europejskie forum rolników 2025

PGE Dom Maklerski S.A. dołączył do Platformy Żywnościowej

24 kwietnia 2020
PGE Dom Maklerski S.A. dołączył do Platformy Żywnościowej

KOWR realizuje projekt rynku towarów rolno-spożywczych w postaci elektronicznej giełdy pszenicą. Do uczestnictwa w systemie Platformy Żywnościowej dołączył drugi dom maklerski działający na terenie kraju – PGE Dom Maklerski S.A.

 

Platforma Żywnościowa to giełda w formie rynku rolnego, która funkcjonuje na Towarowej Giełdzie Energii S.A. i jest pierwszym w Polsce elektronicznym narzędziem umożliwiającym giełdowy obrót pszenicą w formule rynku kasowego (tzw. rynek spot). Uczestnicy giełdy (rolnicy, handlowcy, przedsiębiorstwa przetwórcze i inne podmioty) mają możliwość dokonania kupna/sprzedaży pszenicy w bezpieczny sposób, przy ograniczonym ryzyku wynikającym przede wszystkim ze zmian cen.

 

Aby zapewnić szybki i bezpieczny przebieg operacji giełdowych, TGE S.A. przeprowadza autoryzację podmiotów świadczących usługi przechowywania zboża. Autoryzacji poddawane są także domy maklerskie pośredniczące w transakcjach giełdowych, laboratoria odwoławcze oraz jednostki autoryzujące magazyny.

 

Według stanu na 22 kwietnia 2020 r. w systemie Rynku Towarów Rolno-Spożywczych działało 15 profesjonalnych magazynów autoryzowanych przez giełdę, zapewniających możliwości składowania pszenicy, o łącznej dostępnej powierzchni przechowalniczej wynoszącej 75 tys. ton. Sieć magazynów rozkłada się wielu punktach kraju, co zapewnia uczestnikom obiór bądź dostawę pszenicy w dogodnej lokalizacji.

 

TGE S.A. dopuściła dotychczas dwie instytucje finansowe: Dom Maklerski BOŚ S.A. oraz PGE Dom Maklerski S.A., których zadaniem jest reprezentowanie uczestników Rynku Towarów Rolno-Spożywczych, tj. składają zlecenia na giełdzie w imieniu i na rzecz swoich klientów.

 

Jednostką odpowiedzialną za kontrolę autoryzacyjną magazynów wchodzących w skład Sieci Magazynów Autoryzowanych jest J.S. Hamilton Poland Sp. Natomiast uprawnienia do przeprowadzania odwoławczych analiz laboratoryjnych nadano dwóm podmiotom, tj. Polcargo International Sp. z o.o. ze Szczecina oraz Instytutowi Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego z im. Prof. Wacława Dąbrowskiego w Warszawie.

 

Zachęcamy do skorzystania ze szkolenia zamieszczonego na platformie szkoleniowej w formie elektronicznej – E-Learningu. Poszczególne jego etapy ułatwią zdobycie oraz ugruntowanie wiedzy o giełdzie. Proszę kliknąć w link, który bezpośrednio przekieruje Państwa do szkolenia:
https://platformazywnosciowa.learnway.eu.

 

Projekt Platforma Żywnościowa powstał z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Realizuje go Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w konsorcjum z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego i Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Działania są finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

 

Szczegółowe informacje o warunkach przystąpienia do obrotu na Platformie Żywnościowej można znaleźć na stronach: www.tge.pl oraz www.platformazywnosciowa.com.pl.

 

KOWR


POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę