europejskie forum rolników 2025

Polacy z nowoczesnym rozwiązaniem monitoringu temperatury produktów spożywczych

18 maja 2017
Polacy z nowoczesnym rozwiązaniem monitoringu temperatury produktów spożywczych
Newseria Innowacje

Temperatura to kluczowy parametr w magazynowaniu produktów spożywczych – mrożonych, świeżych czy przetworzonych. W zależności od rodzaju przechowywanego towaru lub dań gotowych, w gastronomii korzysta się z kilku rodzajów urządzeń chłodniczych, np. szaf i komór, chłodziarek, zamrażarek, lodówek. 

Niestety, bez codziennej i częstej kontroli temperatury przechowywania, sam fakt posiadania dobrego sprzętu nie wystarczy. Przykład? Produkty mrożone, dla których zalecana temperatura magazynowania to -18° C – wszelkie odstępstwa niosą za sobą ryzyko potencjalnego rozwoju mikrobów, które powodują psucie się żywności lub zatrucia pokarmowe. Rekomendowane warunki dla świeżych ryb czy mięsa to z kolei przedział od 0 do 4° C, gdzie każde podwyższenie temperatury prowadzi do intensywnego namnażania Listerii, groźnej bakterii, która podwaja swoją populację już co 6 godzin przy 10 ̊C.

Restauratorzy, właściciele barów czy punktów gastronomicznych dotychczas osobiście nadzorowali warunki magazynowania ich towaru, ryzykując zbyt późną reakcję na zmiany w łańcuchu zimna. Polsko-francuska firma Blulog opracowała jednak kompleksowe rozwiązanie, pozwalające zminimalizować to zagrożenie i obniżyć koszty związane ze stratami produktów, wprowadzając na rynek autorski system bezprzewodowego monitoringu temperatury.

– Nasz projekt jest oparty o technologię machine to machine, czyli komunikację pomiędzy urządzeniami, co umożliwia w pełni automatyczny proces pomiaru. Temperatura produktów świeżych czy dań gotowych jest pod stałą i ścisłą kontrolą, dzięki czemu personel nie musi osobiście nadzorować warunków przechowywania. Najważniejszy jest komfort pracy, gdyż sam pomiar odbywa się w czasie rzeczywistym, a na ewentualne odstępstwa można od razu zareagować –mówi Jérémy Laurens, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w firmie Blulog.

Podstawą rozwiązania opracowanego przez Blulog są precyzyjne rejestratory, które pozwalają monitorować temperaturę z dokładnością typowo +/- 0,2°C w przedziale od 0 do 30°C oraz typowo +/-0,4°C w pozostałym zakresie, czyli od - 40 do +60°C. Urządzenie waży do 30 g i ma wielkość karty kredytowej. Rejestratory mierzące temperaturę montuje się w wybranym pomieszczeniu, np. w chłodni, lub w konkretnym sprzęcie chłodniczym. Kolejny etap to zaprogramowanie urządzenia tak, by reagowało na ewentualne wahania temperatury poza określone ramy. Używa się do tego prostej w obsłudze aplikacji.

Sam monitoring temperatury odbywa się bezprzewodowo, a do wyboru są, w zależności od potrzeb lokalu, dwa rodzaje technologii - NFC (szybki, krótkozasięgowy przesył danych) oraz RF (radiowy przesył danych). – Obie technologie pozwalają na bieżąco informować o ewentualnym przerwaniu łańcucha zimna. Rejestratory przesyłające dane drogą radiową magazynują je najpierw w koncentratorze podłączonym do sieci, skąd trafiają one do chmury, a dalej są wysyłane jako powiadomienie SMS lub e-mail. Cała komunikacja jest niezwykle szybka i odbywa się na bieżąco. Dzięki specjalnej aplikacji, temperaturę stanów magazynowych w naszym lokalu sprawdzimy zdalnie z każdego miejsca na Ziemi. Potrzebujemy jedynie połączenia z Internetemdodaje Jérémy Laurens z Blulog. Rejestratory działające w technologii NFC charakteryzują się natomiast równie wysoką precyzją pomiaru  oraz stałym dostępem do danych, informując o przekroczeniu ustalonych progów poprzez diody alarmowe.

Bezprzewodowy monitoring temperatury od Blulog jest już stosowany przez restauratorów w Europie Zachodniej. Z systemu korzystają m. in. EXKI, sieć lokali ze zdrową żywnością we Francji, Belgii i Monako, francuskie bary kanapkowe BagelCorner oraz modne lokale w Monte Carlo. Rejestratory i system pomiaru opracowany przez Polaków pozwala pracownikom skupić się na stałym podwyższaniu jakości usług bez ryzyka ewentualnego zaserwowania klientom nieświeżego dania. Polsko-francuski koncept czeka teraz na debiut w rodzimej branży gastronomicznej. Rozmowy z pierwszymi sieciami już trwają.

Newseria Innowacje


POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę