Na terenie Łódzkiego Rynku Hurtowego przy ul. Budy 4 uroczyście otwarto halę logistyczno-handlową "B".
Przecięcia wstęgi dokonał Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent miasta Łodzi: - Bez tego rodzaju niełatwych inwestycji, w dzisiejszych czasach nie będzie można ze spokojem myśleć o rozwoju handlu (...)
Jestem przekonany, że jest to w interesie naszego miasta.
Miasto Łódź jest największym akcjonariuszem spółki Łódzki Rynek Hurtowy SA i posiada pakiet 2462 akcji, co stanowi 20,04% kapitału zakładowego.
Uroczystego poświęcenia hali logistyczno-handlowej "B" dokonał ksiądz Antoni Głowa, proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej w Łodzi.
Cezary Kołota, prezes Łódzkiego Rynku Hurtowego SA:
- Hala kosztowała nas 9 mln 900 tys. zł. Połowa z tego została sfinansowana ze środków unijnych.
Obecnie, po zakończeniu inwestycji, jest prowadzona kontrola sprawdzająca prawidłowość wykorzystania unijnych pieniędzy.
Karol Karolak, wiceprezes Łódzkiego Rynku Hurtowego SA:
- Nie są to łatwe pieniądze, jak ktoś mógłby pomyśleć ...
We wnętrzu obiektu ( 5500 m²) mieszczą się dwie chłodnie, dwie mroźnie oraz 3600 m² klimatyzowanej powierzchni handlowej. Chłodnie i mroźnie zajmują łącznie 1200 m². Każda z nich pozwala przechowywać do 250 ton żywności. Chłodnie służą do do przechowywania owoców i warzyw w niskich temperaturach dodatnich, od 1°C do 8°C. Mroźnie umożliwiają zamrażanie produktów spożywczych, przede wszystkim mięsa, w temperaturze -22°C.
Wzdłuż hali biegnie rampa rozładunkowa (550 m²) wyposażona w 4 doki z rękawami uszczelniającymi. W strefie dostaw po obu stronach hali (2300 m²) jest dostępnych 200 miejsc parkingowych.
Cezary Kołota:
- Tutaj są świetne warunki, bo cała przestrzeń jest klimatyzowana. Mamy dwie komory chłodnicze, każda 300 m² powierzchni. Produkt może być kupiony i tu przechowany. Agrosad będzie skupować całe nadwyżki towarowe. Oni mają własną sieć dystrybucji i własną sieć sprzedaży.
Agrosad, który wydzierżawił część powierzchni w hali "B" osiągnął za rok 2015 obrót ok. 100 mln zł. Na dzień dzisiejszy 90% obrotu, to dostawy na rzecz hipermarketów. Firma skupuje zakontraktowane produkty od ponad 300 producentów i dostarcza bezpośrednio wielkim sieciom handlowym.
Jerzy Wróbel, współwłaściciel firmy Agrosad mówił o możliwości wykorzystania powierzchni wydzierżawionej w hali "B" do sprzedaży hurtowej na rzecz małych sieci handlowych i sklepów.
R.O:
- Podejmując decyzję o wynajęciu tej hali na pewno dokonaliście Państwo oszacowania, jaki obrót będzie możliwy do osiągnięcia?
Jerzy Wróbel:
- Kwotowo miesięcznie zakładamy obrót na poziomie miliona złotych. Na początku.
* * * * *
Łódzki Rynek Hurtowy zaopatruje aglomerację łódzką w warzywa i owoce.
Miesięcznie sprzedawanych jest ponad 500 tys. ton produktów. Prawie cała powierzchnia nowo otwartej hali "B" została już wydzierżawiona na rzecz trzech dużych dystrybutorów żywności:
- Agrosad, skup warzywa, przede wszystkim ziemniaków,
- CERVEX Robert Szczerek, importer owoców i warzyw,
- Zakłady Mięsne "Pamso", mięso i wędliny (Zakłady Mięsne wydzierżawiły jedną z mroźni).
Na dzień dzisiejszy do wydzierżawienia pozostaje jeszcze mroźnia o powierzchni 300 m².
Tekst i zdjęcia: Robert Ostrowski