europejskie forum rolników 2025

Polska jest krajem o dużym potencjale w obszarze biogospodarki

21 marca 2018
Polska jest krajem o dużym potencjale w obszarze biogospodarki

Bio-based Industries Consortium (BIC), prywatny partner przedsięwzięcia Bio-based Industries Joint Undertaking (BBI JU) opublikował najnowszy raport przedstawiający potencjał i możliwości rozwoju biogospodarki w Polsce. Polska jest potentatem w produkcji wysokiej jakości żywności i ma duże zasoby biologiczne, żeby stać się ważnym punktem na biogospodarczej mapie Europy. Jednakże, potrzebna jest strategia, edukacja, innowacje i konkretne działania.

 

Biogospodarka, czyli przemysł oparty na surowcach pochodzenia biologicznego i biotechnologii, jest stosunkowo nowym pojęciem, które nabiera coraz większego znaczenia w rozwoju państw i regionów. Unia Europejska dostrzega ten sektor i buduje strategię rozwoju opartą również o biogospodarkę. Mimo, że Polska nie opublikowała jeszcze swojej strategii w tym obszarze, elementy przemysłu opartego na biotechnologii są ważnym elementem polskich strategii inteligentnej specjalizacji. Co więcej, polskie władze aktywnie promują synergię i działania związane z biogospodarką, o czym świadczy list intencyjny podpisany przez BIC, BBI JU oraz osiem polskich województw.

 

Biogospodarka w Polsce skupia się wokół tradycyjnych sektorów: rolnictwa, leśnictwa i przetwórstwa spożywczego. Jest to ważna gałąź krajowej gospodarki, odpowiedzialna za niemal 20% zatrudnienia oraz 10% całkowitej wielkości produkcji. Polska jest na siódmym miejscu w Europie jeśli chodzi o wartość sektora rolniczego (w czołówce są Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania) i zajmuje czwarte miejsce wśród krajów UE w produkcji rzepaku. Rolnictwo w Polsce jest głównym źródłem biomasy – 76% biomasy pochodzi właśnie z tego sektora. Biogospodarka odgrywa w Polsce coraz większą rolę i stanowi istotny element Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS).

 

Produkcja oparta na biotechnologii w znaczącym stopniu zależy od innowacji, dlatego Polska powinna podjąć w tym obszarze szereg strategicznych działań. Niewystarczające działania w tym zakresie mogą być związane z małą wiedzą na temat potencjału bioprzemysłu oraz inicjatyw prowadzonych przez takie organizacje jak BIC i BBI JU, które nie tylko promują, ale również wspierają rozwój biogospodarki.

 

“Przygotowany przez nas raport pokazuje ogromny potencjał rozwoju biogospodarki w Polsce. Polska jest w trakcie przygotowania narodowej strategii rozwoju w tym obszarze. BIC i BBI JU chcą aktywnie współpracować z lokalnymi partnerami w celu wsparcia zrównoważonego rozwoju i wykorzystania potencjału europejskiej biogospodarki.” powiedział Dirk Carrez, Dyrektor Generalny BIC.

Jeszcze w tym roku przedstawiony zostanie plan działania, który ma pomóc w rozwoju bioprzemysłu w Polsce. W lipcu 2018 r. podczas wizyty w Polsce przedstawiciele BIC będą budować świadomość potencjału biogospodarki i integrować uczestników rynku w budowaniu tego obszaru gospodarki.

Zgodnie z planem koordynacji i wsparcia, BBI JU planuje jeszcze w tym roku opublikowanie analogicznych raportów dla krajów bałtyckich, zaś do połowy 2020 roku pod lupę zostanie wziętych 5 kolejnych krajów europejskich.

 

Newseria Innowacje


POWIĄZANE

Liczba gospodarstw agroturystycznych stale rośnie, podobnie jak zainteresowanie ...

Donald Tramp, prezydent USA, ogłosił nowe cła, które mają na celu ochronę ameryk...

Według najnowszego badania opinii publicznej, większość społeczeństwa uważa, że ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę