Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Odkryj skarp Bałtyku!

27 lipca 2016
Odkryj skarp Bałtyku!
Klub Gaja

Skarp to największa płastuga bałtycka. W wielu wodach Europy stada dziko żyjących skarpi są przełowione. Grozi to także bałtyckim zasobom tego gatunku. Dlatego tak ważna jest edukacja konsumentów. Klub Gaja i Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IOUG zapraszają na Dzień Ryby w Helu. Głównym bohaterem zabaw, konkursów i happeningów będzie właśnie skarp. Dzień Ryby w Helu już 30 lipca (sobota) 2016, godz. 11.00 -17.00. Zapraszamy!

Na placu przed wejściem do fokarium Stacji Morskiej im. Profesora. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, na uczestników będą czekać gry i zabawy Klubu Gaja. Na stoisku „Na stół ryba” będzie można udekorować swoją piernikową troć wędrowną. Podczas zabawy „Rzeka idealna” zbudować z klocków Lego makietę rzeki od źródła aż do ujścia Bałtyku. Podczas zajęć plastycznych „Kto tu mieszka” poznać niemal owalny kształt skarpia i jego skórę, dzięki której maskuje się na dnie.Na tych, którzy zdobędą najwięcej punktów w grze terenowej czeka „Dizajn z Rybą” czyli odbijanie szablonu skarpia na torbach na zakupy. Będzie także można zagrać w plenerowe „rybne” domino oraz grę planszową. Edukacja poprzez zabawę Klubu Gaja realizowana jest w ramach programu „Zaadoptuj rzekę”, którego partnerem strategicznym jest Fundacja PKO Banku Polskiego a merytorycznym Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IOUG w Helu.

O godzinie 15.00 Klub Gaja zaprasza na happening „Płyniemy ze Skarpiem Bałtyku”. Uczestnicy, którzy „popłyną” do Zatoki Puckiej otrzymają koszulki ze skarpiem.

Nie możemy zapomnieć o życzeniu Profesora Krzysztofa Skóry, aby Dzień Ryby trwał w Helu i jednoczył instytucje oraz obywateli wokół ochrony zasobów Morza Bałtyckiego i Zatoki Puckiej. Tym razem wraz ze skarbem Bałtyku jakim jest skarp będziemy mieszkańcom i turystom przypominali o naszych obowiązkach wobec przyrody i przyszłych pokoleń, które też chciałyby korzystać ze skarbów naszego morza – dodaje Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Na pomostach Parku Wydmowego edukatorzy Stacji Morskiej IOUG wyjaśnią dlaczego bez ryb nie będzie rybaków, fok i morświnów. W Kinie Morświna będzie można obejrzeć filmy przyrodnicze. Na uczestników Dnia Ryby będą czekać także m. in.: Fotobudka dla dorosłych i dzieci i kolorowanki - MSC Polska (Marine Stewardship Council), „Ssaki Morskie. Błękitny Patrol” – WWF Polska,  „Dlaczego ryb mają chorobę morską” - Wydział Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, „Krajobraz nadmorskich wydm” - Nadmorski Park Krajobrazowy oraz Błękitna Szkoła we Władysławowie, „Czy u rybitwy jest ochota na turbota?” - Grupa Badaczy Ptaków Wodnych KULIG oraz atrakcje przygotowane przez Miasto Hel.

Od stanu jakości wód w polskich rzekach zależy jakość wód Bałtyku oraz życie wielu gatunków ryb morskich i dwuśrodowiskowych. Dlatego Klub Gaja  zachęca obywateli do otaczania opieka rzek, jezior czy stawów  w najbliższej okolicy. Dzięki zaangażowaniu ponad 177 000 osób zaadoptowano 746 rzek i akwenów w ponad 1492 miejscach w kraju – podsumowuje Paweł Grzybowski, koordynator programu „Zaadoptuj rzekę” Klubu Gaja.

Partner Strategiczny programu „Zaadoptuj rzekę”: Fundacja PKO Banku Polskiego.

Partner Merytoryczny „Zaadoptuj rzekę” i organizator wydarzenia: Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Klub Gaja


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę