Spośród ponad 150 winnic istniejących na Podkarpaciu blisko 60 proc. przyjmuje turystów. "Właściciele gospodarstw winiarskich proponują m.in. zwiedzanie winnic, degustacje, kupno wina" - powiedziała prezes Ewa Wawro z fundacji Galicja Vitis.
"Enoturystów, czyli turystów zwiedzających regiony winiarskie, w winnicach południowo-wschodniej Polski od kilku lat można spotkać niemal codziennie" – zauważyła Wawro.
"Bywają spotkania wcześniej zaplanowane, ale wielu gości z kraju czy zagranicy zagląda do nas np. przy okazji pobytu na Podkarpaciu" - dodała.
Podkarpaccy winiarze proponują m.in. zwiedzanie winnic, rozmowy o uprawie winorośli, produkcji win oraz ich degustacje. "Informacje o winnicach łatwo można znaleźć w internecie. Większość winnic ma swoje strony internetowe albo profile w mediach społecznościowych" – zauważyła Wawro.
Turystów przyciągają także cykliczne imprezy winiarskie odbywające się w regionie, m.in. w Jaśle i Krośnie. Bierze w nich udział po kilka tysięcy osób.
"Wzrost zainteresowania naszymi winnicami wynika przede wszystkim z poprawy jakości usług proponowanych enoturystom. Wielu właścicieli winnic zapewnia noclegi i wyżywienie. Takich winnic kilka lat temu było raptem kilkanaście. Coraz więcej winiarzy sprzedaje też swoje wyroby" – przypomniała Wawro.
Na Podkarpaciu jest ponad 150 winnic. Liczą od kilku arów do dwóch-trzech hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20-40 arów. W południowo-wschodniej Polsce uprawia się winorośl głównie w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa, Przeworska, Jarosławia i Rzeszowa.
Dominują odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in.: seyval blanc, hibernal, bianca, jutrzenka, johanniter na białe wina i rondo, regent, marechal foch oraz leon millot na czerwone.
Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku; świadczą o tym np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.
Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu. Stało się to w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski.
Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego stulecia. Pierwsza winnica powstała w Jaśle.
(PAP)