W związku z tragicznymi wydarzenia związanymi z zalaniem wielu terenów miejscowości, wsi, czego skutkiem są gigantyczne zniszczenia w uprawach polowych, inwentarzu i sprzęcie rolników, NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność zamierza wystąpić do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej.
W projekcie dokumentu czytamy m.innymi:
"Wniosek o udostępnienie informacji publicznej
Działając na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 2176), niniejszym składamy wniosek o udostępnienie informacji dotyczących gospodarki wodnej w zakresie spuszczania wód ze zbiorników retencyjnych dla rzeki Odry.
W szczególności prosimy o udostępnienie następujących informacji za okres ostatnich pięciu lat (tj. od 1 stycznia 2019 r. do 17 września 2024 r.):
Zwracamy się również z prośbą o wskazanie, czy były opracowywane oceny skutków hydrologicznych lub ekologicznych dla Odry i terenów sąsiadujących, wynikające ze spuszczania wód w powyższym okresie.
Prosimy o przesłanie informacji w formie elektronicznej na adres e-mail, bądź w formie pisemnej na adres korespondencyjny NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” podany powyżej.
Z góry dziękujemy za rozpatrzenie wniosku i oczekujemy na odpowiedź w ustawowym terminie."
Tyle zawarte jest we wniosku, natomiast jak informują związakowcy, nie tylko z doniesień medialnych, ale też od samych rolników dochodzą bardzo niepokojące sygnały, że bardzo wiele rządowych decyzji nie tylko było spóźnionych, ale też i błędnych, co naraziło mieszkańców miast, gmin i wsi na niespotykaną skalę strat i zniszczeń.
NSZZ RI Solidarność zamierza uzyskane informacje poddać niezależnym (być może nawet zagranicznym) ekspertom i instytucjom, które zajmują się sytuacjami nadzwyczajnymi związanymi bezpośrednio z decyzjami dotyczącymi gospodarki wodnej w czasie sytuacji kryzysowych. W tym przypadku zagrożeń powodziowych gdzie niewłaściwe decyzje narażają społeczeństwo na utratę zdrowia, życia i wyrządzają szkody materialne na niespotykaną skalę.
oprac, e-mk, ppr.pl, fot Tomasz Ognisty