Krajowa Rada Izb Rolniczych, w związku z trwającymi konsultacjami publicznymi projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, zgłosiła do Ministra Inwestycji i Rozwoju zdecydowany sprzeciw odnośnie zaproponowanych przepisów.
Przekazano, że przygotowana ustawa określa uproszczone zasady oraz procedury przygotowania i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących i związana jest z rządowym projektem „Mieszkanie plus” – dlatego, co do zasady cel przygotowanej ustawy jest słuszny.
Izby rolnicze zwróciły jednak uwagę, że projektowane przepisy ustawy nie wyłączają gruntów rolnych, a pozwalają na realizowanie inwestycji tam, gdzie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego lub plan przewiduje zupełnie inne przeznaczenie, np. rolne, a wymagana zgoda rady miejskiej lub organu wykonawczego gminy jest radykalnym uproszczeniem obowiązujących w tym zakresie przepisów i może prowadzić do utrudnień lub nawet zaprzestania produkcji rolnej.
Ponadto, zdaniem samorządu rolniczego, może to spowodować wyłączanie w sposób mało kontrolowany gruntów rolniczych z produkcji rolnej, a także ograniczanie przestrzeni produkcyjną dla rolnictwa. Wskazano, że znane są przypadki, gdzie mieszkańcy domów wybudowanych we wsiach wnoszą skargi na uciążliwość zapachową związanego z prowadzoną produkcją rolniczą. Może to prowadzić do wielu konfliktów między rolnikami prowadzącymi działalność rolniczą a osobami niezwiązanymi z produkcją rolniczą, które zamieszkają na terenie przeprowadzonych inwestycji.
Krajowa Rada uważa, że wejście w życie przepisów ustawy w zaproponowanym brzmieniu doprowadzić może do odrolnienia gruntów dla potrzeb inwestycji deweloperskich, co spowoduje usuwanie produkcji rolniczej na terenach wiejskich, wobec czego negatywnie zaopiniowała projekt ww. ustawy.
krir.pl