MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Podlaskie/ Blisko 1,1 tys. świń w kolejnym ognisku ASF

10 lipca 2017
Podlaskie/ Blisko 1,1 tys. świń w kolejnym ognisku ASF

Blisko 1,1 tys. świń znajdowało się w gospodarstwie w gminie Goniądz (Podlaskie), w którym wyznaczono 50. ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej w Polsce - poinformował w piątkowym komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.

W tym roku w kraju wykryto już dwadzieścia siedem ognisk u trzody chlewnej; pierwsze na początku czerwca.

Jak podano w komunikacie, ASF stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Jak poinformował PAP zastępca podlaskiego lekarza weterynarii Andrzej Bryczkowski, to największe z dotychczasowych ognisk ASF w Podlaskiem, wykryte w dosyć dużym gospodarstwie, w którym hodowano tzw. tuczniki. Mówił, że w gospodarstwie wdrożono procedury związane z likwidacją choroby - uśpienie i zutylizowanie zwierząt. Dodał, że wygaszanie ogniska powinno zakończyć się w piątek w późnych godzinach wieczornych.

Po wykryciu ogniska wokół gospodarstwa wyznaczono 10-kilometrową strefę z ograniczeniami wokół tego gospodarstwa, a w niej 3-km strefę zapowietrzoną i 7-km strefę zagrożoną. Bryczkowski powiedział, że w 3-km strefie znajdują się gospodarstwa, w których trzymane są świnie. Jednak nie chciał powiedzieć, ile tych gospodarstw jest.

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w Polsce w lutym 2014 r. Dotychczas ogniska tej choroby wykryto w naszym kraju w województwach podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Odnotowano też blisko 390 przypadków ASF u dzików (czasem jeden przypadek oznacza kilka padłych dzików - PAP).

Choroba jest niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa.

W związku z nowymi ogniskami ASF, wojewoda podlaski wydał stosowne rozporządzenia w sprawie zwalczania wirusa ASF m.in dla powiatów grajewskiego, łomżyńskiego, monieckiego.

(PAP)


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę