Minister Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył przedwczoraj w posiedzeniu Rady Ministrów rolnictwa UE (AGRIFISH).
W programie obrad prezydencja Fińska zaproponowała debatę na temat zielonej struktury WPR po 2020r. ale też temat najbardziej aktualny, dotyczący podpisania porozumienia politycznego UE z 4 krajami Ameryki Południowej, czyli z Grupą Mercosur.
Realizując strategię zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej Komisja Europejska zaproponowała bardziej ambitne cele środowiskowo-klimatyczne do realizacji w ramach wspólnej polityki rolnej UE.
Państwa członkowskie UE generalnie popierają ten kierunek rozwoju , który uwzględnia działania związane z klimatem oraz środowiskiem i poprawą bioróżnorodności.
- Jest mniej środków budżetowych zaplanowanych na okres 2021-2027 a wymagania dla rolników rosną co stawia rolników w gorszych warunkach, uwzględniając również dalszą liberalizację gospodarki oraz otwieranie się na rynki globalne – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.
- W zakresie działań klimatycznych, w tym pochłanianiu CO2, rolnicy mogą zrobić więcej ale muszą być na to przeznaczone odpowiednie środki. Uprawa roślin białkowych - to nie tylko więcej cennej paszy - ale też działanie prośrodowiskowe – powiedział minister Ardanowski.
Dla Polski jest ważne by przyszła polityka rolna była mniej skomplikowana. Małe gospodarstwa należy wyłączyć z warunkowości a w zakresie kontroli dać więcej elastyczności państwom członkowskim UE.
Minister poinformował też Radę o występującej w Polsce suszy rolniczej i zwrócił się do KE o derogacje z tytułu zazielenienia oraz zwiększenie poziomu zaliczek płatności bezpośrednich.
Wiele uwagi w dyskusji Rada poświeciła na wstępną ocenę politycznego porozumienia z Mercosur.
Polska analizuje bardzo dokładnie tekst umowy i skieruje do KE dalsze pytania i uwagi dotyczące części rolnej porozumienia. Umowa ta już obecnie wywołuje niepokój rolników w Polsce w tym sektorów wrażliwych takich jak wołowina, drób, cukier. Nasze obawy budzi przestrzeganie w grupie Mercosur norm środowiskowych i klimatycznych, a także dobrostanu zwierząt na poziomie unijnym co może mieć istotny wpływ na warunki konkurencji w obszarze rolnictwa.
- Sytuacja na rynku cukru po zniesieniu kwot cukrowych jest trudna z powodu bardzo niskich cen. Komisja powołała Grupę Wysokiego Szczebla by ocenić sytuację na rynku i zaproponować odpowiednie działania. Raport prac tej grupy był omawiany podczas posiedzenia Rady.
Uprawa buraków cukrowych musi pozostać w Polsce, stanowią one dobry płodozmian w uprawie roślin w gospodarstwie. Należy też utrzymać po 2020 r. wsparcie powiązane z produkcją, by zachować coraz mniej konkurencyjną ich uprawę, również wobec podpisanej umowy z państwami Mercosur – podkreślił minister Ardanowski.
Na marginesie AGRIFISH minister Ardanowski spotkał się z ministrem polityki rolnej, żywnościowej i leśnej Włoch Gian Marco Centinaio. Przedmiotem rozmów były sprawy promocji i oznaczeń produktów rolno-spożywczych w Polsce i we Włoszech. Konsumenci bowiem poszukują produktów wysokiej jakości oraz chcą znać ich pochodzenie. Włosi mają dobrze rozwinięte systemy jakości tych produktów oraz dobre ich oznakowanie.
W zakresie wspólnej polityki rolnej Polska i Włochy prezentują podobne stanowiska np. w zakresie utrzymania małych, rodzinnych gospodarstw rolnych, wzmocnienia pozycji producentów rolnych w łańcuchu dostaw żywności, a także zapewnienia stabilności w prowadzeniu produkcji rolnej. Do tego potrzebny jest odpowiedni budżet – nie mniejszy niż obecnie – podkreślili ministrowie rolnictwa Polski i Włoch. Włosi są w grupie państw, które nie popierają wyrównania dopłat bezpośrednich w UE po 2020 r.
Przed posiedzeniem Rady ministrów rolnictwa UE minister Ardanowski spotkał się z ministrami rolnictwa państw bałtyckich: z Kasparsem Gerhardsem z Łotwy, Martem Järvikiem z Estonii. Litwe w rozmowach reprezentował dyrektor ds. unijnych. Celem spotkania było omówienie stanowisk, jakie ministrowie przygotowali na posiedzenie Rady. Wszyscy ministrowie podkreślili trudną sytuację rolnictwa spowodowaną suszą, jaka występuje w naszym regionie. Wskazali na potrzebę podjęcia na poziomie unijnym działań wspomagających rolników w tym trudnym roku. Wyrazili tez obawy wobec podpisanej politycznej umowy z Mercosur, jako niekorzystnej dla rolnictwa unijnego zwłaszcza dla niektórych jego sektorów.
- Szukamy sojuszników do naszych propozycji w zakresie przyszłości WPR, skutecznego zwalczania ASF, wspólnego stanowiska wobec niekorzystnej dla rolnictwa umowy z krajami Mercosur. Polska jako kraj większy, dynamicznie się rozwijający jest coraz częściej traktowany jako naturalny lider wśród państw naszego regionu w Europie – podsumował spotkanie minister Jan Krzysztof Ardanowski.
MRiRW