Europejscy właściciele i zarządcy lasów z radością przyjęli wnioski Rady na temat strategii leśnej UE na rok 2030 i w pełni podzielają obawy wyrażone przez państwa członkowskie. Te wnioski są jednoznaczną prośbą skierowaną do Komisji Europejskiej dotyczącą działań zaproponowanych w strategii i wezwaniem do tego, aby naprawdę angażować państwa członkowskie i tych, którzy na co dzień dbają o lasy oraz słuchać tego, co mają do powiedzenia.
Podobnie jak komentarze europejskich właścicieli i zarządców lasów, wnioski te zwracają uwagę na kluczową rolę, jaką odgrywają oni w realizowaniu celów strategii oraz wzywają do wyważonej wizji uwzględniającej różne wymiary zrównoważoności i podkreślają znaczenie kompetencji państw członkowskich.
Europejscy właściciele i zarządcy lasów wzywają do większej jasności w zakresie strategii leśnej UE na rok 2030. Te działania budzą wątpliwości także ze strony państw członkowskich, które, m.in.,:
- zwracają uwagę na konieczność wzmocnienia celów społeczno-ekonomicznych;
- wnioskują o przeprowadzenie oceny potrzeb i wartości dodanych wskaźników,
progów i poziomów na poziomie unijnym pozwalających na zrównoważone
zarządzanie lasami;
- przypominają, że zbieranie danych, ich przetwarzanie, przekazywanie
interpretowanie powinno wykorzystywać w sposób optymalny i najbardziej
efektywny istniejące krajowe spisy leśne oraz współpracę międzynarodową;
- podkreślają znaczenie wyjaśnienia potrzeby istnienia nowych unijnych certyfikatów „bliżej natury” oraz zademonstrowania ich wartości dodanej.
Właściciele i zarządcy lasów, tak samo jak państwa członkowskie, żałują, że strategia nie była tworzona we współpracy z państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami. W ostatnich miesiącach europejscy właściciele i zarządcy lasów nieustannie podkreślali, że strategia ma się nijak do rzeczywistości, a jedno rozwiązanie dla wszystkich nie uwzględnia różnorodności europejskich lasów. Ta opinia została potwierdzona w konkluzjach państw członkowskich, gdzie zapisano, że takie podejście może okazać się kontrproduktywne i zwrócono uwagę na potrzebę uznania, poszanowania i utrzymania różnorodności i specyfiki lasów na terenie całej UE. Europejscy zarządcy i właściciele lasów są zdeterminowani, aby wywiązać się ze swoich zobowiązań.
Jednakże, przed rozwijaniem działań opisanych w strategii, należy przedstawić niezbędne wyjaśnienia i przeprowadzić odpowiednie analizy, które zostały opisane przez państwa członkowskie i zainteresowane podmioty.
Copa - Cogeca