Doceniamy wygodę, jaką daje lekkie opakowanie kartonowe, ale też świeżość oraz jakość produktu, którą zapewnia. Mało kto jednak zastanawia się, co dzieje się z takimi opakowaniami, gdy już zostaną wykorzystane. Warto pochylić się nad kwestią ich recyklingu przy okazji obchodzonego 15 września Dnia Opakowań Kartonowych.
Trzy warstwy bezpieczeństwa
Opakowanie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa przechowywanej w nim żywności – tę opinię podziela 93 proc. lekarzy i dietetyków, biorących udział w badaniu wiedzy specjalistów na temat zasad prawidłowego odżywiania. Jednocześnie tylko połowa ankietowanych wie, że kartony, w których sprzedaje się soki, nektary i napoje, pozwalają zachować odpowiednie walory odżywcze produktu. Tymczasem każde opakowanie, począwszy od małego soku, po rodzinny, 2-litrowy karton, skonstruowane jest w sposób gwarantujący konsumentom maksimum walorów smakowych i odżywczych. Składa się z połączonych ze sobą 3 materiałów: papieru (stabilnego elementu konstrukcyjnego); polietylenu (chroniącego papier przed przemoknięciem) oraz aluminium, które gwarantuje bezpieczeństwo i świeżość produktu.
Karton w połączeniu z technologią aseptycznego nalewu zapewnia dłuższy termin przydatności produktów do spożycia bez konieczności przechowywania ich przed otwarciem w warunkach chłodniczych / w lodówce. Budowa kartonu oraz proces samej produkcji wykluczają konieczność dodawania do produktu konserwantów. To kwestia szczególnie istotna z żywieniowego punktu widzenia – soki w opakowaniach kartonowych zachowują swoją wysoką wartość odżywczą. Mogą być nawet do trzech dni po otwarciu bezpiecznie spożywane i z powodzeniem zastąpić jedną z niezbędnych dziennych porcji owoców i warzyw. Według ekspertów takich porcji powinniśmy spożywać dziennie minimum 5, a jedną z nich możne stanowić porcja soku.
Całość do recyklingu
Bezpieczeństwo to niejedyny walor kartonowych opakowań. Stanowią one też źródło surowców odnawialnych – wszystkie komponenty użyte do ich produkcji nadają się do dalszego przetwarzania i mogą być bazą do produkcji zupełnie nowych przedmiotów użytkowych.
Najcenniejszym surowcem, odzyskiwanym z opakowań kartonowych jest papier, czyli celuloza. Pozyskiwana ze źródeł naturalnych, tj. z drzew, podlega 100-proc. recyklingowi, prowadzonemu nawet w kilku cyklach. Również zawarte w kartonach aluminium i tworzywa podlegają procesowi odzysku lub recyklingu.
Opakowanie kartonowe może być wykorzystane we wtórnym obiegu pod warunkiem, że zostanie właściwie posortowane. Należy pamiętać żeby opakowania kartonowe wyrzucać zawsze do pojemników na tworzywa sztuczne. Stamtąd trafią prosto do specjalistycznych przedsiębiorstw, zajmujących się odzyskiwaniem surowców wtórnych, gdzie zostanie z nich oddzielona celuloza, a wszystko poza nią będzie poddane rozdrobnieniu.
Drugie życie opakowań
Surowce wtórne uzyskane ze zużytych opakowań kartonowych, trafiają do producentów różnego rodzaju wyrobów codziennego użytku. Choć rzadko zastanawiamy się nad pochodzeniem przedmiotów, bez których trudno nam się obyć, wiele z nich jest zwieńczeniem kilkuetapowego procesu recyklingu. Na przykład z wyodrębnionej z opakowań kartonowych celulozy powstają nowe kartony – popularne pudełka do pakowania i transportu. Z celulozy wytwarza się także ręczniki papierowe, papier toaletowy, a nawet chusteczki higieniczne. Z kolei pozostałe składowe kartonowych opakowań (polietylen i aluminium) mogą być przetwarzane na niedrogie meble ogrodowe, skrzynki oraz palety.
Warto pamiętać, że opakowania kartonowe są bezpieczne dla żywności, a sprzedawane w nich produkty spożywcze długo zachowują walory smakowe oraz odżywcze.
Więcej informacji na www.5porcji.pl
Program sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Organizator Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków.
Newseria Lifestyle