MERCOSUR1

Osiągnięcia LXV Szczytu Prezydentów MERCOSUR

10 grudnia 2024
Osiągnięcia LXV Szczytu Prezydentów MERCOSUR

Prezydenci Republiki Argentyńskiej Javier Milei; Wielonarodowego Państwa Boliwii, Luis Alberto Arce Catacora; z Federacyjnej Republiki Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva; Republiki Paragwaju, Santiago Peña; Wschodniej Republiki Urugwaju, Luis Lacalle Pou; Państwa-Strony MERCOSUR-u oraz Wysokie Władze Państw Stowarzyszonych spotkali się w Montevideo, we Wschodniej Republice Urugwaju, z okazji LXV Szczytu Prezydentów MERCOSURU, w dniu 6 grudnia 2024 r.:

KONKLUZJE SZCZYTU

  1. POTWIERDZILI swoje zaangażowanie na rzecz obrony i wzmacniania instytucji demokratycznych oraz pełnego poszanowania praworządności, multilateralizmu, podstawowych zasad prawa międzynarodowego, nieograniczonej ochrony i propagowania praw człowieka i podstawowych wolności, a także zmniejszania nierówności społeczno-gospodarczych jako warunków niezbędnych dla konsolidacji i pogłębienia integracji regionalnej.

 

  1. PODKREŚLIŁY znaczenie integracji regionalnej oraz zasadniczą rolę Ameryki Południowej jako strefy pokoju i demokracji opartej na popieraniu i poszanowaniu celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych, jak również prawa międzynarodowego, w celu osiągnięcia rozwoju naszych narodów.

 

  1. POTWIERDZILI swoje zobowiązanie do pogłębienia udziału państw stowarzyszonych w organach politycznych MERCOSUR-u w celu wzmocnienia dialogu i współpracy między państwami Ameryki Południowej oraz promowania integracji regionalnej.

 

  1. WYRAZIŁY potrzebę dążenia do konwergencji między różnymi programami integracji, w szczególności w dziedzinie infrastruktury, zdrowia, edukacji i bezpieczeństwa.

 

  1. WYRAZIŁY gotowość do wspierania większej koordynacji mechanizmów obrony demokracji i praw człowieka oraz POTWIERDZIŁY ważność Protokołu z Ushuaia w sprawie demokratycznego zaangażowania w MERCOSUR.

 

  1. Z ZADOWOLENIEM PRZYJĘŁY zorganizowanie międzynarodowego forum "Kobiety w demokracji: reprezentacja i przemoc polityczna", które umożliwiło kontynuację cyklu debat wyborczych w 2024 r. prowadzonego przez Obserwatorium Demokracji PARLASUR.

 

  1. POTWIERDZILI swoje zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska, w tym zasobów naturalnych, różnorodności biologicznej, a także potrzebę poszukiwania rozwiązań dla wyzwań środowiskowych, które wykraczają poza granice i wymagają wspólnych wysiłków.

 

  1. PODKREŚLIŁY znaczenie przyjęcia krajowych i skoordynowanych strategii zapobiegania przestępstwom mającym wpływ na zasoby naturalne, gatunki dzikiej flory i fauny oraz środowisko oraz zwalczania tych przestępstw, a także ich powiązań z innymi formami przestępczymi.

 

  1. PRZYJĘŁY DO WIADOMOŚCI wyznaczenie Brazylii na gospodarza 30. konferencji stron (COP 30) Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC).

 

  1. PODKREŚLIŁA zasadniczą współzależność między prawami człowieka a demokracją w regionie, ponieważ demokracja gwarantuje wykonywanie i ochronę praw obywatelskich i politycznych oraz poszanowanie praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych, a także podstawowych wolności, w tym wolności słowa, udziału obywateli i równości.

 

  1. STWIERDZIŁO, że w obliczu obecnych wyzwań, w tym niepowodzeń demokratycznych, które zagrażają ochronie praw człowieka, konieczne jest podwojenie wysiłków na rzecz wzmocnienia instytucji demokratycznych. W związku z tym MERCOSUR ma do odegrania kluczową rolę w obronie demokracji, promując kulturę praw człowieka, która jest podstawą stabilności i rozwoju w regionie.

 

  1. WYRAZIŁY potępienie wszelkich prób destabilizacji legalnie wybranych rządów w regionie. W związku z tym POWTÓRZYLI, że każde zagrożenie dla bezpieczeństwa i demokracji w którymkolwiek z krajów zagraża stabilności całego regionu, i wyrażą swoje odrzucenie.

 

  1. PODKREŚLIŁY fakt, że odbyło się seminarium "Dobre praktyki i wyzwania w zwalczaniu przemocy wobec dzieci i młodzieży", zorganizowane w ramach Inicjatywy Niñ@Sur, które umożliwiło konstruktywny i oparty na współpracy dialog w celu określenia wyzwań i możliwych rozwiązań służących wzmocnieniu ochrony praw człowieka dzieci i młodzieży.

 

  1. POTWIERDZIŁY swoje zaangażowanie w obronę i promowanie praw ludów tubylczych w regionie.

 

  1. PODKREŚLIŁY znaczenie integracji sztucznej inteligencji w naszych społeczeństwach, ponieważ stwarza ona istotne możliwości w zakresie rozwoju społecznego i równości ludów tubylczych i grup szczególnie wrażliwych, a także ochrony i rewitalizacji języków tubylczych.

 

  1. PODKREŚLONO realizację Inicjatywy na rzecz Włączenia Cyfrowego, której celem jest promowanie wymiany doświadczeń w celu zmniejszenia nierówności cyfrowych w regionie oraz określenie odniesień do polityki publicznej w państwach Stronach i państwach stowarzyszonych odpowiedzialnych za programy integracji, nierówności, luk i obywatelstwa cyfrowego.

 

  1. POTWIERDZIŁY swoje zaangażowanie na rzecz bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji, przy ścisłym poszanowaniu praw człowieka przysługujących migrantom, niezależnie od ich statusu migracyjnego, oraz zgodnie z zasadami solidarności i wspólnej odpowiedzialności, w ramach przepisów każdego Państwa-Strony i każdego państwa stowarzyszonego.

 

  1. WYRAZIŁY potrzebę dalszego wzmacniania mechanizmów współpracy regionalnej i międzynarodowej w walce z przestępstwami handlu ludźmi, w tym między innymi handlu ludźmi w celu wykorzystywania seksualnego, niewolnictwa, reprodukcji i przemytu migrantów, promowania polityk publicznych mających na celu zapobieganie takim przestępstwom i ich zwalczanie, zawsze zgodnie z wewnętrznymi regulacjami Państw-Stron i Państw stowarzyszonych.

 

  1. POTWIERDZILI swoje zaangażowanie w walkę z terroryzmem we wszystkich jego formach i przejawach, w zakresie, w jakim zagraża on międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu, zgadzając się co do tego, jak ważne jest dalsze prowadzenie polityki zwalczania terroryzmu w regionie, a także jego finansowania, w sposób skoordynowany i skuteczny.

 

  1. Biorąc pod uwagę postęp międzynarodowej przestępczości zorganizowanej, zwrócili uwagę na potrzebę posiadania silnych i niezależnych prokuratur, koordynowanych poprzez współpracę międzyinstytucjonalną i międzynarodową oraz wzmacnianych z wykorzystaniem nowych narzędzi technologicznych, w tym sztucznej inteligencji.

 

  1. WYRAZIŁY potępienie handlu narkotykami oraz znaczenie wzmocnienia współpracy między naszymi krajami w celu wzmocnienia działań mających na celu wczesne wykrywanie i podejście do nowych substancji psychoaktywnych oraz zwalczanie konwergencji z międzynarodową przestępczością zorganizowaną. Potwierdzili, że należy nadal wdrażać najlepsze praktyki i innowacyjne inicjatywy, które są dostosowane do zwalczania nowej dynamiki handlu narkotykami oraz zmniejszania szkód wyrządzanych przez niego i związanych z nim przestępstw w społeczeństwie, w tym prania pieniędzy.

 

  1. POTWIERDZILI swoje zobowiązanie do przyjmowania polityk i wdrażania strategii opartych na kompleksowym i zrównoważonym podejściu do ograniczania popytu na narkotyki i zwalczania jego nielegalnej podaży, w oparciu o dowody z perspektywy praw człowieka, promowania procesów gwarantujących zarówno profilaktykę, jak i leczenie, a także włączenie społeczne, zapewniając wszystkim ludziom równe szanse i dostęp do zasobów niezbędnych do pełnego uczestnictwa w życiu gospodarczego, społecznego i politycznego swojego kraju.

 

  1. WYRAŻONE, że skuteczna reakcja na problemowe zażywanie narkotyków musi obejmować wysokiej jakości usługi zdrowotne, usługi wsparcia w powrocie do zdrowia oraz programy edukacyjne, które są dostępne dla wszystkich obywateli, przyjmując podejście oparte na zarządzaniu ryzykiem i redukcji szkód, które ma na celu zminimalizowanie negatywnych skutków związanych z używaniem substancji, w szczególności ochronę najbardziej narażonych społeczności.

 

  1. POTWIERDZIŁY swoje zobowiązanie do zapobiegania nielegalnemu wytwarzaniu broni palnej, amunicji, materiałów wybuchowych i innych powiązanych materiałów oraz zwalczania tego zjawiska i zwalczania tego zjawiska. W związku z tym zwrócili uwagę na prace grupy roboczej MERCOSUR i państw stowarzyszonych ds. broni palnej i amunicji (GTAFM). Podkreślili również, jak ważne jest dalsze wzmacnianie współpracy dwustronnej i regionalnej w celu wdrażania wspólnych polityk, strategii i programów promujących wymianę informacji i najlepszych praktyk między krajami.

 

  1. POGRATULOWAŁY Specjalistycznemu Spotkaniu Oficjalnych Obrońców Publicznych (REDPO) z okazji dwudziestej rocznicy jego powstania i podkreśliły jego pracę w kwestiach dostępu do wymiaru sprawiedliwości i ochrony praw człowieka.

 

  1. PODKREŚLIŁY znaczenie wzmocnienia systemów Biura Oficjalnego Rzecznika Praw Obywatelskich, zarówno na szczeblu krajowym, prowincjonalnym, stanowym i/lub departamentalnym, w zależności od przypadku, w celu zagwarantowania skutecznego dostępu do wymiaru sprawiedliwości osobom znajdującym się w trudnej sytuacji.

 

  1. WYRAZIŁY przekonanie o znaczeniu agendy społecznej MERCOSUR prowadzonej przez ministerstwa i władze ds. rozwoju społecznego dla konsolidacji procesu integracji regionalnej.

 

  1. Uzgodnili, że należy nadal wzmacniać systemy ochrony socjalnej, walczyć z ubóstwem i głodem, a także prowadzić politykę bezpieczeństwa żywnościowego i żywieniowego, która ma znaczenie dla naszych narodów.

 

  1. PRZYJĘŁY DO WIADOMOŚCI prace przeprowadzone przez Instytut Społeczny MERCOSUR (ISM) i Instytut Polityki Publicznej ds. Praw Człowieka MERCOSUR (IPPDDHH) w celu wsparcia agendy społecznej MERCOSUR.

 

  1. PODKREŚLIŁY fakt, że odbył się Szczyt Społeczny MERCOSUR i UZNAŁY wartość partycypacji społecznej we wzmacnianiu procesu integracji regionalnej. ODNOTOWAŁY znaczenie wyspecjalizowanych forów poświęconych agendzie społecznej i obywatelskiej MERCOSUR jako odpowiednich przestrzeni do promowania udziału organizacji społeczeństwa obywatelskiego, ruchów społecznych, potomków Afrykanów i ludów tubylczych.

 

  1. Z ZADOWOLENIEM PRZYJĘŁY prace przeprowadzone przez Spotkanie Ministrów Kultury (RMC), w których podkreślono znaczenie tematu wybranego na semestr "Kultura bez ograniczeń: dobre praktyki w zakresie dostępności", przy założeniu, że uczynienie kultury bardziej inkluzywną dla obywateli jest jednym z ogólnych celów MERCOSUR Cultural

 

  1. Z ZADOWOLENIEM PRZYJĘŁY wyniki osiągnięte przez komisje techniczne MERCOSUR ds. Kultury, które potwierdziły fundamentalną rolę MERCOSUR-u w promowaniu różnorodności form wyrazu kulturowego, promowaniu sztuki oraz sektora kultury i sektora kreatywnego, potrzebie wzmocnienia systemów informacyjnych oraz ochronie dziedzictwa kulturowego. PODKREŚLONO instalację Komitetu Technicznego MICSUR podczas PPTU na MICSUR 2026 w Paragwaju.

 

  1. PODKREŚLIŁA fakt, że w ramach Komitetu Technicznego ds. Muzeów Komisji Dziedzictwa Kulturowego odbyło się wirtualne seminarium na temat dostępności muzeów, a także Forum ds. Sztucznej Inteligencji w sektorze kultury i sektorze kreatywnym w ramach Komisji ds. Sztuki oraz Przemysłu Kulturalnego i Kreatywnego MERCOSUR-u.

 

  1. UZNAŁY wspólne podejście Państw-Stron i Partnerów do zagwarantowania zaangażowania na rzecz wszechstronnej edukacji w duchu równości i wolności przez całe życie, co wymaga między innymi dalszego promowania podstawowego uczenia się, w ramach reaktywacji po pandemii, związku między edukacją a pracą, etycznego stosowania nowych technologii w edukacji, wzajemne uznawanie stopni naukowych, mobilność akademicka w szkolnictwie wyższym, w zakresie kształcenia nauczycieli i studentów, a także uczestnictwo młodzieży, czego przykładem jest Parlament Młodzieży MERCOSUR.

 

  1. PODKREŚLIŁY, jak ważne jest działanie na rzecz kompleksowego zarządzania ryzykiem związanym z klęskami żywiołowymi, a także pomocy humanitarnej w regionie, promowanie mechanizmów koordynacji w sytuacjach nadzwyczajnych. Potwierdzają również swoje zobowiązanie do promowania działań, które zwykle gwarantują gotowość, reagowanie i wczesną odbudowę, promując odporność i zmniejszając podatność na zagrożenia.

 

  1. POTWIERDZIŁY warunki Deklaracji Prezydentów Państw-Stron MERCOSUR, ówczesnej Republiki Boliwii i Republiki Chile, podpisanej dnia 25 czerwca 1996 roku w Potrero de los Funes w Republice Argentyńskiej, zwanej Deklaracją w sprawie Malwinów, oraz potwierdziły swoje poparcie dla uzasadnionych praw Republiki Argentyńskiej w sporze o suwerenność w kwestii Wysp Malwinów

 

  1. POTWIERDZIŁY regionalne zainteresowanie długotrwałym sporem o suwerenność między Republiką Argentyńską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie Malwinów, Georgii Południowej i wysp Sandwich Południowego oraz otaczających je obszarów morskich, w celu jak najszybszego osiągnięcia rozwiązania zgodnie z odpowiednimi rezolucjami Organizacji Narodów Zjednoczonych i deklaracjami Organizacji Państw Amerykańskich oraz innymi forami regionalnymi i wielostronnymi.

 

  1. DZIĘKUJĄC Prezydencji Pro Tempore za wystosowanie nowego démarche do Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, w którym zwraca się do niego z prośbą o wznowienie wysiłków w wypełnianiu misji dobrych usług, powierzonej mu przez Zgromadzenie Ogólne w kolejnych rezolucjach, w celu wznowienia rokowań mających na celu jak najszybsze znalezienie: pokojowego rozwiązania wyżej wymienionego sporu oraz składa sprawozdanie z postępów poczynionych w wypełnianiu swojej misji. Zwrócili się również do następnej prezydencji pro tempore o podjęcie dalszych działań w tym kierunku.

 

  1. WYRAZIŁY uznanie dla pracy i wysiłku podjętego przez Urugwaj podczas sprawowania tymczasowej prezydencji MERCOSUR i podziękowały rządowi i narodowi Urugwaju za zorganizowanie LXV Szczytu Prezydentów MERCOSURU.

 

  1. Z ZADOWOLENIEM PRZYJĘŁY rozpoczęcie prezydencji pro tempore Republiki Argentyńskiej i życzyły jak największych sukcesów w wypełnianiu jej funkcji.

oryginalna treść komunikatu znajduje się TUTAJ

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Wczoraj, Tomasz Ognisty, wiceprzewodniczący NSZZ RI Solidarność był przesłuchiwa...

W ostatnich latach mamy coraz częściej do czynienia z nietypową pogodą. Łagodne ...

Brazylijski gigant mięsny JBS inwestuje w rynek jaj konsumpcyjnych poprzez nabyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę