aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

NSZZ RI Solidarność spotkała się z premierem Morawieckim i ministrem Kowalczykiem

1 marca 2023
NSZZ RI Solidarność spotkała się z premierem Morawieckim i ministrem Kowalczykiem

Jak dowiadujemy się z komunikatu MRiRW wczoraj wieczorem odbyło się spotkanie prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z przedstawicielami Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Z komunikatu minrol dowiadujemy się, że rozmowy koncentrowały się wokół spraw dotyczących eksportu ukraińskiego zboża, sektora trzody chlewnej, dzierżaw ziemi i systemu oddłużeniowego.

Eksport zboża z Ukrainy

– Sytuacja na rynku zbóż jest dynamiczna. Uważnie ją monitorujemy. To był jeden z tematów, które poruszyłem w Kijowie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.  – To ważne, żeby eksport z Ukrainy oznaczał eksport tranzytowy i to chcemy wzmocnić – dodał.

Szef rządu mówił że pomoc dla Ukrainy jest i będzie udzielana, ale eksport zbóż nie może negatywnie wpływać na sytuację polskich rolników.

– Sytuacja zewnętrzna nie jest sprzyjająca, gdyż spadają ceny zbóż na rynkach światowych – dodał wicepremier Henryk Kowalczyk.

Wicepremier zwrócił uwagę, że aktywnie zabiega o pomoc ze strony Unii Europejskiej, gdyż to polscy rolnicy, a także rolnicy z Rumunii i innych państw przygranicznych, ponoszą największe obciążania wynikające z decyzji Komisji Europejskiej o bezcłowym imporcie z Ukrainy.

Jednocześnie przypomniał o polskiej propozycji dopłat do skupu pszenicy i kukurydzy, którą to pomoc jednak musi zatwierdzić Komisja Europejska.

–  Nasze propozycje muszą być realne, bo inaczej odpowiedź KE będzie negatywna, a to przedłuży zastosowanie mechanizmu wsparcia.

– Taka zgoda jest konieczna, abyśmy nie zostali oskarżeni o niedozwoloną pomoc publiczną – przypomniał premier Mateusz Morawiecki.

Szef resortu rolnictwa podkreślił również, że na granicy prowadzone są bardzo ścisłe kontrole jakości sprowadzanego zboża. Poinformował ponadto, że w piątek będzie rozmawiał w Warszawie z ministrem rolnictwa Ukrainy o usprawnieniu transportu zboża przez terytorium Polski.

Przedstawiciele NSZZ RI Solidarność jako jedno z rozwiązań usprawniających działania na rynku zbóż wskazali na uruchomienie agroterminalu w Świnoujściu.

Sektor trzody chlewnej

Premier i wicepremier podkreślili działania wspomagające producentów trzody chlewnej, w tym dopłaty do loch. Pozwoliły one na wyhamowanie tempa likwidacji gospodarstw rolnych zajmujących się trzoda chlewną.

– Sytuacja w sektorze poprawia się z powodu wzrostu cen na wieprzowinę – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Zwrócił przy tym uwagę, że sytuacja jest dynamiczna, a konsumenci już sygnalizują, że ten rodzaj mięsa zaczyna być za drogi. Wicepremier Kowalczyk dodał, że rząd przygotowuje rozporządzenie, które pozwoli rolnikom hodować trzodę chlewną na własne potrzeby w uproszczonym trybie bioasekuracji.

Dzierżawy

Związkowcy podnosili również kwestię zapotrzebowania rolników na ziemię. Podkreślali przy tym konieczność jasnej deklaracji w zakresie kończących się w tym roku wielu dzierżaw.

– Stanowisko jest jasne – nie ma przedłużania dzierżaw do tych dzierżawców, którzy nie wywiązali się z obowiązku wyłączenia 30 proc. gruntów i oddania ich do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – poinformował szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk.

– Każdy przypadek przedłużenia dzierżawy, oczywiście pod warunkiem, że te 30 proc. gruntów było wyłączone, jest rozpatrywany indywidualnie – podkreślił dyrektor generalny KOWR Waldemar Humięcki, który także uczestniczył w rozmowach z przedstawicielami rolników.

Kwestie oddłużeniowe

Działacze NSZZ RI Solidarność zwracali uwagę na złe funkcjonowanie przepisów dotyczących oddłużenia gospodarstw rolnych.

Wicepremier Henryk Kowalczyk podzielił ten pogląd i zaproponował powstanie roboczego zespołu, który dokładnie przeanalizuje konkretne przypadki, co pozwoli na wypracowanie dobrego mechanizmu oddłużeniowego.

WPR i inne tematy

W trakcie bezpośrednich rozmów z premierem i wicepremierem rolnicy  wyrażali obawy co do wniosków o płatności, w związku z nowymi mechanizmami, które wchodzą w życie razem z Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej.

– Mamy przeszkolonych ponad 3 tysiące doradców, którzy w przyszłym tygodniu zaczną prowadzić szkolenia dla rolników – poinformował szef resortu rolnictwa.

Wicepremier zwrócił uwagę, że wiele działań jest bardzo prostych, jak np. ekoschemat dotyczący planu nawożenia z wapnowaniem, w ramach którego przysługuje dopłata w wysokości 300 zł/ha. Jak podkreślił szef resortu rolnictwa jest ona niezależna od dopłat do wapnowania udzielanych w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kolejna sprawa podnoszona przez związkowców dotyczyła trudności na rynku mrożonych owoców miękkich przed zbliżającym się sezonem. Zaapelowali o większą aktywność Krajowej Grupy Spożywczej. Wicepremier Henryk Kowalczyk poinformował, że zakupionych zostało już kilka magazynów przeznaczonych do przechowywania.

– Wszystkim nam zależy na stabilizacji, bo ona jest najlepszym sprzymierzeńcem rolnika – dodał wicepremier Kowalczyk. – Tymczasem trzeba współpracować, by pokonywać problemy i wzmacniać polskie rolnictwo.

Szef resortu zapowiedział kontynuację rozmów z przedstawicielami NSZZ RI Solidarność.

***

Tyle komunikat MRiRW, natomiast  Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ RI "SOLIDARNOŚĆ" powiedział nam tak:  Jak poszło spotkanie? Powiem tak. Spotkanie wyszło w sumie nie najgorzej. Rozmawialiśmy na temat realizacji naszych wcześniejszych postulatów. Premier Morawiecki mówił, że z jednej strony musimy bronić swojego rynku, swoich gospodarstw ale z drugiej strony to Ukraina ma bardzo duże pretensje, że blokujemy eksport z Ukrainy artykułów rolnych. I tutaj premier ma trochę racji. Na pewno to się zgadza, ale nie jestem specjalnie zadowolony z przeprowadzonych rozmów, bo rolnicy potrzebują rozwiązań tu i teraz. Wynieśliśmy z tego spotkania nadzieję, że może powstać tkzw. „TARCZA WOJENNA” tak jak była dla firm finansowa tarcza „COVID” i taki program mógłby wesprzeć pieniędzmi rolników i objąć te gospodarstwa z województw wschodnich, które zostały najbardziej dotknięte niekontrolowanym importem zbóż i które znajdują się obecnie najtrudniejszej sytuacji ekonomicznej. Rozmawialiśmy o wszystkim i o niczym tak naprawdę. Wyszliśmy z takim trochę niesmakiem z tego całego spotkania i pogotowie strajkowe nadal będzie podtrzymane.  Tak, całe nasze prezydium NSZZ RI „SOLIDARNOŚĆ” wczoraj zadecydowało, że pogotowie strajkowe jest podtrzymane i jesteśmy gotowi go zaostrzać- zakończył szef rolniczej Solidarności.

inf. własna ppr.pl; oprac. e-mk redakcja ppr.pl na podstawie źródło: MRiRW fot. MRiRW


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę