W przypadku roślin uprawnych bada się skład konkretnego planu uprawy w Leemstreek . W dyskusjach brane są pod uwagę zmiany plonów, ceny sprzedaży i koszty zbóż, buraków cukrowych, ziemniaków, lnu, roślin strączkowych i rzepaku.
Największą uprawą są zboża, które stanowią prawie 60% powierzchni, a następnie ziemniaki (16,7%) i buraki cukrowe (14,8%). Był to przeciętny rok dla zbóż, z wieloma problemami jakościowymi związanymi z późnymi zbiorami. Średni plon spadł o ponad 5%, notowania cen spadły od jesieni i do końca lutego były o ponad 25% niższe w porównaniu z historycznie wysokimi cenami zbóż z 2022 r. w związku z wojną w Ukrainie.
Ziemniaki i buraki cukrowe zrównoważyły spadek plonów dzięki lepszym notowaniom cenowym. W szczególności w przypadku cukru nastąpił znaczny powrót po latach spadku cen. W plonach buraka cukrowego uwzględniono również straty spowodowane wczesnymi przymrozkami w pierwszym tygodniu grudnia oraz wypłacone rekompensaty. W przypadku ziemniaków uwzględniono większe straty magazynowe oraz niewykarczowane uwrocia i podmokłe narożniki na działkach. Całe działki, które nie zostały wykarczowane, można odjąć indywidualnie od obliczonego SBW na podstawie zaobserwowanych strat.
Średnia cena wolnorynkowa w minionym sezonie została ustalona na poziomie 202,5 EUR/t w ostatnim roku gospodarczym, co oznacza, że do skali podstawowej dodaje się dodatek w wysokości 750 EUR/ha w odniesieniu do powierzchni ziemniaków powyżej 5 ha (zob. również przykład). W przypadku upraw nastąpił gwałtowny spadek kosztów nawożenia (-34,5%) i kosztów energii (-20%). Ponadto w obliczeniach SBW uwzględniono wzrost wszystkich pozostałych kosztów co najmniej o wartość wzrostu wskaźnika.
oprac, e-mk,ppr.pl