Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Podpisano Europejską Deklarację w sprawie soi

18 lipca 2017
Podpisano Europejską Deklarację w sprawie soi

Zwiększenie upraw soi oraz innych roślin strączkowych m.in. na potrzeby paszowe - zakłada Europejska Deklaracja w sprawie soi, podpisana w Brukseli na marginesie posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE.

Dokument w poniedziałek podpisały: Austria, Chorwacja, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Luksemburg, Holandia, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia.

"Zwiększenie upraw soi jest zgodne z Agendą 2030 ONZ oraz Strategią Zrównoważonego Rozwoju UE. Jest to działanie ukierunkowane na stworzenie bardziej zrównoważonych i odpornych systemów rolniczych w Europie" - poinformował resort rolnictwa w komunikacie.

"To jest nasz wspólny interes europejski. Połowa państw UE, 14 krajów podpisało deklaracje na rzecz wspólnej produkcji białka z roślin białkowych, w szczególności soi, żeby uniezależnić się od importu, w szczególności od soi genetycznie modyfikowanej" - powiedział we wtorek PAP w Brukseli wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

Jak tłumaczył Polska i pozostałe kraje przede wszystkim nie popierają GMO, a uprawy roślin wysokobiałkowych to też działania na rzecz jakości gleby oraz poprawy klimatu. "Rośliny wysokobiałkowe mają duże znaczenie. Trzeba zwiększać ich uprawę. To nie tylko produkcja białka, ale tez cele środowiskowe" - tłumaczył.

Polska poparła inicjatywę podpisania deklaracji już 12 czerwca br., podczas posiedzenia Rady AGRIFISH.

Z uwagi na rosnące zainteresowanie konsumentów produktami wolnymi od organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO), sygnatariusze zobowiązali się do dołożenia wszelkich starań, aby zapewnić konsumentom możliwie jak najszerszy wybór żywności i pasz bez GMO.

Kraje, które podpisały deklarację będą wspierać dalszy rozwój rynku soi uprawianej w sposób zrównoważony i niezmodyfikowanej genetycznie, a także jej produktów, oraz ustanowią transparentne systemy etykietowania takich produktów. Będą też popularyzować i wspierać działania na rzecz zwiększania uprawy roślin białkowych w Europie.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że Polska prowadzi intensywne prace w celu zwiększenia udziału rodzimych roślin strączkowych w produkcji białka paszowego z wykorzystaniem rodzimych roślin strączkowych, takich jak np. groch, łubiny, bobik oraz soja. Każdego roku odnotowuje się w badaniach urzędowych wzrost liczby odmian roślin strączkowych, a nowe ulepszone odmiany, wpisywane są corocznie do Krajowego Rejestru. W Krajowym Rejestrze znajdują się łącznie 93 odmiany roślin strączkowych, z czego w 2017 r. zostało wpisanych 6 odmian soi.

(PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę