Polscy producenci oferują żywność wysokiej jakości - tak najkrócej można podsumować niedawny audyt zorganizowany w ramach programu „Doceń polskie”. Dwudziesta pierwsza certyfikacja artykułów spożywczych odzwierciedliła także różnorodność produktów rodzimych firm. To bardzo dobra wiadomość dla konsumentów, a jednocześnie bodziec do odkrywania bogactwa krajowego sektora spożywczego. Okazją ku temu jest zbliżający się Dzień polskiej żywności, przypadający 25 sierpnia.
XXI audyt żywności. Optymistyczne wnioski ekspertów z branży spożywczej
Eksperci Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” spotykają się co kwartał, żeby ocenić żywność starającą są o certyfikat jakości. Od not przyznawanych w skali od 1 do 10 za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny zależy czy konkretny produkt zostanie wyróżniony godłem „Doceń polskie”. Certyfikat zdobywają tylko artykuły, które uzyskają minimum 7,5 pkt. Tytuł TOP PRODUKT jest zaś zarezerwowany dla żywności z maksymalnymi notami, samymi „10”.
XXI certyfikacja żywności
Ostatnia z przeprowadzonych certyfikacji miała miejsce 27 lipca br. w Czeladzi. Jury programu przyjrzało się wówczas ponad 130 propozycjom z asortymentu 63 producentów. To była dwudziesta pierwsza atestacja żywności zorganizowana w ramach programu „Doceń polskie”.
- Z audytu na audyt produkty są, w przeważającej mierze, coraz lepszej jakości - podkreśla Celina Nierodkiewicz, członkini Loży Ekspertów. Przewodniczący jury, Mirek Drewniak, zaznacza jednak, że trudno mówić o gwałtownym skoku jakości, bo większość ocenionych dotychczas przez Lożę produktów prezentuje wysoki poziom. - Jakość wyrobów jest wyższa także dlatego, że rośnie świadomość konsumentów, Polacy mają coraz większą wiedzę na temat żywności i dokonują przemyślanych zakupów. Produkty dostępne na rynku są rzecz jasna odpowiedzią na zmieniające się potrzeby - mówi mistrz kuchni. W opinii Mirka Drewniaka, polscy konsumenci coraz częściej oceniają żywność nie tylko przez pryzmat ceny, co także dowodzi o ich odpowiedzialnym podejściu do zakupów.
W trakcie lipcowej certyfikacji eksperci ocenili bardzo różnorodne wyroby, prezentujące właściwie każdą kategorią produktów spożywczych. Nie zabrakło produktów regionalnych i innowacyjnych sposobów przetwarzania tradycyjnych składników. O laury „Doceń polskie” ubiegały się m.in. mrożonki, nabiał, pieczywo, słodycze, tłoczone soki, alkohole, dania gotowe, przetwory owocowe i warzywne, specjały z ryb, wędliny, herbaty oraz makarony i mąki.
Wszystkie artykuły żywnościowe posiadały tzw. polski akcent. Określenie to wyraża związek żywności z naszym krajem, jego posiadanie jest konieczne do przystąpienia do programu „Doceń polskie”.
Dzień polskiej żywności
Kolejne certyfikacje żywności utwierdzają członków Loży Ekspertów w przekonaniu o bogatym wyborze polskich produktów wysokiej jakości. Organizatorzy programu „Doceń polskie”, współpracujący na co dzień z producentami żywności, postanowili jeszcze mocniej zaakcentować różnorodność propozycji polskich firm z sektora FMCG. W tym celu, poza realizowanymi regularnie działaniami mającymi na celu propagowanie rodzimych wyrobów spożywczych, zainicjowali Dzień polskiej żywności. Nietypowe „święto” ma przypominać o zapomnianych składnikach i daniach, a jednocześnie stanowić zachętę do odkrywania nowych propozycji polskich producentów. Nietuzinkowe wydarzenie przypadające 25 sierpnia spotkało się z szerokim zainteresowaniem, w tym roku „święto” będzie obchodzone po raz czwarty.
Specjaliści z branży spożywczej decydujący o przyznaniu certyfikatów „Doceń polskie” jednym tchem wymieniają produkty, z których Polacy mogą być dumni. - Polska żywność jest wyśmienita. Nie da się wymienić kilku najlepszych z nich. Przetwory z owoców i warzyw, nabiał, dania gotowe - to tylko przykłady kategorii, w których znajdziemy produkty bardzo wysokiej jakości - podkreśla Celina Nierodkiewicz. Wiesław Bober, który także zasiada w Loży Ekspertów podkreśla natomiast jakość grzybów, wędzonych ryb, dziczyzny i regionalnych specjałów. Co ważne, zdaniem jurorów programu „Doceń polskie”, Dzień polskiej żywności powinien być także odbierany przez pryzmat patriotyzmu konsumenckiego - to okazja, aby uświadomić sobie, że wybierając rodzime wyroby wspieramy naszą gospodarkę.
Co członkowie Loży Ekspertów proponują na Dzień polskiej żywności? Celina Nierodkiewicz zachęca do przygotowania zupy szpinakowej (alternatywy dla szczawiowej) i powrotu do tradycyjnej, polskiej sałatki warzywnej. W upalny, sierpniowy dzień sprawdzi się także klasyczna pochwała prostoty: ziemniaki z koperkiem i zsiadłym mlekiem.
Z kolei Wiesław Bober, Executive Chef Fabryki Wełny Hotel & SPA w Pabianicach, proponuje wykorzystać tradycyjne składniki w nietypowy sposób. - Zupa kurkowa lub krem z cukinii. Puree z pietruszki z białą czekoladą, polędwica cielęca w sosie z polskich likierów oraz młode warzywa, a na deser szarlotka z polskich jabłek i lody domowej roboty - wylicza członek Loży Ekspertów.
Więcej informacji o Dniu polskiej żywności można znaleźć na stronie programu „Doceń polskie”, pod adresem www.DocenPolskie.pl. Charakterystyki nagrodzonych w trakcie lipcowej certyfikacji produktów będą z kolei publikowane na blogu przedsięwzięcia, pod adresem www.blog.DocenPolskie.pl.
* * *
Autor: Anna Koza/Adventure Media
* * *
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
www.blog.docenpolskie.pl
Celem programu „Doceń polskie” jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się specjaliści zawodowo związani z żywnością i technologią żywienia, którzy tworzą Lożę Ekspertów. Zasiadają w niej m.in. członkowie Fundacji Klubu Szefów Kuchni.
Twórca programu „Doceń polskie” jest także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) - innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych.