Branża rolnicza jest jedną z najszybciej rozwijających. Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto pomyślałby, że maszyny mogą być zarządzane przez Internet, stan pól oceniany z satelity, a stylistyka pojazdów rolniczych opracowana przez projektanta Porsche. Poznaniacy mogą się o tym przekonać podczas targów Polagra na MTP.
Już 21 stycznia rozpoczną się Międzynarodowe Targi Mechanizacji Rolnictwa - Polagra Premiery 2016, które potrwają cztery dni. Wśród wystawców pojawią się największe marki związane z rolnictwem i zaprezentują swoje najnowsze produkty. – Podczas targów pokażemy sieczkarnię samojezdną, czyli maszynę służącą do cięcia, na przykład trawy oraz kukurydzy na kiszonkę. Pojazd robi ogromne wrażenie ze względu na swoją wielkość i technologię - mówi Piotr Dziamski, Kierownik Marketingu John Deere Polska. Ciekawostką może być fakt dotyczący kulisów powstania nowej sieczkarni. Maszyna swoją stylistykę zawdzięcza dotychczasowemu projektantowi Porsche, profesorowi Matthiasowi Schönherrowi. – Atrakcyjność wizualna musi współgrać z innowacyjnością, która wpływa na docelową oszczędność pieniędzy i czasu – dodaje Dziamski. Jak zapowiada, poznaniacy, którzy przyjdą na targi, będą mogli z bliska ocenić maszyny, a także zrobić sobie z nimi zdjęcia czy usiąść i poczuć się jak operator.
Nowe oblicze rolnictwa może być interesujące również dla fanów nowych technologii i motoryzacji. Goście targowi będą mogli zobaczyć, jak wygląda sprzęt służący do, np. monitorowania jakości plonów czy poziomu zbiorników ziarna w kilku kombajnach jednocześnie. Zaprezentowane zostaną także urządzenia, dzięki którym prace rolnicze można nadzorować online. - Przykładem może być wyświetlacz umożliwiający prowadzenie ciągnika bez użycia rąk – mówi Dziamski. – Poznaniacy mogą liczyć na dobrą zabawę, poznając tajniki zarządzania nowoczesnymi gospodarstwami. Będzie to atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dzieci – dodaje.
Marka John Deere planuje na stoisku zaprezentować również zarys historyczny kluczowych innowacji swojej firmy sięgający początku XIX w. To, co dziś wydaje się zabytkiem, w przeszłości także było innowacją, dzięki której oszczędzano czas i zyskiwano wyższą jakość w rolnictwie. Deere wprowadził do produkcji m.in. formy do odlewania stalowych pługów czy opracował ramę antykapotażową, która chroni operatora ciągnika w przypadku przewrócenia się maszyny do góry kołami. To kluczowe rozwiązanie zostało udostępnione przez markę John Deere innym producentom, zapewniając wyższy stopień bezpieczeństwa pracy maszynami rolniczymi. Współcześnie innowacje dotyczą oszczędnych silników, bezobsługowych mechanizmów sterujących czy zwiększenia komfortu pracy.
*Dodatkowo - filmy o projektowaniu stylistyki przez projektanta z Porsche:
https://www.youtube.com/watch?v=H3TbnhpF5L0&index=6&list=PLnuuygyBdIxYgcCOL02jf9Vgtgm8DKy7M
https://www.youtube.com/watch?v=J6_DvP7A-N8&index=2&list=PLnuuygyBdIxYgcCOL02jf9Vgtgm8DKy7M
Biuro prasowe John Deere