aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Największa w Polsce tłocznia rzepaku- inwestycja ORLEN

22 września 2023
Największa w Polsce tłocznia rzepaku- inwestycja ORLEN

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencji poświęconej największej w Polsce tłoczni rzepaku, którą w Kętrzynie wybuduje Orlen.

To wielki dzień dla Polski, wielki dzień dla polskiej gospodarki, ale przede wszystkim kolejny wielki dzień dla polskiego rolnictwa – ocenił nową inwestycję minister Robert Telus.

– Zdolność przerobu 500 tys. ton rzepaku oznacza, że około 20 tys. gospodarstw skorzysta z tej inwestycji. To jest wielkie wzmocnienie rolników w tym regionie, a rolnicy potrzebują dziś stabilizacji – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że inwestycja bardzo mocno wpisuje się w bezpieczeństwo energetyczne i bezpieczeństwo żywnościowe, a jak to jest ważne, pokazały nam ostatnie lata – czas pandemii i wojny w Ukrainie.

– Jako rolnik, jako minister rolnictwa chcę podziękować za tę inwestycję, która bardzo wzmacnia nasze rolnictwo – powiedział minister.

Budowanie bezpieczeństwa

Szef resortu rolnictwa przypomniał jednocześnie, że niewłaściwa polityka UE pokazała nam wszystkim, jak ważne jest narodowe bezpieczeństwo energetyczne.

To co robi prezes Obajtek, to co robi Orlen, to jest mistrzostwo świata. Nikt wcześniej nie śnił o tym, że można budować nasze narodowe bezpieczeństwo energetyczne. Nikt nawet nie chciał o tym śnić. Najłatwiej byłoby sprzedać wszystko, co jest możliwe – podkreślił minister Robert Telus.

My mówimy, że kapitał ma narodowość. My mówimy, że bezpieczeństwo żywnościowe, bezpieczeństwo, energetyczne, bezpieczeństwo militarne – bezpieczeństwo Polaków jest bardzo ważne i ta inwestycja wpisuje się w naszą narrację myślenia o Polsce – dodał szef resortu rolnictwa.

Minister Telus podkreślił, że tylko determinacja i twarda polityka przynoszą efekty.

My wiemy, jak bardzo jest to ważne dla polskiego rolnika, dla polskiej gospodarki – powiedział szef resortu rolnictwa.

To mogą robić tylko ludzie, którzy mają w sercu Polskę, którzy myślą po polsku. To mogą robić ludzie, którzy myślą o przyszłości Polski – podkreślił minister Robert Telus i powtórzył słowa Premiera mówiące, że nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego polskiego rolnictwa.

– A to właśnie tutaj jest realizowane – dodał minister.

Z kolei Prezes Obajtek zapowiedział, że to nie jest koniec inwestycji koncernu związanych z produkcją biopaliw w Kętrzynie. „Analizujemy budowę instalacji do biodiesla, tak żeby olej rzepakowy od razu przesunąć na produkcję biodiesla. To oczywiście będzie w późniejszym czasie niż dwa lata, ale tu powstanie mała biorafineria” – powiedział.

Orlen jest największym producentem biopaliw w Polsce. W 2022 roku koncern wyprodukował łącznie 700 tys. ton biopaliw, z czego 500 tys. Ton to biodiesel.

Oprócz tłoczni w Kętrzynie, Orlen planuje również budowę instalacji do produkcji biodiesla w rafinerii w Trzebini. Koszt tej inwestycji to 300 mln zł.

Benzyna e-10 na stacjach Orlenu
Od stycznia 2024 na stacjach Orlenu dostępna będzie benzyna e-10, czyli benzyna bezołowiowa z 10% biokomponentów.

Inwestycja w Kętrzynie to kolejny krok Orlenu w kierunku zwiększenia produkcji biopaliw w Polsce. Dzięki tym inwestycjom koncern będzie mógł przyczynić się do zmniejszenia zależności Polski od importu paliw z zagranicy oraz do ochrony środowiska
oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: MRiRW; ketrzynnaszemiasto.pl


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę