-8 godzin w wymagającym terenie

Gatory wykorzystywane są w wielu miejscach na świecie w działalnościach o różnych profilach, przez rolników, pracowników winnic,  pasterzy, pracowników Parków Narodowych czy też na polach golfowych. Ponadto walory tego pojazdu doceniają  pracownicy policji, wojska, lub straży pożarnej.

 

Biuro prasowe JOHN DEERE POLSKA


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę