Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencji poświęconej największej w Polsce tłoczni rzepaku, którą w Kętrzynie wybuduje Orlen.
– To wielki dzień dla Polski, wielki dzień dla polskiej gospodarki, ale przede wszystkim kolejny wielki dzień dla polskiego rolnictwa – ocenił nową inwestycję minister Robert Telus.
– Zdolność przerobu 500 tys. ton rzepaku oznacza, że około 20 tys. gospodarstw skorzysta z tej inwestycji. To jest wielkie wzmocnienie rolników w tym regionie, a rolnicy potrzebują dziś stabilizacji – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Minister zwrócił uwagę, że inwestycja bardzo mocno wpisuje się w bezpieczeństwo energetyczne i bezpieczeństwo żywnościowe, a jak to jest ważne, pokazały nam ostatnie lata – czas pandemii i wojny w Ukrainie.
– Jako rolnik, jako minister rolnictwa chcę podziękować za tę inwestycję, która bardzo wzmacnia nasze rolnictwo – powiedział minister.
Szef resortu rolnictwa przypomniał jednocześnie, że niewłaściwa polityka UE pokazała nam wszystkim, jak ważne jest narodowe bezpieczeństwo energetyczne.
– To co robi prezes Obajtek, to co robi Orlen, to jest mistrzostwo świata. Nikt wcześniej nie śnił o tym, że można budować nasze narodowe bezpieczeństwo energetyczne. Nikt nawet nie chciał o tym śnić. Najłatwiej byłoby sprzedać wszystko, co jest możliwe – podkreślił minister Robert Telus.
– My mówimy, że kapitał ma narodowość. My mówimy, że bezpieczeństwo żywnościowe, bezpieczeństwo, energetyczne, bezpieczeństwo militarne – bezpieczeństwo Polaków jest bardzo ważne i ta inwestycja wpisuje się w naszą narrację myślenia o Polsce – dodał szef resortu rolnictwa.
Minister Telus podkreślił, że tylko determinacja i twarda polityka przynoszą efekty.
– My wiemy, jak bardzo jest to ważne dla polskiego rolnika, dla polskiej gospodarki – powiedział szef resortu rolnictwa.
– To mogą robić tylko ludzie, którzy mają w sercu Polskę, którzy myślą po polsku. To mogą robić ludzie, którzy myślą o przyszłości Polski – podkreślił minister Robert Telus i powtórzył słowa Premiera mówiące, że nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego polskiego rolnictwa.
– A to właśnie tutaj jest realizowane – dodał minister.
Z kolei Prezes Obajtek zapowiedział, że to nie jest koniec inwestycji koncernu związanych z produkcją biopaliw w Kętrzynie. „Analizujemy budowę instalacji do biodiesla, tak żeby olej rzepakowy od razu przesunąć na produkcję biodiesla. To oczywiście będzie w późniejszym czasie niż dwa lata, ale tu powstanie mała biorafineria” – powiedział.
Orlen jest największym producentem biopaliw w Polsce. W 2022 roku koncern wyprodukował łącznie 700 tys. ton biopaliw, z czego 500 tys. Ton to biodiesel.
Oprócz tłoczni w Kętrzynie, Orlen planuje również budowę instalacji do produkcji biodiesla w rafinerii w Trzebini. Koszt tej inwestycji to 300 mln zł.
Benzyna e-10 na stacjach Orlenu
Od stycznia 2024 na stacjach Orlenu dostępna będzie benzyna e-10, czyli benzyna bezołowiowa z 10% biokomponentów.
Inwestycja w Kętrzynie to kolejny krok Orlenu w kierunku zwiększenia produkcji biopaliw w Polsce. Dzięki tym inwestycjom koncern będzie mógł przyczynić się do zmniejszenia zależności Polski od importu paliw z zagranicy oraz do ochrony środowiska
oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: MRiRW; ketrzynnaszemiasto.pl