85% Polaków popiera rozwój i budowę nowych elektrowni wiatrowych – wynika z badania SW Research przeprowadzonego na zlecenie Eurowind Energy. Ponad 58% badanych przekonało się do energii odnawialnej. Na zmianę nastawienia miało wpływ wiele wydarzeń ostatnich miesięcy takich jak m.in. podwyżki cen prądu oraz brak węgla. Zdanie w tej kwestii zmienili zwłaszcza respondenci powyżej 50. roku życia, prawie 62% z nich deklaruje o wiele bardziej pozytywne nastawienie niż pół roku temu.
Agencja badawcza SW Research na zlecenie firmy Eurowind Energy, spółki z sektora OZE, zapytała Polaków o ich stosunek do rozwoju i budowy farm wiatrowych. 85% respondentów deklaruje nastawienie pozytywne. Przeciwko farmom wiatrowym jest niewiele ponad 4% społeczeństwa. Jako główne zalety energii wiatrowej ankietowani wskazują to, że wiatr jest źródłem energii, które nigdy się nie wyczerpie (57,8%) fakt, iż turbiny wiatrowe nie zanieczyszczają środowiska naturalnego (46,4%), oraz że farmy wiatrowe są oszczędne w porównaniu z paliwami kopalnymi przez pominięcie procesów ich wydobywania oraz późniejszego transportu (36,9%).
- Biorąc pod uwagę koszty, energia pozyskiwana z wiatru jest obecnie najbardziej konkurencyjna. Im więcej zielonej energii znajdzie się w polskim systemie energetycznym, tym większe przełożenie będzie to miało na jej ceny hurtowe. Nabrało to znaczenia zwłaszcza w ostatnich miesiącach. Dlatego cieszy nas fakt, iż społeczeństwo jest coraz bardziej świadome i odpowiedzialnie podchodzi do kwestii energetycznych - mówi Andrzej Skrzypczak, Project Manager, Eurowind Energy.
Pozytywne nastawienie do farm coraz większe
Ponad 58% respondentów deklaruje, iż pól roku temu ich nastawienie do farm wiatrowych nie było tak optymistyczne. Zaledwie 8,5% zmieniło zdanie na negatywne i nie popiera budowy oraz rozwoju farm wiatrowych.
Grupą, w której nastąpiła najbardziej znaczna zmiana przekonań są respondenci powyżej 50. roku życia. Prawie 62% z nich deklaruje, iż zmienili nastawienie do energii pozyskiwanej z wiatru w ostatnich miesiącach. Zapewne ma to związek z tym, iż to właśnie osoby starsze najbardziej odczuwają rosnące w zawrotnym tempie ceny energii.
Pozytywny stosunek do rozwoju farm wiatrowych deklarują zarówno mieszkańcy wsi (84,4%), jak i średnich (86,8%) i dużych (78%) miast.
Badanie przeprowadzone przez SW Research metodą wywiadów on-line (CAWI) na zlecenie Eurowind Energy na grupie 839 osób, 16–18 sierpnia 2022.
***
O Eurowind Energy:
Firma Eurowind Energy jest jednym z największych deweloperów, właścicieli i operatorów parków wiatrowych i fotowoltaicznych. Główna siedziba mieści się w Hobro, w Danii, a jej oddziały prężnie rozwijają się w 14 krajach Europy i Stanach Zjednoczonych.
Eurowind Energy reprezentuje spółki celowe, w których prowadzone są poszczególne projekty parków wiatrowych. Działalność spółek obejmuje wszystkie etapy procesu pozyskiwania energii, od instalacji masztów pomiarowych i przeprowadzania analiz wietrzności, poprzez planowanie i przygotowanie inwestycji, projektowanie i montaż, prace budowlane, zarządzanie parkami wiatrowymi aż po handel energią.