Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Naukowcy z PG pracują nad zdalnym i nieinwazyjnym narzędziem do nadzoru pasieki pszczelarskiej

25 października 2019
Naukowcy z PG pracują nad zdalnym i nieinwazyjnym narzędziem do nadzoru pasieki pszczelarskiej

W odpowiedzi na problem zgłoszony przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, w ramach projektu „e-Pionier II - Wsparcie inwestorów z branży ICT szansą na rozwój potencjału uzdolnionych programistów” (POPC 3.3) realizowanego przez spółkę celową EXCENTO, zespół specjalistów prowadzi prace nad narzędziem do nadzoru pasieki pszczelarskiej. Projekt uzyskał finansowanie oraz wsparcie inwestora – spółki Sescom S.A.

Pszczoła miodna jest jednym z głównych owadów, które zapylają ponad połowę wszystkich roślin używanych w przemyśle spożywczym. Życie i zdrowie pszczół zależy silnie od jakości środowiska naturalnego, w którym mieszkają i pracują. Niekorzystne zmiany w środowisku naturalnym prowadzą do upadku całych pasiek. Problem masowego ubytku pszczół na skutek chorób ma skalę globalną i znany jest jako zjawisko Colony Collapse Disorder (CCD), czyli Masowe Ginięcie Pszczół. 

– Istnieje dzisiaj silna potrzeba zbudowania systemu, który będzie nie tylko monitorował ul i pokazywał wartości temperatury lub wilgotności, ale także dostarczał mechanizmów alarmowych. Pszczelarz potrzebuje w możliwie jak najkrótszym czasie informacji o wystąpieniu sytuacji szkodliwych dla jego pszczół. Wierzymy, że dzięki naszemu systemowi, wyposażonemu w dedykowane rozwiązania sprzętowe i algorytmy analizy dźwiękowej, uda się sprostać temu wyzwaniu – mówi dr inż. Andrzej Sobecki z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, lider zespołu projektowego.

Opracowywany system będzie polegał na zbudowaniu sieci energooszczędnych urządzeń monitorujących pasiekę pszczelarską, które mają zbierać dane dotyczące temperatury, wilgotności oraz dźwięku, a także informacje o próbach kradzieży uli lub wandalizmu. Dane te będą wysyłane na zdalny serwer, gdzie zostaną przeanalizowane, pod kątem występowania zjawisk, które pszczelarze określają jako krytyczne. Zestawienie danych trafi do pszczelarza poprzez aplikację internetową. Taki przepływ informacji umożliwi szybką reakcję i zapobieganie dalszym stratom.

Firma Sescom S.A. zdecydowała się na inwestycję w projekt zarówno ze względu na aspekt środowiskowy i ekologiczny, ale również widząc w tym rozwiązaniu konkretny potencjał biznesowy. 

– Projekt „Smartula” [nazwa robocza – przyp.  red.], zwrócił naszą uwagę, gdyż bliskie są nam tematy, które wpływają pozytywnie na nasz ekosystem. Jesteśmy zaangażowani w projekty wodorowe, stawiamy na energooszczędność – podkreśla Maciej Halbryt, dyrektor Sescom Innovation Lab.– Zależy nam na implementowaniu innowacyjnych autorskich rozwiązań również do naszej działalności biznesowej.

W skład zespołu projektowego pracującego nad rozwiązaniem wchodzą pracownicy PG: dr inż. Andrzej Sobeckidr inż. Julian Szymańskimgr inż. Tymoteusz Cejrowski, oraz absolwenci PG: inż. Patryk Cyrzan, inż. Łukasz Kamrowski, mgr inż. Michał Szymański, a także mgr inż. Emilian Świtalski, absolwent Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Dodajmy, że nie jest to jedyny projekt związany z szeroko rozumianą ochroną pszczół realizowany na Politechnice Gdańskiej. Filip Łojczyk, Adam Litwin i Igor Marciniak, studenci Wydziału Elektrotechniki i Automatyki PG pod opieką dr. inż. Piotra Musznickiego z Katedry Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych opracowali projekt i stanowisko pilotażowe do monitorowania parametrów uli pszczelich. Więcej na ten temat można przeczytać [tutaj].

 

 

infowire.pl


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę