MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Ogrodniczy plan zajęć w nowym sezonie „wiosna zimą”

4 lutego 2020
Ogrodniczy plan zajęć w nowym sezonie „wiosna zimą”

Tegoroczna zima, a raczej jej brak, i przede wszystkim utrzymująca się dodatnia temperatura powietrza za dnia zaburzają cykl życia świata roślinnego, pobudzając znacznie wcześniej wegetację. Pąki na drzewach i krzewach w wielu regionach kraju już nabrzmiewają, a ptasie trele przybierają wiosenny ton. Nietypowe w tym okresie roku warunki meteorologiczne tworzą swego rodzaju stan zawieszenia w pracach w ogrodzie, gdyż standardowy kalendarz ogrodnika wymyka się dotychczasowym zasadom.

Natura pisze własne scenariusze, do których musimy się elastycznie dostosowywać. Drzewa brzoskwiniowe w moim sadzie mają bardzo nabrzmiałe pąki kwiatowe, choć zazwyczaj kwitną w marcu. Widać więc, że świat roślinny już budzi się do życia, a w związku z tym rośnie obawa przed niskimi temperaturami, które mogą się zdarzyć jeszcze w lutym i wczesną wiosną. Kolejnym ważnym zmartwieniem ogrodników, rolników i sadowników jest susza. Cały ten splot uwarunkowań powoduje, że trzeba uważnie obserwować rośliny i podejmować decyzje w zakresie ich pielęgnacji. Zatem trzeba pamiętać o podlewaniu wieloletnich roślin, które bezśnieżną zimą odczuwają niedobór wody i mogą usychać. W najbliższym czasie warto wykorzystać słoneczne dni na przycięcie wybranych gatunków drzew, krzewów i żywopłotów. Można także przygotować narzędzia do wertykulacji i koszenia, bo prawdopodobnie sezon pielęgnacji trawników również rozpocznie się wcześniej.” – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Menadżer Produktu Maszyny Ogrodnicze w Aries Power Equipment - Generalnym Dystrybutorze Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

Okres przejściowy pomiędzy zimą i przedwiośniem można bardzo efektywnie spożytkować doglądając roślin na bieżąco, podlewając te zagrożone uschnięciem, gromadząc zapasy deszczówki do podlewania w późniejszym terminie, przycinając drzewa i żywopłoty, planując aranżację ogrodu ozdobnego i warzywnego, a także przygotowując narzędzia ogrodnicze do pracy, które mogą być potrzebne wcześniej niż zazwyczaj.

 

Nawadnianie ogrodu

Skutkiem ubiegłorocznej suszy, gwałtownych opadów deszczu latem powodujących niewsiąkanie wód opadowych w suchą glebę i efektem bezśnieżnej zimy jest niska wilgotność gleby, która w styczniu br. na niektórych obszarach kraju osiągnęła 40%.1 Zatem w tym roku nawadnianie ogrodów i sadów staje się kluczowym czynnikiem, od którego będzie zależeć rozwój roślin i urodzajność plonów. Najbardziej praktycznym sposobem nawadniania są systemy irygacyjne i zraszające, które również mogą być zasilane wodą z pompy. W ogrodnictwie, sadownictwie i rolnictwie, do nawadniania upraw służą pompy do wody czystej - pobieranej z jezior, stawów, rzek czy zbiorników z deszczówką – wyposażone w kosze ssawne zabezpieczające przed stałymi zanieczyszczeniami. W przypadku zastosowania pompy do rozbudowanego systemu nawadniającego rekomendowane są pompy wysokiego ciśnienia, np. Honda WH 20X. Ta sprawdzona w nawadnianiu ogrodów, plantacji i sadów pompa służy do podawania wody na duże odległości – rzędu nawet kilkuset metrów. Do nawadniania i osuszania, a przede wszystkim do ochrony przeciwprzymrozkowej w sadach, przeznaczone są pompy dużej wydajności, jak Honda WB 20XT i WB 30XT. Miłośników ogrodów usatysfakcjonują też mniejsze pompy – lekkie i łatwe w przenoszeniu WX 10 czy WX 15, które w przypadku nadmiaru wody równie skutecznie pomogą osuszyć teren i piwnicę.

 

Zimowe cięcie

Luty to standardowo czas przycinania wybranych gatunków koron drzew i żywopłotów. Dla roślin zimozielonych jest to najważniejsze cięcie w roku stymulujące ich rozwój. Kolejne cięcie, letnie będzie miało na celu odświeżenie, a jesienne – wyrównanie kształtu. Pielęgnowanie wieloletniego drzewostanu jest bardzo ważne i dla ludzi i dla środowiska, bo to stare drzewa produkują najwięcej tlenu. Teraz, ze względu na ciepłą zimę warto pilnie obserwować żywopłoty drzewiaste, np. grabowe, zimoodporne drzewa i drzewa owocowe, jak jabłonie i grusze, by dokonać cięcia w odpowiednim momencie. Celem tego cięcia jest tworzenie ramy drzewa, wpuszczenie światła do wnętrza korony, usunięcie obumarłych, chorych, krzyżujących się i rosnących do wewnątrz gałęzi. Specjaliści w tej dziedzinie radzą unikać przy tej pracy wchodzenia na drzewo i opierania drabiny o pień, ponieważ można uszkodzić korę. „Prześwietlanie koron drzew często wymaga sięgania gałęzi w najwyższych partiach drzew i w tych przypadkach najlepiej sprawdzają się łatwe w obsłudze poręczne piły na wysięgniku. Popularnym dziś rozwiązaniem jest podkrzesywarka z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool. Dobrze wyważona, umożliwia wygodne przycinanie gałęzi o średnicy do 15 cm, a jej zasięg można łatwo zwiększyć za pomocą dodatkowej przedłużki, dzięki czemu drabina często jest zbędna.” – mówi Mariusz Czarnocki. Na ten zabieg należy wybrać dzień słoneczny z temperaturą powyżej -5 stopni, a cięcie powinno być wykonywane od dołu i pod kątem, by w to miejsce nie wdarła się wilgoć, i by ułatwić wodzie deszczowej swobodne ociekanie. Miejsce cięcia należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą. Zimą nie tniemy drzew „płaczących” czyli brzóz, klonów, orzechów włoskich, w których soki zaczynają krążyć znacznie wcześniej od innych gatunków.

 

Planowanie ogrodu warzywnego

W wolne lutowe wieczory można na spokojnie wyobrazić sobie własny ogródek warzywny, zaplanować co i gdzie posiać, sprawdzić zasady płodozmianu i zrobić ściągawkę z pracami, które trzeba będzie niedługo wykonać. Przed rozpoczęciem sezonu warto rozważyć analizę gleby zwłaszcza wtedy, gdy dawno nie była przeprowadzana. Jej wyniki pokażą czym należy ją wzbogacić, by zapewnić dobry urodzaj i jak dostosować odczyn pH do planowanych upraw. Z pewnością grządki warzywne będą wymagać spulchnienia i dotlenienia, dlatego już teraz warto zadbać też o narzędzia, sprawdzić stan techniczny glebogryzarki lub rozważyć nabycie odpowiedniej maszyny przeznaczonej do poprawiania struktury gleby, a nowoczesne maszyny są coraz precyzyjniej dostosowane do potrzeb użytkowników. Do spulchniania wąskich rabat i wcześniej już uprawianej ziemi rekomendowane są glebogryzarki o szerokości roboczej 20-45 cm, jak poręczna SSCL E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool (szer. robocza 20 cm) – bardzo praktyczna i wygodna na grządkach na podwyższeniu, czy FG 205 (szer. robocza 45 cm). Do szybkiego spulchnienia podłoża o średniej i dużej powierzchni służy glebogryzarka FG 320, która mocą i konstrukcją dorównuje glebogryzarkom profesjonalnym i jest chętnie stosowana w przydomowych ogrodach. Bardziej wymagający użytkownicy będą zadowoleni z wyboru FJ 500 – glebogryzarki o regulowanej szerokości roboczej w zakresie 35/63/90 cm, której konstrukcja zapewnia wymianę części roboczej na wał do wertykulacji oraz dołączanie osprzętu, dzięki czemu urządzenie to może „pracować” przez okrągły rok.

 

 

 

 

Przygotowanie narzędzi do wertykulacji i koszenia

Ciepła aura początku tego roku skłania do przewidzenia wcześniejszego sezonu na pielęgnację trawnika – wcześniejszej wertykulacji, aeracji i koszenia. Warto więc jak najszybciej przygotować stosowane urządzenia do użytku i nie czekać z przeglądem technicznym w autoryzowanym serwisie do ostatniej chwili. W każdej kosiarce należy sprawdzić ostrza. W urządzeniach spalinowych, standardowo trzeba poddać kontroli filtr powietrza, świecę zapłonową i olej – jeżeli przed zimą silnik nie został zalany olejem, należy to zrobić na wiosnę, a jeśli urządzenie było przechowywane z silnikiem napełnionym nowym olejem – na wiosnę trzeba sprawdzić jego poziom. Należy również sprawdzić czy przed zimowym przestojem było usunięte paliwo z silnika i gaźnika. Jeśli nie, co jest nadal najczęstszym błędem użytkowników urządzeń spalinowych, trzeba koniecznie to zrobić przed pierwszym w sezonie uruchomieniem maszyny. W przypadku urządzeń bateryjnych, jak robot koszący Honda Miimo należy dopilnować, by akumulator, który zasila w energię 3 silniki napędzające koła i tarczę tnącą, był w stanie naładowania. Natomiast tarczę tnącą warto delikatnie oczyścić i sprawdzić ostrość nożyków. Pamiętajmy, że to od ostrości noży zależy jakość koszenia i jeśli zależy nam pięknym trawniku w stylu angielskim, taką kontrolę warto zrobić przed każdym koszeniem.

www.mojahonda.pl

 



Aries Power Equipment jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce i od 1992 r. wprowadza na polski rynek szeroką gamę produktów HONDA – lidera światowej myśli technologicznej i marki znanej na świecie z wysokiej jakości produkowanych maszyn. W 2012 r. Honda została uznana przez prestiżową firmę doradczą INTERBRAND za jedną z najbardziej ekologicznych firm na świecie, przyznając marce 3. miejsce w światowym rankingu. Od wielu lat HONDA znajduje się także w światowej czołówce najlepszych marek. W najnowszym rankingu „Best Global Brands 2017” (Najlepsze Marki Świata), Honda ponownie zajęła 20. pozycję. Wartość marki wzrosła w ciągu ostatnich 5 lat o 31%.

 

Aries Power Equipment od lat jest uznanym dostawcą najwyższej jakości produktów dla osób indywidualnych oraz instytucji publicznych i służb państwowych. Firma oferuje nowoczesne i przyjazne dla otoczenia urządzenia HONDA do pielęgnacji ogrodów, jak inteligentny robot koszący Honda Miimo, wielozadaniowe kosiarki Super Komfort oraz IZY, narzędzie wielofunkcyjne Honda Versatool do kompleksowej pielęgnacji zieleni, profesjonalny zestaw Multipro do pielęgnacji zieleni i utrzymania przestrzeni miejskich oraz silniki do maszyn, agregaty prądotwórcze, motopompy, odśnieżarki oraz kosiarki do wysokich traw OREC i maszyny do zrębkowania GTS wyposażone w niezawodne silniki Honda. Aries Power Equipment dostarcza także produkty HONDA MARINE, tj. silniki zaburtowe i łodzie motorowe oraz maszyny innych japońskich marek, jak: maszyny budowlane MIKASA, motopompy MATSUSAKA i DAISHIN, agregaty prądotwórcze światowych potentatów HIMOINSA i EUROPOWER oraz wysokoprężne silniki KUBOTA. Oferta firmy jest dostępna w ponad 200 Autoryzowanych Punktach Dilerskich i Serwisowych w Polsce. www.mojahonda.pl


1 Źródło: „Czy już mamy suszę? Trzymamy rękę na pulsie”, 17.01.2020, stopsuszy.pl

 

 

Biuro prasowe Honda / Aries Power Equipment


POWIĄZANE

Ten spór wciąż rozpala emocje Polacy uwielbiają święta, ale równie mocno kochają...

W dzisiejszym świecie innowacje technologiczne są na porządku dziennym. Każdego ...

‘Dlaczego chcesz się przebranżowić?’, to najnowszy konkurs przygotowany przez po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę