Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polka w grupie najbardziej innowacyjnych rolniczek w UE

24 października 2018
Polka w grupie najbardziej innowacyjnych rolniczek w UE

Zajmująca się hodowlą pstrągów Magdalena Węgiel znalazła się w grupie wyróżnionych najbardziej innowacyjnych rolniczek w Unii Europejskiej - poinformowało we wtorek Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.

W zakończonym w ubiegłym tygodniu konkursie Polka otrzymała nagrodę przyznawaną przez europejską organizację zrzeszającą rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze COPA-COGECA.

Węgiel wygrała projektem z zakresu akwakultury "Pstrąg Ojcowski", przywracającym hodowlę pstrąga potokowego w Ojcowskim Parku Narodowym. Konkurs wspierany przez austriacką prezydencję, Dyrekcję Generalną ds. rolnictwa w Komisji Europejskiej oraz AnimalhealthEurope ma na celu zwrócenie uwagi na innowacyjne projekty prowadzone przez Europejki zaangażowane w sektorach rolnym lub leśnym.

Z 35 kwalifikujących się kandydatur 5 najbardziej innowacyjnych zostało zaprezentowanych podczas ceremonii rozdania nagród, która odbyła się w Międzynarodowym Dniu Kobiet Wiejskich, obchodzonym 15 października. Poza Polką wyróżniono również Sandrę Quarantini z Włoch za startupowy projekt "Colour Off" - ekologicznej produkcji i barwienia włókien naturalnych, a także Christiny Bauer z Austrii (pieczenie i gotowanie), Nienke Komaus z Francji (lody) oraz Judy Kerkhofs-Roozen z Holandii za gospodarstwo terapeutyczne.

"Ta edycja była pełna ekscytujących i zróżnicowanych projektów, które w sposób ewidentny pokazują korzyści płynące ze wzmocnienia pozycji kobiet na obszarach wiejskich, w rolnictwie, gospodarce oraz w ogólnie pojętym społeczeństwie. To oczywiste, że rolnictwo potrzebuje więcej kobiet" - podkreśliła przewodnicząca Komisji Kobiet COPA-COGECA Lotta Folkesson.

Z danych przedstawionych przez organizację wynika, że kobiety zarządzają obecnie 30 proc. europejskich gospodarstw rolnych. Zaangażowanie kobiet w sektorze rolniczym owocuje innowacyjnymi projektami oraz przedsięwzięciami, które - jak przekonuje COPA-COGECA - okazują się kluczowe dla dynamicznego rozwoju społeczności wiejskich.

Pstrąg Ojcowski to firma rodzinna założona przez matkę i córkę, które postanowiły przywrócić świetność stawom znajdującym się w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego. Celem Magdaleny Węgiel i jej córki jest odnowa hodowli pstrąga potokowego, propagowanie świadomego i etycznego chowu, edukacja społeczności w zakresie historii regionu oraz tradycji kulinarnych.

Jak podają na swojej stronie internetowej, pstrągarnia w Ojcowie powstała w 1935 roku na gruntach księżnej Ludwiki Czartoryskiej i była jedną z pierwszych tego rodzaju w regionie. W 2014 roku nieużywane, przeznaczone do naturalizacji stawy objęła w dzierżawę Magdalena Węgiel z córką Agnieszką Sendor.

 

Krzysztof Strzępka (PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę