MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Nie czekaj na ugryzienie kleszcza. Zaatakuj go pierwszy

19 czerwca 2017
Nie czekaj na ugryzienie kleszcza. Zaatakuj go pierwszy

W niektórych regionach Polski nawet kilkadziesiąt procent kleszczy może być nosicielami boreliozy. Część pajęczaków przenosi także inne groźne choroby, między innymi kleszczowe zapalenie mózgu i babeszjozę. Zobacz, jak chronić siebie oraz swoich najbliższych.

„Kleszcze nigdy nie zasiedlają terenów równomiernie. Raczej wybierają miejsca, w których panuje wyższa wilgotność, zacienione. Doskonale czują się w lasach, gdzie mamy podszyt liściasty, gdzie runo leśne jest bardzo bogate w niewysokie rośliny” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl mgr inż. Ewa Sady z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

W jaki sposób bronić się przed kleszczami? Jeśli mieszkamy w domu stojącym na podwórku, powinniśmy regularnie kosić na nim trawę. Poza tym warto zainwestować w preparaty chemiczne, którymi możemy spryskać teren wokół domu. Pamiętajmy jednak, że będą one szkodliwe również dla pożytecznych owadów, dlatego najlepiej powierzyć tę pracę profesjonalistom, którzy wiedzą, jak minimalizować ryzyko niepotrzebnych zatruć. Zauważmy też, że zabiegów tych nie należy wykonywać zbyt często i na zbyt dużych obszarach.

Przed wyjściem do lasu musimy zadbać o odpowiedni ubiór: załóżmy bluzkę z długim rękawem, długie spodnie i czapkę. Oprócz tego zastosujmy substancje maskujące oraz repelenty. Po powrocie do domu weźmy prysznic (kleszcz może szukać miejsca do wbicia nawet przez kilka godzin, więc jest szansa, że go spłuczemy) i obejrzyjmy dokładnie swoje ciało. Jeżeli znajdziemy na nim kleszcza, chwyćmy go pęsetą przy narządzie gębowym i energicznym ruchem wyciągnijmy. Możemy także użyć urządzenia do usuwania kleszczy lub zamrozić pajęczaka specjalnym środkiem. Nie zapominajmy również o zabezpieczaniu i kontrolowaniu swoich zwierząt.

infowire.pl


POWIĄZANE

Noworoczne obniżki cen paliw, o których pisaliśmy ostatnio, należą już do przesz...

Według danych FGIS "Argus-Fito" według stanu na 15 grudnia od początku 2024 roku...

Rok 2024 stał się rekordowy dla ukraińskiego przemysłu cukrowniczego – krajowi p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę