Borówki, to niezwykle wartościowe owoce, zawierające wiele cennych składników. Do niedawna sprowadzane do Polski z zagranicy, świetnie przyjęły się na polskim gruncie i w tej chwili stanowią produkt eksportowany, nawet do takich części świata, jak Indie.
Polskie owoce znane są na całym globie z wyjątkowego smaku i doskonałej jakości. Ocieplenie klimatu i rozwój technologii rolniczych sprawiają, że coraz więcej gatunków roślin, możliwych jest do uprawiania na polskim gruncie. Jednym z nich jest borówka wysoka. Do niedawna był to owoc nieosiągalny w Polsce, a w tej chwili sukces jego uprawiania, przekłada się na możliwość jego eksportu do takich krajów, jak Indie.
Polska stała się jednym z największych producentów tych owoców w Europie. Wartość rocznego eksportu borówki z Polski wynosi około 107 mln euro (dane z 2022 roku). Polskie borówki w 2023 roku zdobyły rynek chiński, a w tej chwili jadą już do Indii, które stanowią dla naszego kraju ważny rynek zbytu. Istotne jest jednak w tym przypadku sprostanie surowym wymaganiom odbiorcy, pod kątem fitosanitarnym. Jakość i bezpieczeństwo sprowadzanych do Indii produktów rolnych, są dla ich władz priorytetowe. Owoce muszą być, dlatego najwyższej jakości, pozbawione jakichkolwiek szkodników czy chorób. Eksportowana do Indii z Polski borówka może pochodzić wyłącznie z plantacji podlegających rejestrowi PIORiN. Na tego rodzaju plantacjach uprawa borówki jest monitorowana pod kątem zakażenia agrofagami, a w razie ich pojawienia się, natychmiast wdrażane są odpowiednie działania.
Warto wiedzieć, że krzewy borówki wysokiej mogą zostać zaatakowane szpecielem pączkowym, ale również bakteriami, takimi jak Pseudomonas viridiflava. Wymagania indyjskiego importera polskiej borówki podkreślają, że jej dostawy muszą być pozbawione również zanieczyszczeń glebowych lub roślinnych. Ma być to jednym słowem produkt idealny pod każdym względem.
Otwarcie rynku indyjskiego na polskie borówki jest ogromnym osiągnięciem dla polskiej gospodarki. Było to możliwe dzięki długotrwałym i konsekwentnym działaniom negocjacyjnym zarówno Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, jak i Instytutu Ogrodnictwa oraz organizacji branżowych plantatorów, a także eksporterów borówki.
Przełomowym momentem była wizyta w Polsce, w 2022 roku, przedstawicieli indyjskiej organizacji roślin. Zwiedzili oni polskie plantacje borówki, a także przyjrzeli się pracy w miejscach ich pakowania. Indie są dla Polski bardzo ważnym rynkiem zbytu, z racji na rosnącą z roku na rok ich populację.
Eksport polskiej borówki do Indii, to kolejny etap w zdobywaniu przez Polskę nowych rynków w Azji Południowo-Wschodniej. Wysokiej jakości borówki polskich plantatorów zostały wyeksportowane dwa lata temu, w ilości około 64 tysięcy ton, do takich krajów jak Niemcy, Wielka Brytania czy Holandia. Jednak to europejski, unijny rynek zbytu. Możliwość dotarcia do ogromnej ilości konsumentów w Chinach, a teraz w Indiach, stanowi milowy krok w rozwoju eksportu polskich produktów rolniczych do innych krajów świata. Roczna wielkość sprzedaży borówki, przynosząca ponad 100 mln złotych świadczy o tym, że jest ona wyjątkowo istotna dla polskiej gospodarki i rolnictwa. Poszukując informacji o plantatorach borówki w Polsce, warto również spojrzeć na wyniki sportowych rozgrywek na stronie bet.pl.
Sprzedaż polskiej borówki za granicą nabrała tempa. Mogą się nią delektować nie tylko konsumenci europejscy, ale również ci z Chin czy Indii. Jej doskonała jakość i konkurencyjna cena, przyczyniają się do rosnącego na nią popytu.
oprac, e-red, ppr.pl