Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Pan Grzegorz Jedamski i inicjatywa poselska

14 marca 2023
Pan Grzegorz Jedamski i inicjatywa poselska

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, od dłuższego czasu nie ustaje w swoich wysiłkach, aby emerytury rolnicze były naliczane zgodznie z obowiązującym prawem. Tym razem, zwrócił się do parlamentarzystów z apelem o wszczęcie poselskiej inicjatywa ustawodawcza, co wg niego  ma stananowić swoisty test na wykazanie się rzeczywistą wrażliwością społeczną w stosunku do rolników/emerytów.

Poniżej prezentujemy pełną treść apelu Pana Grzegorza Jedamskiego, który żywi nadzieję, że spotka się on ze zrozumieniem i akceptacją parlamentarzystów.

"Do wszystkich Klubów Parlamentarnych Sejmu.


Szanowni Parlamentarzyści,

w interesie publicznym, rolników/emerytów zwracam się do Państwa z prośbą/wnioskiem o podjęcie poselskiej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w zakresie pkt. 6 ust. 7  ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z dnia 20 grudnia 1990 r., Dz. U 1991 r. nr 7 poz .24,  poprzez złożenie projektu ustawy zmieniającej art. 6 pkt. 7 w zakresie dotyczącym emerytury podstawowej, tj. " emeryturze podstawowej  -  rozumie się kwotę najniższej emerytury, określoną w przepisach emerytalnych " - oczywiście wraz z zmianą art. 6 ust 7 odpowiednio trzeba zmienić inne art. ustawy.

Uchwalona ustawą z dnia 13 stycznia 2023 r. Dz. U. 2023 poz. 337 nowelizacja w/w ustawy  z dnia 20 grudnia 1990 r. wywołuje wyjątkowo negatywne skutki dla rolników/emerytów, które trudno zrozumieć i zaakceptować w świetle art. 2 Konstytucji. 

O wyjątkowo negatywnych skutkach dla rolników/emerytów ustawy z dnia 13 stycznia br. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników informowałem  w moich pismach wysyłanych m.in. do klubów poselskich - o skutkach artykuł w ppr.pl - link do artykułu w zał.

 
Sejm i Senat procedując/uchwalając ustawę z dnia 13 stycznia br. o zmianie ustawy nie zwrócił uwagi na jej sprzeczność z art. 2 Konstytucji w aspektach o których informowałem m.in wszystkie kluby poselskie - jeszcze raz proszę wszystkich parlamentarzystów o zapoznanie się z opracowaniem Trybunału Konstytucyjnego w wskazanym zakresie - link do opracowania był w przesłanym e-mail m.in do klubów parlamentarnych ( w zał. link do str. Senatu - w zakładce uwagi obywatelskie / uwaga nr 1 i 3 / moje uwagi do procedowanej ustawy).

 

Rolników/emerytów nie interesuje pozorowana, rzekoma  wrażliwość społeczna wykazywana wobec rolników/emerytów ze względu na ich trudną sytuację materialną, a podejmowane realne działania, które mają wpływ na polepszenie ich losu.

Z przykrością zauważam, że pomimo iż Senat mógł stosowne poprawki do procedowanej ustawy wnieść, by zachować jej zgodność z Konstytucją  i postąpić zgodnie z zobowiązaniem wynikającym z art. 2 Konstytucji, to jednak z niezrozumiałych powodów tego nie uczynił.

Wobec powyższego apeluję do Państwa o niezwłoczne wykazanie się ustawodawczą inicjatywą poselską  tj. złożenie stosownego projektu o zmianę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Niestety, ze względu na czas, może to być ustawa, która zacznie obowiązywać od 1 marca, chyba że Parlamentarzyści tak szybko uporają się z procedowaniem tej ustawy,  by zaczęła obowiązywać ona od 1 lipca br.; wszak wszyscy Parlamentarzyści powinni wiedzieć, że emerytury w wysokości wynikającej z przeliczenia poprzez  100% emerytury podstawowej, a nie 90 % , po prostu rolnikom w świetle art. 2 Konstytucji po prostu się należą.

Szanowni Parlamentarzyści, wykażcie że rzeczywiście dobro rolników/emerytów macie w sercu, a nie w udawanej pozie, pozorowanych działaniach, deklaracjach bez pokrycia  - wasze czyny legislacyjne zostaną przez wieś, rolników/emerytów zapamiętane.

Jeżeli do 21 marca br. nie spotkam się z właściwym odzewem ze strony Posłów, to podejmę dalsze kroki w celu doprowadzenia zgodności ustawy z Konstytucją.

Z poważaniem

Grzegorz Jedamski"

 

inform. własna ppr.pl


POWIĄZANE

Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na wystąpienie Zarządu Krajowej ...

Komisja opublikowała piąte roczne sprawozdanie na temat praworządności, w którym...

Tegoroczne lato należy do Alpro. Marka z portfolio Danone zaplanowała szereg ang...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę