Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE - AGRIFISH

29 stycznia 2020
Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE - AGRIFISH
MRiRW

27. stycznia br. odbyło się posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE - po raz pierwszy pod przewodnictwem Chorwacji.

Polskiej delegacji przewodniczył podsekretarz stanu Ryszard Kamiński.

Prezydencja chorwacka przedstawiła program prac na najbliższe 6 miesięcy.

Do priorytetów prac zaliczyła osiągnięcie postępów w negocjacjach nowej WPR. Szczególny nacisk będzie kładziony na gospodarstwa rodzinne i młodych rolników, zrównoważone zarządzanie środowiskowe, urzeczywistnienie koncepcji biogospodarki oraz inteligentnych wsi. Wskazano również na znaczenie leśnictwa dla przeciwdziałania zmianom klimatu. Zagadnienia dotyczące ochrony konsumentów i bezpieczeństwa żywności będą dyskutowane w kontekście europejskiego zielonego ładu i strategii sektorowej UE „Od pola do stołu”.

Podczas posiedzenia Rady - wiceprzewodniczący KE F. Timmermans przedstawił założenia Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ). Następnie przeprowadzona została dyskusja nt. aspektów rolnych zielonego ładu oraz włączenia Wspólnej Polityki Rolnej w realizacje celów klimatycznych i środowiskowych. W dyskusji ministrowie podkreślali, że WPR może realizować ambicje środowiskowe i klimatyczne, jednak jej głównym celem jest  zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego.

Polska pozytywnie ocenia propozycję KE nt. Europejskiego Zielonego Ładu i jego strategię dla rolnictwa: Od pola do stołu. Ramy prawne nowej Wspólnej Polityki Rolnej dobrze wpisują się w realizację Zielonego Ładu, w tym Strategii od pola do stołu.

Poza WPR także inne polityki powinny zapewnić, że rolnictwo wniesie wkład do Zielonego Ładu

Zasadniczą sprawą jest sposób finansowania tych nowych zadań. Zwiększone potrzeby muszą być uwzględnione budżecie wieloletnich ram finansowych na WPR.

- Zwiększa się rozdźwięk między aktualnymi celami Wspólnej Polityki Rolnej, a historycznym kluczem podziału środków na płatności bezpośrednie, co wzmacnia argumentację na rzecz pełnego wyrównania płatności bezpośrednich - podkreślił wiceminister Ryszard Kamiński.

Ministrowie omówili również rozporządzenia w sprawie przepisów przejściowych WPR. Polska zaapelowała do prezydencji o jak najszybsze przyjęcie częściowego podejścia ogólnego, niezależnie od negocjacji w sprawie wieloletnich ram finansowych oraz o niewprowadzanie do projektu rozporządzenia zmian w porównaniu z obowiązującymi przepisami.

W punkcie obrad dotyczącym  spraw różnych - 16 państw członkowskich UE , w tym Polska , przedstawiło wspólną deklarację w sprawie oznakowania mieszanek miodu. Ministrowie w dyskusji wskazali, że dzisiejsze przepisy dotyczące oznakowania mieszanek miodu pochodzących z różnych krajów nie przekazują konsumentom kompleksowych i wiarygodnych informacji na temat pochodzenia miodu, w szczególności w przypadku mieszanek miodów pochodzących z UE i spoza UE. Takie wiarygodne informacje są szczególnie potrzebne mając na uwadze zróżnicowane wymagania środowiskowe i jakościowe dotyczące miodu produkowanego poza UE oraz zapewnienie równych warunków konkurencji.

Na marginesie posiedzenia Rady  podsekretarz stanu Ryszard Kamiński spotkał się z ministrami rolnictwa Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii. Podczas spotkania ministrowie dyskutowali zakres nowego podejścia do klimatu i środowiska w ramach budżetu WPR oraz kwestie okresu przejściowego do nowej perspektywy finansowej. Podczas dyskusji ministrowie prezentowali dużą zbieżność stanowisk w zakresie potrzeby przydzielenia w budżecie 2021-2027 dodatkowych środków na realizację nowych wyzwań klimatycznych i środowiskowych realizowanych przez rolnictwo.

 

 

MRiRW


POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę