Do końca lipca można nadsyłać prace na konkurs fotograficzny "Człowiek i winorośl". Przedsięwzięcie organizują Muzeum Regionalne w Jaśle i Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy. Efektem konkursu będzie wystawa plenerowa, która będzie towarzyszyć 13. Międzynarodowym Dniom Wina.
"Chcemy, żeby dzięki konkursowi przedstawić polskie winnice, ich walory estetyczne oraz rolę, jaką odgrywa w nich człowiek. Mogą to być wizerunki pracy ludzkiej i jej efekty, lub też przedstawienie winnicy jako miejsca relaksu i odpoczynku" - powiedział we wtorek PAP dyrektor muzeum Mariusz Świątek.
Nadesłane na konkurs zdjęcia w sierpniu pokazane zostaną na wystawie plenerowej. Ekspozycja będzie towarzyszyć 13. Międzynarodowym Dniom Wina, które odbędą się w Jaśle.
Świątek przypomniał, że konkurs ma charakter otwarty. Uczestnik może zgłosić maksymalnie pięć zdjęć. Należy zgłaszać wyłącznie prace autorskie, w formacie cyfrowym. Nie dopuszcza się korekt zdjęcia polegających na stosowaniu fotomontażu, a także nanoszenia dodatkowych oznaczeń.
Organizacje skupiające zainteresowanych uprawą winorośli szacują, że w Polsce jest ponad 500 winiarzy.
Na Podkarpaciu jest ok. 150 winnic. Liczą od kilku arów do dwóch - trzech hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20 - 40 arów. W regionie uprawia się winorośl m.in. w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa i Rzeszowa.
Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. O rozpowszechnieniu upraw winorośli w dawnych wiekach świadczą np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Gra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.
Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski.
Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku; pierwsza winnica powstała w Jaśle.
Alfred Kyc (PAP)