Mimo tego, że w 2020 roku naukowcy zaobserwowali spadek emisji gazów cieplarnianych, to „po pandemii” wszystko powoli wraca do normy. Według Global Carbon Project emisje CO2 w 2021 roku wyniosły 36.6 miliardów ton, czyli niewiele mniej niż w 2019 roku, który ustanowił dotychczasowy rekord. Za 90% emisji gazów cieplarnianych odpowiadają paliwa kopalne. Na drugim miejscu znalazło się użytkowanie gruntów, w co wlicza się również wylesienia pod uprawy konwencjonalne. Dlatego musimy zacząć działać – nie tylko żywność ekologiczna, ale również inne aspekty funkcjonowania człowieka powinny być eko.
Podróżuj eko
Znaczna oszczędność paliwa na tankowaniu czy jazda na samym silniku elektrycznym przez większość czasu w mieście – to niektóre czynniki, które przemawiają za zamienieniem samochodu na ekologiczną hybrydę. Są to auta zdecydowanie oszczędniejsze oraz spełniające bardziej restrykcyjne normy emisji spalin - korzystają z paliw, których dystrybucja i produkcja także są coraz bardziej ekologiczne. Razem tworzy to czystszy łańcuch energetyczny.
Jaką hybrydę wybrać?
Pierwszym samochodem hybrydowym, który trafił do masowej produkcji, była Toyota Prius w 1997 roku. Od tego czasu napęd hybrydowy przeszedł ewolucję, jednak nadal warto zdecydować się na Toyotę. Za posiadaniem hybrydy Toyoty przemawia wiele argumentów. Na rynku dostępna jest już 4. generacja samoładującego napędu hybrydowego, marka ma na koncie ponad 20 mln sprzedanych hybryd na całym świecie, a doświadczenie na rynku to ponad 26 lat.
Pełna hybryda Toyoty jest typem napędu szeregowo-równoległego, czyli może działać wyłącznie w trybie elektrycznym lub używać równocześnie obu silników – elektrycznego i benzynowego. Dodatkowo jest układem samoładującym, ponieważ ładowanie akumulatora odbywa się zarówno podczas hamowania, jak i za sprawą przekazywania nadwyżek energii z silnika spalinowego – mówi Artur Osiak z firmy Toyota W&J Wiśniewski.
Toyota W&J Wiśniewski wspiera Polską Izbę Żywności Ekologicznej
Od 2022 roku Toyota W&J Wiśniewski jest partnerem Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.
Oprócz wybierania żywności ekologicznej zamiast konwencjonalnej nie możemy zapomnieć o środkach transportu, z których korzystamy i które również powinny być ekologiczne. Dlatego warto wybrać hybrydę. To nie tylko dbanie o środowisko, ale także oszczędność pieniędzy oraz wygoda jazdy – mówi Krystyna Radkowska, prezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej, która dzięki specjalnemu programowi Toyoty jeździ od lipca 2022 Hybrydą Toyoty – Toyotą C-HR.
***
Materiał sponsorowany powstał w ramach współpracy Polskiej Izby Żywności Ekologicznej i Toyota W&J Wiśniewski z Warszawy-Izabelina.