MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Polska największym odbiorcą owoców z Ukrainy w 2023 r.

13 lutego 2024
Polska największym odbiorcą owoców z Ukrainy  w 2023 r.

Ukraińskie Stowarzyszenie Eksportu Agrarnego opubikowało dane z przychodów Ukrainy z eksportu produktów owocowych i jagodowych.Z tych informacjiwynika, że w 2023 r. przychody Ukrainy z eksportu produktów owocowych i jagodowych wyniosły 257 mln USD, co oznacza spadek o 18% w porównaniu z rokiem poprzednim. Tym samym wojna na pełną skalę nadal negatywnie wpływa na potencjał dostaw owoców, jagód i orzechów na rynki. 

Największy przychód dla ukraińskich eksporterów w 2023 roku pochodził ze sprzedaży mrożone jagody i inne owoce (132 miliony dolarów, głównie maliny i jagody), orzechy włoskie w łupinach i orzechy włoskie łuskane (77 mln USD), jabłka, 18 milionów dolarów), świeże jagody (18 milionów dolarów). Jeśli chodzi o ilościowe wolumenów dla tych grup, to w 2023 r. eksport mrożonych owoców osiągnął 87 tys. ton, a to jest wzrost o 3 tys. ton. t więcej niż wynosił przed wojną z Rosją. Wskaźnik sprzedaży na międzynarodowym rynku orzecha włoskiego zwiększono z 25 tys. ton w 2022 r. do prawie 31 tys. ton. t w 2023 r., a jagody, odpowiednio – od 4 tys. t do 5 tysięcy. Jednocześnie zmniejszył się wolumen eksportu jabłek i gruszek – z ponad 46 tys. ton w 2022 r. do 42 tys. ton. t w 2023 r.

Główni kraje-nabywcy ukraińskich owoców i jagód Ukrainy produkcja w ciągu ostatniego roku to: Polska – ok. 62 mln USD, Niemcy – 24 mln USD USD, Włochy – 14 mln USD, Francja – 13 mln USD, Czechy – 13 mln USD, Rumunia – 12 mln USD, Holandia – 11 mln USD, Austria – 11 mln USD USD, Azerbejdżan – 10 mln USD. Ogólnie rzecz biorąc, Unia Europejska zachowała status głównego importera wszystkich owoców na poziomie 77% całego eksportu Ukrainy.

USEA zauważa, że światowe trendy cenowe okazały się niejednoznaczne. Niskie ceny mrożonych owoców i orzechów włoskich doprowadził do spadku dochodów z eksportu ogółem, pomimo wzrostu ilościowego. Średni koszt ukraińskich jabłek utrzymał się w 2023 roku na podobnym poziomie jak 2022 roku. Nastąpił jednak wzrost cen borówek do 4481 USD/t, czyli o 18% było drożej.

Ogólnie rzecz biorąc, wgt stowarzyszenia, w 2024 roku dla wyspecjalizowanych eksporterów ukraińskich bardzo ważne będzie zachowanie dotychczasowych poziomów, a w przypadku sprzyjających warunków wewnętrznych i zewnętrznych – ukrainscy eksporterzy będą starać się poszerzać swoją pozycję na rynku głównym jak i dodatkowym.

Reasumując, spadek przychodów ukraińskich eksporterów owoców i jagodowych wynikał jedynie z niższych cen na rynkach światowych. W 2023 roku wolumen obrotów, czyli ilość wyeksportowanego towaru w tym sektorze był wyższy niż w roku 2022r roku. 

Na uwagę zasługuje fakt, że głównym i największym odbiorcą owoców z Ukrainy w 2023 roku była Polska, która zaimportowała owoców za kwotę ponad 260 milionów złotych.


oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę